mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ważniejsza jakość niż cena

Ważniejsza jakość niż cena

Czterech na pięciu kierowców wymieniło w ostatnim roku olej silnikowy, a najczęściej wybieraną marką był Mobil. Co ciekawe, i z czego należy się cieszyć, jest fakt, że przy wyborze oleju silnikowego największą uwagę zwracamy nie na koszt zakupu, a odpowiednią jakość oleju, który ma decydujący wpływ na kondycję naszego samochodu.

Ważniejsza jakość niż cena
Według najnowszego raportu GIPA, jednego z najbardziej wiarygodnych badań rynku motoryzacyjnego, polski rynek olejów silnikowych powiększył się w ostatnim roku o 6,5 proc. i wynosi 61 mln litrów. Olej silnikowy wymieniło 78,4 proc. kierowców. To o 1,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Dokładnie połowa kierowców zakupiła i wymieniła olej w serwisie motoryzacyjnym. Kolejne 18 proc. badanych również skorzystało z usług auto serwisu, jednak olej silnikowy kupiło samodzielnie. Co piąty kierowca bierze sprawę w swoje ręce – kupuje olej, a następnie sam dokonuje wymiany.

Co dziesiąty kierowca wymienia samodzielnie nabyty olej silnikowy, korzystając z pomocy znajomego. Właśnie ten sposób wymiany zyskał w ostatnim czasie najwięcej zwolenników, co odbiło się między innymi na mniejszej o 3 proc. liczbie klientów zlecających wymianę oleju w serwisach samochodowych. Jak wynika z badania, import samochodów używanych do Polski nieznacznie się zwiększył, jednak nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie zbliżył się do rekordu z 2008 roku, kiedy to do Polski wjechało ponad milion samochodów.

W ciągu ostatniego roku tylko Mobil zwiększył swoje udziały w rynku olejów na uzupełnienie i wymianę, pozostając najczęściej wybieranym olejem silnikowym w Polsce (30 proc. kierowców). Jego największymi konkurentami są Lotos i Castrol – odpowiednio 23- i 22-proc. udziały w rynku olejów na uzupełnienie i wymianę. Pozostałe marki mogą pochwalić się co najwyżej 6 proc. udziałami w rynku.

Przy wyborze oleju silnikowego największą uwagę zwracamy na jego jakość (59 proc.), cenę (49 proc.) i zaufanie do marki (48 proc.). Dopiero na dalszych pozycjach znajduje się porada mechanika lub sprzedawcy (28 proc.), zalecenia producenta (26 proc.) oraz to, czy stosowany olej pozwoli nam wydłużyć okresy serwisowe (24 proc.).

Statystyczne polskie auto ma obecnie 11,5 roku i jest warte nieco ponad 13.000 złotych. Większość samochodów jest napędzanych benzyną. 29 proc. aut posiada silniki wysokoprężne, a 17 proc. jest zasilanych gazem. Jeden z olejowych mitów mówi, że auto z instalacją gazową wymaga smarowania specjalnym olejem silnikowym. Jest to absolutna nieprawda! W ciągu ostatniego roku statystyczny samochód przejechał 14.385 km. Najwyższe przebiegi roczne, powyżej 15.000 km, miały auta zalane olejami Castrol i Mobil. Polacy decydują się na sprzedaż auta średnio po czterech i pół roku użytkowania.

Podobne wiadomości:

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Aktualności 2015-08-17

Kody olejowe - co oznaczają

Kody olejowe - co oznaczają

Serwis auta 2016-07-13

Komentuj:

~a 2011-07-21

a przypadkiem mobil sprzedawany w polsce nie jest rozlewany w lotosie czy cos? polski mobil to chyba co innego niz ten zagraniczny...

~Capsel 2011-07-21

Statystyczne polskie auto ma obecnie 11,5 roku i jest warte nieco ponad 13.000 złotych. ??? Autorowi się coś pomyliło?

~S.K. 2011-07-21

ALE BZDURY

~zły 2011-07-19

a skąd masz takie info?

~Unity 2011-07-19

warto wspomnieć że Mobil i Castrol to najczęściej podrabiane oleje w naszym kraju i często niska cena oznacza niską jakość - podróbe , ja uznaje tylko Valvoline i Motul

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.