mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wciąż jeździmy i rozmawiamy przez komórkę

Wciąż jeździmy i rozmawiamy przez komórkę

Ponad 13 tysięcy osób otrzymało łącznie ponad 66 tysięcy punktów karnych za rozmowę przez komórkę w czasie prowadzenia pojazdu. To efekt obowiązywania od ponad dwóch miesięcy nowego taryfikatora punktów karnych, który zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia w ruchu drogowym.

Wciąż jeździmy i rozmawiamy przez komórkę
Od 9 czerwca br., kiedy zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, do 27 sierpnia br. 13.297 osób otrzymało łącznie ponad 66 tysięcy punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu. POnadto 1.545 osób otrzymało łącznie ponad 9 tysięcy punktów za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami, w szczególności bez fotelika, a 5.436 osób otrzymało w sumie ponad 21 tysięcy punktów karnych za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (brak zapiętych pasów bezpieczeństwa pasażera oraz brak kasku ochronnego u osób podróżujących np. motorami).

Nowy taryfikator zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia w ruchu drogowym, jak również kary za wykroczenia najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego. Aktualnie na przykład za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu kierowca otrzyma 5 punktów karnych (wcześniej było 0 punktów), za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami kierowca otrzyma 4 punkty (wcześniej był 1 punkt karny), a za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - 6 punktów (wcześniej były 3 punkty).

W 2011 r. na polskich drogach doszło do ponad 40 tys. wypadków. Poszkodowanych zostało 53 tys. 690 osób, z tego 4 tys. 189 poniosło śmierć, a 49 tys. 501 zostało rannych. W porównaniu do 2010 r. oznacza to więcej o 282 ofiary śmiertelne i 549 osób rannych.
Tematy w artykule: telefon kierowca punkty karne

Podobne wiadomości:

Redukcja punktów karnych nadal możliwa

Redukcja punktów karnych nadal możliwa

Finanse i prawo 2016-01-04

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Komentuj:

marko1 2012-09-13

@Aldik^, to jakbyś ze zła wybrał małe zło, ale to a zawsze zło. To ty wybierasz to, czemu chcesz ulec, a każdy z nas stwarza sobie problemy na miarę swoich możliwości. Także uważam nie masz racji.

Aldik 2012-09-13

Pisanie smsów jak najbardziej może spowodować wypadek, ale bajka o o tym że trzymanie słuchawki przy uchu powoduje zagrożenie a zestaw głośnomówiący już nie to ściema - tak naprawdę problemem jest to czy dana osoba potrafi skupić się na drodze podczas rozmowy czy tylko na niej - tokiem myślenia że prawa ręka ma być wolna powinno się zabronić samochodów z manualną skrzynią biegów...

~dsa 2012-09-10

Pisanie smsów odrywa naszą uwagę od drogi itp. Czasem wystarczy na dwie sekundy oderwać wzrok jadąc w sznurze pojazdów aby potem się zdziwić że nie zdążyło się wyhamować. Mnie zaś ciekawi jak ma się telefon używany w roli nawigacji do przepisów.

~olek 2012-09-09

Za takie rozmowy w czasie jazdy powinno być 10 punktów karnych i 1000złotych mandatu,przecież to jest nagminne nie tylko w osobówkach ale i półciężarówkach,trzyma babsko czy debilny kierujący telefon przy uchu i kręci jedną ręka na skrzyżowaniu, przecież takiego należy zatrzymać i zabrać nawet prawo jazdy a jak zwraca się uwagę to jeszcze gestykuluje tym debilnym dziobem i łapami bezmózgowiec a bywa że jedną ręka kieruje a drugą piszą SMS.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.