mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wciąż jeździmy i rozmawiamy przez komórkę

Wciąż jeździmy i rozmawiamy przez komórkę

Ponad 13 tysięcy osób otrzymało łącznie ponad 66 tysięcy punktów karnych za rozmowę przez komórkę w czasie prowadzenia pojazdu. To efekt obowiązywania od ponad dwóch miesięcy nowego taryfikatora punktów karnych, który zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia w ruchu drogowym.

Wciąż jeździmy i rozmawiamy przez komórkę
Od 9 czerwca br., kiedy zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, do 27 sierpnia br. 13.297 osób otrzymało łącznie ponad 66 tysięcy punktów karnych za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu. POnadto 1.545 osób otrzymało łącznie ponad 9 tysięcy punktów za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami, w szczególności bez fotelika, a 5.436 osób otrzymało w sumie ponad 21 tysięcy punktów karnych za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (brak zapiętych pasów bezpieczeństwa pasażera oraz brak kasku ochronnego u osób podróżujących np. motorami).

Nowy taryfikator zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia w ruchu drogowym, jak również kary za wykroczenia najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego. Aktualnie na przykład za rozmowę przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu kierowca otrzyma 5 punktów karnych (wcześniej było 0 punktów), za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami kierowca otrzyma 4 punkty (wcześniej był 1 punkt karny), a za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - 6 punktów (wcześniej były 3 punkty).

W 2011 r. na polskich drogach doszło do ponad 40 tys. wypadków. Poszkodowanych zostało 53 tys. 690 osób, z tego 4 tys. 189 poniosło śmierć, a 49 tys. 501 zostało rannych. W porównaniu do 2010 r. oznacza to więcej o 282 ofiary śmiertelne i 549 osób rannych.
Tematy w artykule: telefon kierowca punkty karne

Podobne wiadomości:

Chcesz zredukować punkty karne? Pospiesz się

Chcesz zredukować punkty karne? Pospiesz się

Finanse i prawo 2015-09-29

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Komentuj:

marko1 2012-09-13

@Aldik^, to jakbyś ze zła wybrał małe zło, ale to a zawsze zło. To ty wybierasz to, czemu chcesz ulec, a każdy z nas stwarza sobie problemy na miarę swoich możliwości. Także uważam nie masz racji.

Aldik 2012-09-13

Pisanie smsów jak najbardziej może spowodować wypadek, ale bajka o o tym że trzymanie słuchawki przy uchu powoduje zagrożenie a zestaw głośnomówiący już nie to ściema - tak naprawdę problemem jest to czy dana osoba potrafi skupić się na drodze podczas rozmowy czy tylko na niej - tokiem myślenia że prawa ręka ma być wolna powinno się zabronić samochodów z manualną skrzynią biegów...

~dsa 2012-09-10

Pisanie smsów odrywa naszą uwagę od drogi itp. Czasem wystarczy na dwie sekundy oderwać wzrok jadąc w sznurze pojazdów aby potem się zdziwić że nie zdążyło się wyhamować. Mnie zaś ciekawi jak ma się telefon używany w roli nawigacji do przepisów.

~olek 2012-09-09

Za takie rozmowy w czasie jazdy powinno być 10 punktów karnych i 1000złotych mandatu,przecież to jest nagminne nie tylko w osobówkach ale i półciężarówkach,trzyma babsko czy debilny kierujący telefon przy uchu i kręci jedną ręka na skrzyżowaniu, przecież takiego należy zatrzymać i zabrać nawet prawo jazdy a jak zwraca się uwagę to jeszcze gestykuluje tym debilnym dziobem i łapami bezmózgowiec a bywa że jedną ręka kieruje a drugą piszą SMS.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.