mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wciąż nie stać nas na nowe auta

Wciąż nie stać nas na nowe auta

Tylko 8% Polaków, którzy zostali w 2010 roku właścicielami samochodów, kupiło nowe auta. Pozostałe 92% osób wybrało samochody używane. W większości przypadków zakupu auta z drugiej ręki dokonano od osób prywatnych, a średnia cena używanego samochodu wyniosła 12,4 tys. zł.

Wciąż nie stać nas na nowe auta
W ubiegłym roku auto kupił co dziesiąty Polak (10%) i jak wynika z najnowszego  badania TNS OBOP "Intencja zakupu samochodu", odsetek ten pozostaje na niezmienionym poziomie od 5 lat.

Nadal wśród zakupionych samochodów dominują auta pochodzące z drugiej ręki (w 2010 r. - 92%). Dodatkowo, udział fabrycznie nowych pojazdów wśród ogółu kupionych w 2010 roku samochodów (8%) nieznacznie spadł w porównaniu z latami 2009 i 2008, kiedy to wynosił odpowiednio 11% i 12%. Jednocześnie ponad połowa kupionych w minionym roku aut (55%) to pojazdy mające 10 lat i więcej.

W ubiegłym roku Polacy przeznaczyli na zakup samochodu nieco mniejszą kwotę  niż rok wcześniej. Średnia cena auta kupionego w 2010 roku wynosiła około 15,5 tys. zł, z kolei w 2009 roku było to około 16,7 tys. zł. Natomiast na auto używane statystyczny kupujący przeznaczył w 2010 r. średnio 12,4 tys. zł.

Od trzech lat najczęściej wybieraną formą kupna samochodu używanego jest bezpośredni zakup  od osoby prywatnej. W 2010 r. z takiego sposobu skorzystała ponad jedna trzecia badanych (35%). Stosunkowo popularnym miejscem zakupu samochodu są w Polsce także komisy samochodowe. W 2010 r. roku auto w komisie kupiło 17% Polaków, tyle samo co w 2009 roku. Nieco mniej, bo 13% badanych, kupiło samochód przez Internet, korzystając z ogłoszeń na portalach oraz portali aukcyjnych. Obserwujemy w tym zakresie tendencję wzrostową – było to o 3% więcej niż rok wcześniej. Również 3-proc. tendencję, tyle że spadkową, zanotowały auta sprowadzane. W ubiegłym roku tą drogą nabyło auto 9 proc. badanych osób.

- Wyniki badania nie nastrajają optymistycznie. Martwi spadek udziału zakupu nowych samochodów w stosunku do lat ubiegłych oraz fakt, że ponad połowa kupionych w 2010 roku samochodów to auta ponad dziesięcioletnie. Szczególnie smutne jest to, że sytuacja opisana powyżej nie ulega istotnym zmianom od kilku lat – komentuje wyniki badania dr Magdalena Sawińska, Lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP.
Tematy w artykule: TNS OBOP samochody używane

Podobne wiadomości:

Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Aktualności 2016-10-06

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

Koralowicz 2011-08-22

A ja się nie zgodzę. Znam sporo osób, które wolą kupić jakieś nowe Pandopodobne auto za 30 tysięcy, niż zainwestować w czteroletni porządny samochód. Wydaje im się, że nie będzie problemów technicznych :)

~Mr White 2011-08-21

napewno wiekszość osób decyduje się na zakup używanego samochodu za ok 20-30 tys, ale po wynikach sprzedazy widac ze caliem duza grupa osób decyduje się takze na zakup nowego samochodu

zalogowany 2011-08-08

Realia są takie że nowe auto średniej klasy to wydatek rzędu 50-70 tyś. Sądzę, że zamiast kupować nowe auto za taką kasę, ludzie wolą wydać np 20 tyś na używane "w miarę dobre" a resztę przeznaczyć na raty za mieszkanie albo wkład w mieszkanie. Wydaje mi się, że większość wolałaby własne mieszkanie niż super samochód.

marko1 2011-07-31

"kosmos" a potem na stronie internetowej UOKiK można znaleźć listę samochodów marki Volvo XC90, S40, V50, C30, C70 i XC60 objętych kampanią serwisową ze względu na usterki które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Nowy i niestary to już mit że Volvo było bezpieczne i bezawaryjne. No cóż miłość jest ślepa i zawsze towarzyszy jej Szaleństwo. I tacy jesteśmy. Miłego dzionka.

~_Timi 2011-07-30

Elastyczność wyjątkowej oferty kredytu lub leasingu, to Volvo Financial. Aby wziąć Volvo w leasing wystarczy kilka prostych kroków: ? wybranie samochodu u dealera, ? wypełnienie wniosku leasingowego i złożenie wymaganych dokumentów, ? podpisanie umowy leasingowej, ? wpłacenie zadeklarowanej opłaty wstępnej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.