mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wenezuelska ropa tańsza od wody

Wenezuelska ropa tańsza od wody

Wenezuelczyk Jaime Tinoco jest kierowcą taksówki w Karakas. Swoich klientów wozi Chevroltem Nova z 1976 roku, który dziennie spala nawet 72 litry benzyny. Jednak Tinoco to nie przeszkadza, stać go na to. Za taką ilość benzyny płaci na stacji zaledwie 2 dolary i 30 centów.

Wenezuelska ropa tańsza od wody
Podczas gdy w Europie i Stanach Zjednoczonych ceny ropy biją kolejne rekordy na giełdach towarowych Wenezuela może urządzać sobie kąpiele w benzynie. Galon ropy, często nazywanej "czarnym złotem" kosztuje tam raptem 12 centów.

Wenezuela zajmuje obecnie piąte miejsce na liście państw o największym eksporcie ropy naftowej. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego benzyna w tym kraju jest najtańsza na całym świecie. Obserwatorzy twierdzą, że litr surowca kosztuje mniej niż śniadanie w bufecie albo butelka wody mineralej. Codziennie państwo Ameryki Południowej eksportuje do Stanów Zjednoczonych około 1,2 miliona baryłek – największego konsumenta ropy na świecie.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, sam nazywający się socjalistą i krytykiem polityki Georga W. Busha rozpoczął nawet zaopatrywanie biedniejszych stanów USA w paliwo. Po co to robi? Być może dlatego aby zwiększyć swoje wpływy w Ameryce Południowej, Centralnej i samych Stanach Zjednoczonych.

Innym powodem może być ewentualny bunt obywateli przed rosnącymi cenami benzyny, która kilkukrotnie miał miejsce i skończył się źle dla ówczesnej władzy. Poza tym tania ropa to dla Chaveza doskonałe narzędzie do prowokacji i szerzenia propagandy.

Komentuj:

~komunista 2006-08-25

hasta la victoria siempre!

~propaganda 2006-05-15

może i u nas dałoby się taką propagande przeprowadzić? I sprowokowac kierowców niskimi cenami benzyny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.