mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Widzisz kopertę? - Nie parkuj!

Widzisz kopertę? - Nie parkuj!

Wczoraj (19.09) wystartowała już kolejna edycja ogólnopolskiej Kampanii Parkingowej, której hasło przewodnie to 'Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?'. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji już po raz czwarty zamierza zmieniać mentalność Polaków za kółkiem.

Widzisz kopertę? - Nie parkuj!

Co jakiś czas w różnej maści mediach są nagłaśniane sytuacje jakie stoją przed setkami osób niepełnosprawnych poruszających się po naszych drogach, a w szczególności parkingach. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji już po raz czwarty zamierza walczyć z zajmowaniem tzw. "kopert", przez nieuprawnionych do tego kierowców. Z roku na rok akcja nabiera coraz większego rozpędu. Tegoroczna edycja będzie zrzeszać 150 różnych  miast z terenów Polski.

Kierowcy w naszym kraju  traktują w dużej mierze wspomnianą "kopertę" jako ułatwienie i uzurpują sobie tam miejsce parkingowe na rzecz osób pokrzywdzonych. Samo postawienie auta miejscu zarezerwowanym to nie wszystko. Jest jeszcze potrzebna odpowiednia odległość między bokiem pojazdu, a jego sąsiadem na parkingu z powodu konieczności wyjęcia czy włożenia wózka inwalidzkiego.

Stanisław Leszczyński, Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy podsumowuje dotychczasowe działania: "Od początku 2007 roku wystawiliśmy blisko 1.200 mandatów za zajmowanie miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i założyliśmy ok. 1.300 blokad." Dodał też, że w porównaniu z latami ubiegłymi nastąpiło zwiększenie świadomości społeczeństwa w tym temacie, ale pomimo tego problem pozostał.

Kara w postaci mandatu czy blokady samochodu mogłaby wprawdzie być dotkliwa dla łamiącego przepisy kierowcę, natomiast nie rozwiązuje to problemu z punktu widzenia osoby niepełnosprawnej. Miejsce, które należy się tej osobie pozostaje nadal zajęte. Dlatego też, najbardziej opłacalną opcją wydawałoby się odholowywanie pojazdów zajmujących te miejsca. Nie jest to jednak takie łatwe, jakby się na początku wydawało. Po pierwsze w wielu miastach brakuje firm zajmujących się odholowywaniem, które współpracowałyby z władzami miasta. Drugim elementem blokującym swobodne "ściąganie" samochodu z miejsca parkingowego jest niefortunne sformułowanie art. 130a Prawa o ruchu drogowym. Według wspomnianego artykułu pojazd może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela m.in. w przypadku "pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu". Tak więc, aby Straż Miejska mogła podjąć pozytywną decyzję, powinny być spełnione dwa warunki: samochód powinien zostać zaparkowany w miejscu gdzie jest to zabronione, a po drugie utrudniać ruch czy zagrażać bezpieczeństwu. O ile ten pierwszy element w takich przypadkach jest spełniony, to o drugi już znacznie trudniej. Musi więc zatem dojść do zmiany przepisów, które ułatwią egzekwowanie odpowiedzialności od natrętnych kierowców.

W tym roku Kampania Parkingowa postanowiła trochę od innej strony podejść do tematu. Od 19 września przez parę następnych dni, kierowca zajmujący miejsce parkingowe dla niepełnosprawnego, zamiast mandatu otrzyma ulotkę. W ten sposób Straż Miejska zamierza pozytywnie motywować kierowców.

Oprócz samego stowarzyszenia do akcji włączyły się inne organizacje pozarządowe, a także centra handlowe (w tym 7 galerii handlowych w Warszawie, 4 sieci ogólnopolskie oraz centra rozrywkowe z całego kraju. Za ich pośrednictwem cała akcja będzie jeszcze mocniej nagłaśniana, dzięki dystrybucji materiałó informacyjnych (ulotek, plakatów, zapachów samochodowych, balonów i koszulek). Na parkingach przed większymi marketami będą się odbywać happeningi teatralne na miejscach parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Na drogach ostrzegać będą billboardy i citilighty.

"Organizując Kampanię Parkingową chcemy kształtować odpowiedzialną, prointegracyjną postawę" - mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Dodaje też, że problem zajmowania kopert dotyczy nie tylko kierowców, ale także biernych obserwatorów, którzy widząc taką sytuację w ogóle nie reaguje i przechodzi obojętnie. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób utrudniamy bardzo mocno życie osobie niepełnosprawnej, która ma takie samo prawo do równego funkcjonowania w społeczeństwie. "Jesteśmy przekonani, że dezaprobata otoczenia wobec zachowań nieprzychylnych osobom niepełnosprawnym spowoduje trwałą zmianę postaw kierowców i doprowadzi do sytuacji, w której nasza kampania nie będzie już potrzebna - dodaje Piotr Pawłowski.

Czytaj także:

Kampania Parkingowa 2005 (2005-09-20)

Komentuj:

~taka prawda 2007-09-26

najczęściej na kopertach widze karków w beeemkach, albo agencje ochroniarskie. potem przyjezdza taki niepelnosprawny i musi kombinowac. to chore, ale to jest wlasnie polska

~think 2007-09-20

a ja mysle ze to wina psylocybiny

~miauczek 2007-09-20

nie prawda to wina pomaranczowych krasnoludków

~ziutek 2007-09-20

to wszystko wina PIS

~janek 2007-09-20

bo polska to kraj burakow

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando