mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Więcej gazu

Więcej gazu

W 2003r. sprzedaż gazu płynnego wyniosła 1,77 mln t, co uczyniło nas czwartym rynkiem Europy, po Włoszech, Francji i Hiszpanii. Potwierdzają to dane Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Popyt na gaz płynny w 2004r. wzrósł w Polsce o 12% osiągając blisko 2 mln ton.

Jego wykorzystanie jako paliwa do samochodów zwiększyło się o 20%, bowiem przybyło samochodów zasilanych LPG.  Według szacunków POGP, udział szarej strefy w sprzedaży LPG zmniejszył się z 50 do około 10%, o czym świadczy zmniejszenie różnic cenowych między sprzedawcami do najwyżej 10 groszy na litrze.

Głównym dostawcą tego produktu są rafinerie ropy naftowej. LPG powstaje w procesie krakowania i uwodornienia ropy. Magazynowanie i transport odbywa się w zbiornikach ciśnieniowych w fazie ciekłej, natomiast końcowi użytkownicy eksploatują fazę gazową. Zapotrzebowanie na gaz płynny w Polsce jest w 84% pokrywane przez import, przede wszystkim zza wschodniej granicy. Największym eksporterem jest Rosja. Niewielką ilość (ok. 10% importu) sprowadza się z rejonu Morza Północnego do Gdańska, gdzie znajduje się największy w tej części Europy terminal przeładunkowy gazu płynnego, a także autocysternami z Niemiec.

Całkowita sprzedaż gazu płynnego w latach 1991-2003 zwiększyła się przeszło 10-krotnie. Dużą rolę w rozwoju tego rynku odegrały procesy konkurencyjne. Na początku lat 90. rynek został całkowicie sprywatyzowany i obecnie działa na nim kilkaset podmiotów gospodarczych. Liderem rynku dystrybucji gazu płynnego jest firma Gaspol, która dysponuje dwoma terminalami przeładunkowymi - wspomnianym już terminalem morskim w Gdańsku oraz kolejowym w Małaszewiczach, a także siedmioma regionalnymi rozlewniami gazu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mocna końcówka roku dla Skody
Mocna końcówka roku dla Skody
Listopad był kolejnym, bardzo dobrym miesiącem dla Skody na polskim rynku. Czeska marka poprawiła  wynik aż o 30,2% od tego w analogicznym okresie w roku poprzednim oraz 15,8% lepszy od wyniku z poprzedzającego października.