mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Więcej kultury, kierowco!

Więcej kultury, kierowco!

Prowadzenie samochodu wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu przepisów, z którymi każdy kierowca powinien być zaznajomiony. Jednak nie tylko paragrafy przesądzają o tym, że będzie nam się na co dzień jeździło przyjemniej. Poniżej prezentujemy nasz redakcyjny dekalog kulturalnego kierowcy.

Więcej kultury, kierowco!
Brawura, agresywne i ryzykanckie zachowania, cwaniactwo nie muszą się wiązać z wykroczeniem i ryzykiem otrzymania mandatu, ale chyba jednak większość użytkowników dróg przyzna, iż tak zachowujący się kierowcy nie są mile widziani. Szeroko pojęta kultura jazdy obejmuje wiele bardzo różnych zachowań, jakie każdego dnia spotykamy na drogach. Zresztą analogicznie jak w naszym życiu codziennym - od używania zwykłych zwrotów grzecznościowych, poprzez ustępowanie miejsca w autobusie aż po pomoc w przeróżnych sytuacjach.

Niekulturalne zachowania na drodze mogą pozostawić po sobie krótkotrwały niesmak, mogą jednak mieć również bardziej tragiczne następstwa - z wypadkiem drogowym ze śmiertelnymi ofiarami włącznie. Pół biedy - choć w przypadku ludzkiej tragedii ciężko użyć takiego sformułowania - jeśli poszkodowanym jest tenże niekulturalny kierowca. Gorzej, gdy w skutek jego zachowania szkodę poniosą inni uczestnicy ruchu drogowego.

Dekalog kulturalnego kierowcy:

I. Nie bądź agresywny na drodze
Agresja za kierownicą przejawia się w przeróżny sposób. Najczęściej szybką, na pograniczu ryzyka jazdą, z prędkościami sporo przekraczającymi te dopuszczalne. I później dziwimy się, że w policyjnych raportach jako skutki wypadków najczęściej pojawia się "niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych". Agresywna jazda to jednak również jazda "na zderzaku", dynamiczne przyspieszanie i ruszanie np. spod świateł oraz gwałtowne hamowanie. Każde z tych zachowań mogą sprokurować dość niebezpieczną sytuację na drodze.

II. Nie blokuj pasa ruchu

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy poruszać się zawsze z minimalnymi prędkościami. Zbyt wolna jazda zmniejsza płynność ruchu i może generować korki, a "narwańców" zmusza do ryzykowanych manewrów. Przy większej liczbie pasów ruchu, lewego używajmy wyłącznie do wyprzedzania, a normalnie poruszajmy się prawym.

III. Sygnalizuj swoje manewry
To częsty grzech wielu kierowców, który wynika z lenistwa, chęci zaoszczędzenia czy wręcz ze zwykłego niedbalstwa. Jeśli nie użyjemy kierunkowskazu przed wykonaniem manewru (skręt, zmiana pasa ruchu), możemy spowodować, że jadący za nami kierowca nie odczyta odpowiednio wcześnie naszych zamiarów i może przyczynić się do powstania niebezpiecznej sytuacji na drodze.

IV. Upewnij się, czy możesz zjechać ze skrzyżowania
To bardzo częsty grzech, jakiego dopuszczają się kierowcy przy większych korkach. Chcąc przyspieszyć dotarcie do celu, będąc już spóźnionym, wjeżdżamy na skrzyżowanie, nie mając szansy, by z niego zjechać przed zapaleniem się czerwonego światła. W efekcie stoimy albo na przejściu dla pieszych (pieszy jeszcze jakoś ominie nasze auto), albo na drodze poprzecznej (tu już jadące pojazdy nie mają szansy, by nas ominąć i zwielokrotniają tym samym korki).

V. Przepuszczaj innych kierowców

Jadąc swoim torem jazdy, zgodnie z obowiązującymi znakami (także świetlnymi), nie jesteśmy żadnymi przepisami zmuszeni do przepuszczania innych kierowców, chcących wyjechać np. z podporządkowanej (poza oczywiście pojazdami uprzywilejowanymi). A jednak warto tak czynić, bo bardzo często możemy się znaleźć właśnie w pozycji tego czekającego. W tej zasadzie nie ma jasno sprecyzowanych reguł (nawet mocno nieformalnych) - jeśli jednak kilka aut jadących przed nami nie zatrzymało się, uczyńmy to my, przepuszczając nawet kilka samochodów.

VI. Zajmuj jedno miejsce parkingowe
W dzisiejszych czasach w centrach dużych miast coraz trudniej o miejsca parkingowe. Dlatego warto rozważnie zajmować wolne miejsca, tak by obok zmieścił się sąsiad, kolega z pracy czy inny klient sklepu. Niestety, ale widok auta, które, mimo narysowanych na jezdni linii, zajmuje dwa miejsca parkingowe, jest w polskich realiach dość częsty.

VII. Uważaj na pieszych

Piesi uczestnicy ruchu stoją na straconej pozycji w sytuacji kontaktu z samochodem. Chyba nikogo nie trzeba o tym przekonywać, dlatego szczególna uwaga przy podjeżdżaniu do "zebry", przed którą stoją ludzie, jest wręcz obowiązkowa. Ale nie tylko w tym kontekście należy mieć na uwadze pieszych. Nawet jeśli na ulicy nie ma wymalowanych pasów, również warto się zatrzymać i przepuścić. I jeszcze jedna sytuacja w kontekście pieszych. W razie niepogody (padający deszcz) omijaj pieszych w nieco większej odległości. Chyba nikt nie lubi być ochlapany wodą z kałuży - niewątpliwie zimną i brudną.

VIII. Uważaj na rowerzystów
Podobnie, jak w przypadku pieszych, należy uważać na rowerzystów. Nie ochlapuj ich, przepuszczaj w niektórych sytuacjach i bardzo ostrożnie wyprzedzaj. Nawet jeśli nie dotkniesz ich, siłą wiatru możesz spowodować, że stracą równowagę, co przy dużym natężeniu ruchu może mieć tragiczne konsekwencje.

IX. Dziękuj, przepraszaj
Tak jak i w innych sytuacjach życiowych, nie zapominaj o miłych gestach, do których zaliczają się przecież podziękowania i przeprosiny. Jest wiele różnych sposobów, by to uczynić - najczęściej kierowcy używają tu świateł awaryjnych. Miły gest (także ręką) może spowodować, że nawet Twój błąd nie wywoła niepotrzebnej agresji.

X. Tłum złe emocje
Jeśli jednak ktoś Cię na drodze urazi i nie przeprosi, nie oznacza to, że masz mu się odpłacać. Czy to gestem, czy użyciem klaksonu bądź "długich" świateł, nie mówiąc już o bardziej drastycznych metodach. Z drugiej strony nie dajmy się sprowokować i ponieść złym emocjom - wówczas nawet agresywny kierowca może choć nieco złagodnieje.

Wymienione wyżej dziesięć zachowań, jakimi powinien się kierować kulturalny kierowca podczas prowadzenia samochodu, nie wyczerpują naturalnie całkowicie tego tematu. Spokojnie można dopisać kolejne punkty - chociażby nie oślepiaj innych kierowców, nie wyrzucaj śmieci za okno -  tyle że wówczas ciężko będzie mówić o dekalogu. Bycie kulturalnym, choć nie jest narzucone żadnymi przepisami, to nie tylko kwestia postrzegania nas w oczach innych kierowców. Takie zachowania pomagają często uniknąć kary w postaci mandatu. A to już powinno dotyczyć wszystkich bez wyjątku.

Podobne wiadomości:

Nadsterowność  - nie tylko w autach przednionapędowych

Nadsterowność - nie tylko w autach...

Bezpieczna jazda 2015-12-11

Defensive Driving – poznaj tajniki bezpiecznej jazdy

Defensive Driving – poznaj tajniki...

Bezpieczna jazda 2016-02-09

Komentuj:

Iza1983 2014-04-24

W mim mieście przed sporą częścią skrzyżowań ze światłami są czujniki. Niestety jak się stanie w złym miejscu to można sobie na zielone poczekać. Wczoraj jadąc do pracy czekając ok 10 min. przed światłami, wysiadłam i podeszłam do kierowcy, który stał jako pierwszy (chciał poprosić żeby podjechał, bo widocznie czujnik go nie złapał). Zanim zdążyłam cokolwiek powiedzieć starszy pan wyskoczył na mnie z mordą, że nie widzę że jest czerwone i on nie może jechać. Brak słów na kulturę kierowców.

Wieszal 2014-04-22

Przepisy w naszym kraju są zbyt łagodne, a taki kierowca w końcu może doprowadzić do wypadku i pal licho auto ale uszczrbku na zdrowiu nie naprawisz tak łatwo :/ zbyt łagodnie podchodzi się do stwarzania przez kierowców sytuacji niebezpiecznych.

dajan55 2014-04-11

Jestem raczej miły na drodze (jeżdżę 36 lat bez wypadku - mnie nieraz tłukli różne szumachery czy inne nikilaudy w swych 25 letnich bmkach) ale często zdarza się że inny kierowca nie dość że wymusi pierwszeństwo czy zajedzie drogę to na spokojne zwrócenie uwagi jeszcze dodatkowo przyblokuje lub odpowie gestem uznawanym za obrażliwy. Jest taka zasada że im lepszy samochód tym większe prawa ma na drodze !!!.Czasami nerwy puszczają !

~kierowiec 2014-04-10

Problem pojawia się, gdy ktoś wykona manewr niebezpieczny dla życia. Niekoniecznie brawurowa jazda, może być niesamowicie powszechne ostatnio wymuszenie pierwszeństwa. Nie sposób się nie zdenerwować, ale wcale nie będzie to złe. Często chamstwo wymuszające pierwszeństwo nie robi sobie nic ze swojego czynu i dalej to praktykuje. Na takich ludzi jedyną metodą jest ochrzan. A najlepiej zabranie prawa jazdy, ale u nas to niestety nie przejdzie.

~marcelus 2014-04-08

niestety na drodze króluje chamstwo i agresja

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.