mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Więcej pracy w Polsce

Więcej pracy w Polsce

Polska przoduje w Europie pod względem ilości nowych miejsc pracy - dowodzi tegoroczny raport dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej Europy, opracowany przez Ernst & Young. Według raportu Polska zajęła piątą pozycję pod względem popularności wśród inwestorów zagranicznych.

"Gwarancją sukcesów w realizacji inwestycji w Polsce jest znakomita baza, jaką stanowi kreatywna, silnie zmotywowana polska kadra," powiedział Prezes PAIiIZ, Adam Żołnowski. "Polskie społeczeństwo jest najmłodsze w Europie: 50% Polaków ma mniej niż 35 lat, ponad dwa miliony z nich studiuje. Dodatkowym atutem są konkurencyjnie niskie koszty pracy. Dodając do tego znakomite położenie geograficzne Polski w sercu Europy otrzymujemy obraz kraju, który przyciąga inwestycje z Europy Zachodniej, USA i Azji," mówił Żołnowski.

W 2005 roku w Europie przeprowadzono 3 066 inwestycji zagranicznych, czyli 6% więcej niż w roku poprzednim (w 2004 r. zrealizowano 2 885 projektów). W efekcie powstało 197 tysięcy nowych miejsc pracy, z tego najwięcej, bo aż 37 745 w Polsce. Według raportu Europa to wciąż najatrakcyjniejszy region do inwestycji.

Dwoma najatrakcyjniejszymi lokalizacjami dla inwestycji zagranicznych są Stany Zjednoczone oraz Chiny - oba te kraje wskazało 41% respondentów. Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się Niemcy oraz Indie wymienione przez 18% badanych. Zaraz za nimi uplasowała się Polska, którą wskazało 15% inwestorów. Pod względem liczby zrealizowanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych Polska zajmuje czwarte miejsce (180 projektów). Najważniejszym celem inwestycji pozostaje Wielka Brytania przy 559 projektach i ponad 18% udziale w rynku.

Pozycja Europy Środkowo - Wschodniej jako atrakcyjnego regionu pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych, przekłada się także na liczbę dokonanych w tych krajach transakcji fuzji i przejęć. Ich liczba w sześciu najważniejszych krajach regionu - Polsce, Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Słowenii i w Chorwacji - stale rośnie. W sumie, w 2005 roku dokonano transakcji na kwotę 13,8 mld euro, czyli o 32% więcej niż w 2004 roku. Największy wzrost nastąpił w Polsce i Czechach - niemal 10 mld USD (8,2 mld euro).

Przeczytaj także:

Motoryzacja inwestuje najchętniej (2006-06-01)

Apetyt na Polskę (2006-05-12)

Dlaczego Polska? (2006-04-19)

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.