mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Więcej pracy w Polsce

Więcej pracy w Polsce

Polska przoduje w Europie pod względem ilości nowych miejsc pracy - dowodzi tegoroczny raport dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej Europy, opracowany przez Ernst & Young. Według raportu Polska zajęła piątą pozycję pod względem popularności wśród inwestorów zagranicznych.

"Gwarancją sukcesów w realizacji inwestycji w Polsce jest znakomita baza, jaką stanowi kreatywna, silnie zmotywowana polska kadra," powiedział Prezes PAIiIZ, Adam Żołnowski. "Polskie społeczeństwo jest najmłodsze w Europie: 50% Polaków ma mniej niż 35 lat, ponad dwa miliony z nich studiuje. Dodatkowym atutem są konkurencyjnie niskie koszty pracy. Dodając do tego znakomite położenie geograficzne Polski w sercu Europy otrzymujemy obraz kraju, który przyciąga inwestycje z Europy Zachodniej, USA i Azji," mówił Żołnowski.

W 2005 roku w Europie przeprowadzono 3 066 inwestycji zagranicznych, czyli 6% więcej niż w roku poprzednim (w 2004 r. zrealizowano 2 885 projektów). W efekcie powstało 197 tysięcy nowych miejsc pracy, z tego najwięcej, bo aż 37 745 w Polsce. Według raportu Europa to wciąż najatrakcyjniejszy region do inwestycji.

Dwoma najatrakcyjniejszymi lokalizacjami dla inwestycji zagranicznych są Stany Zjednoczone oraz Chiny - oba te kraje wskazało 41% respondentów. Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się Niemcy oraz Indie wymienione przez 18% badanych. Zaraz za nimi uplasowała się Polska, którą wskazało 15% inwestorów. Pod względem liczby zrealizowanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych Polska zajmuje czwarte miejsce (180 projektów). Najważniejszym celem inwestycji pozostaje Wielka Brytania przy 559 projektach i ponad 18% udziale w rynku.

Pozycja Europy Środkowo - Wschodniej jako atrakcyjnego regionu pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych, przekłada się także na liczbę dokonanych w tych krajach transakcji fuzji i przejęć. Ich liczba w sześciu najważniejszych krajach regionu - Polsce, Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Słowenii i w Chorwacji - stale rośnie. W sumie, w 2005 roku dokonano transakcji na kwotę 13,8 mld euro, czyli o 32% więcej niż w 2004 roku. Największy wzrost nastąpił w Polsce i Czechach - niemal 10 mld USD (8,2 mld euro).

Przeczytaj także:

Motoryzacja inwestuje najchętniej (2006-06-01)

Apetyt na Polskę (2006-05-12)

Dlaczego Polska? (2006-04-19)

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Aktualności 2014-03-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.