mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Więcej wadliwych fotelików dziecięcych

Więcej wadliwych fotelików dziecięcych

Rozwój fotelików dziecięcych znowu stanął w miejscu. Takie wnioski można wyciągnąć z ostatniego testu ADAC. Żadne z 22 przetestowanych siedzisk nie otrzymało od niemieckiego automobilklubu najwyższej noty jakościowej.

Więcej wadliwych fotelików dziecięcych
Z przeprowadzonych prób rysuje się mało zadowalający obraz. Modele "Emmaljunga First Class 0+mit Base (Isofix)" oraz "IWH Babymax Isofix+Basis" w klasie do 13 kg (0+), jak i "IWH Megamax Isofix+Basis" w przedziale od 9 do 18 kg (0/I), otrzymały najgorszą ocenę. ADAC wszystkie te produkty nagrodziło notą "wadliwy", co dla każdego rodzica dbającego o bezpieczeństwo swojego dziecka znaczy tylko jedno - nie do przyjęcia. W trzech wymienionych fotelikach stwierdzono poważne uchybienia w trakcie testów symulujących zderzenia czołowe. Foteliki albo się łamały (!) albo dochodziło do zerwania pasów bezpieczeństwa i wysunięcia się manekina z siedziska. Co zasługuje na uwagę to fakt, że każdy z tych modeli posiadał mocowanie Isofix, czyli teoretycznie wygodniejsze i znacznie bezpieczniejsze od fotelików przypinanych za pomocą standardowych pasów bezpieczeństwa, znajdujących się na tylnej kanapie auta.

Bardzo słabo w raporcie wypadł także model "Alpin Daisy". On również otrzymał notę "wadliwy", jednak w jego przypadku o takim wyniku zadecydowały testy przy uderzeniach bocznych. Warto zauważyć, że ten rodzaj testów nie jest wymagany w przepisach, jednak mimo wszystko ADAC zdecydowało się go przeprowadzić. Głównie dlatego, że podczas takich kolizji dziecko narażone jest na poważne uszkodzenia ciała.

Najwyższe noty ("dobry") w teście , na który składały się między innymi takie czynniki jak: bezpieczeństwo, obsługa, komfort i szybkość zużycia, otrzymały modele: Römer Babysafe Plus + Belted Base, Cybex Aton, Emmaljunga First Class 0+, Bébé Confort Streety.fix + Streety.base w klasie do 13 kg i przedziale wiekowym od około 1 do 1,5 roku (0+).

W kategorii do 18 kg (0/I) i przedziale wiekowym około 4 lat najlepszym wynikiem - "dobry", popisał się fotelik HTS BeSafe iZi Kid X1 Isofix. Zaś w przedziale od 9 do 18 kg, wiek od 1 roku do 4 lat (I) tryumfowały Römer Safefix plus TT (Isofix) oraz Maxi Cosi Tobi, Cybex Solution X-Fix, Concord Transformer XT, HTS BeSafe iZi UP X2.

Patrząc na te wyniki pocieszające jest to, że w każdej klasie obok tych kiepskich fotelików, znajdują się także produkty godne polecenia, które sprawdzą się w realnych warunkach drogowych. Między innymi dlatego też automobilklub ADAC po raz pierwszy zdecydował się na przeprowadzenie testów z prędkością 64 km/h, taką samą jak w przypadku przeprowadzania tradycyjnych crash-testów aut w instytucie Euro NCAP.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy fotelik nie zagwarantuje bezpieczeństwa dziecku, jeśli spóźniony do pracy rodzic dla zaoszczędzenia kilku sekund przed odwiezieniem swojej pociechy do szkoły, posadzi ją na fotelik nie ściągnąwszy uprzednio  tornistra. Przy zderzeniu czołowym z prędkością 64 km/h masa takiego plecaka zwiększa się 40-krotnie, co daje około 200 kg nacisku na kręgosłup dziecka. Jest to masa trudna do udźwignięcia nawet dla profesjonalnego ciężarowca.

do 10 kilogramów (0), wiek ok. 1 rok
 
Casualplay Prima Easy + Base Primafix (Isofix) zadowalający
do 13 kilogramów (0+), wiek ok. 1 1/2 lat 
Römer Babysafe Plus + Belted Base dobry
Cybex Aton dobry
Emmaljunga First Class 0+ dobry
Bébé Confort Streety.fix + Streety.base dobry
Emmaljunga First Class 0+ Base wadliwy
IWH Babymax Isofix + Basis wadliwy
do 18 kilogramów (0/I), wiek ok. 4 lat 
HTS BeSafe iZi Kid X1 Isofix dobry
Britax Fixway (Isofix; dostępny w Volvo 0/i) zadowalający
Chicco Proxima wystarczający
od 9 do 18 kilogramów (I), wiek od 1 do 4 lat 
Römer Safefix plus TT (Isofix) dobry
Maxi Cosi Tobi dobry
Bébé Confort Axiss (baugl. Maxi Cosi Axiss)  zadowalający
Nania Cosmo SP Isofox zadowalający
od 9 do 36 kilogramów (I/II/III), od 1 do 12 lat 
Nania Racer SP zadowalający
IWH Megamax Isofix + Basis wadliwy
od 15 do 36 kilogramów (II/III), od 4 do 12 lat 
Cybex Solution X-Fix dobry
Concord Transformer XT dobry
HTS BeSafe iZi UP X2 dobry
Chicco Key2-3 zadowalający
Nania Starter SP zadowalający
Alpin Daisy wadliwy

Podobne wiadomości:

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Fiat stawia… na niezawodność!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Toyota Supra – jakie silniki pod maską?
Nowa Toyota Supra – jakie silniki pod maską?
Na Festiwalu Szybkości w Goodwood zadebiutowała kilka dni temu nowa generacja Toyoty Supry. Co prawda wciąż zamaskowana i jeszcze nie w wersji produkcyjnej, ale teraz wiemy już więcej o nowym wcieleniu legendy.