mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Większa aktywność Mazdy w Chinach

Większa aktywność Mazdy w Chinach

Początek roku przyniósł dwie informacje, z których jednoznacznie wynika, iż Mazda zamierza bardziej zaangażować się w sprzedaż swoich aut na najszybciej rozwijającym się obecnie chińskim rynku motoryzacyjnym.

W pierwszym tygodniu stycznia Ford, Mazda oraz Changan Automotive Group uzyskały zgodę chińskiego rządu na powołanie spółki joint-venture oraz na wybudowanie fabryki samochodów. Nowa fabryka, pierwsza będąca wynikiem współpracy tych trzech firm, ma powstać w prowincji Jiangsu na 190.000 m2. Początkowa roczna zdolność produkcyjna ma wynieść 160 tys. samochodów, z możliwością zwiększenia do 200 tys. Fabryka ma być dosyć elastyczna, co ma pozwolić na produkcję różnych modeli, zarówno marki Ford, jak i Mazda.

Powołanie nowej spółki i wybudowanie fabryki jest częścią inwestycji koncernu Ford na chińskim rynku wartej 1 miliard dolarów. Mazda będzie partycypować w tym projekcie poprzez objęcie części udziałów w spółce Changan Ford.

Jednak to nie koniec zwiększonej aktywności Mazdy w tym regionie Azji. Wczoraj (17.01) ogłoszone zostało powołanie kolejnej spółki. Tym razem Mazda nawiązała bliską współpracę z firmami First Auto Works (FAW) oraz należącą do niej FAW Car Co. (FCC). Nowo powołana spółka zajmie się dystrybucją samochodów marki Mazda w Chinach, a rozpoczęcie działalności planowane jest na marzec tego roku.

Nowa spółka, FAW Mazda Motor Sales Co (FMSC) będzie miała swoją siedzibę w Changchun, w północno-wschodniej części Chin. Kapitał spółki ma wynieść 12 mln USD, 70% udziałów posiadać będzie FCC, 25% Mazda, a 5% FAW.

Zwiększenie aktywności na chińskim rynku ma przynieść japońskiemu koncernowi wzrost rocznej sprzedaży do poziomu 300 tys. aut do 2010 roku. Mazda na większą skalę pojawiła się w Chinach w maju 2001 roku, rok później sprzedała już 22.979 aut (+123%), a w kolejnym roku 80.075 (+248%).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!