mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Większa produkcja w słupskiej Scanii

Większa produkcja w słupskiej Scanii

W styczniu Scania rozpoczęła w Słupsku produkcję podwozi do autobusów niskopodłogowych. "Przenosząc produkcję do Polski, szefowie Scanii docenili słupską fabrykę" - Gert Flodqvist, dyrektor słupskiej fabryki.

Większa produkcja w słupskiej Scanii

Wraz z rozwojem produkcji tworzone są nowe miejsca pracy. Wcześniej kilkanaście osób zostało przeszkolonych w Szwecji. Podwozia ze słupskiej fabryki trafią m.in. do Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Scania produkuje kompletną gamę autobusów do przewozów miejskich, podmiejskich i międzymiastowych. Nowa gama autobusów to: Scania Omni, obejmująca modele OmniCity, OmniLink oraz OmniLine. Zakłady w Polsce i Rosji są jedynymi, w których szwedzki koncern produkuje autobusy. Szwedzki koncern w ofercie posiada kompletną gamę podwozi autobusowych i autokarowych z 9- i 12-litrowymi silnikami Euro 4 o mocy od 230 KM do 420 KM oraz szereg skrzyń biegów, osi, układów napędowych oraz przednich i tylnych modułów. Fabryka Scania Production Słupsk od roku 2003 jest europejskim centrum produkcji autobusów miejskich Scania, natomiast zakład w Sankt Petersburgu dostarcza autobusy tylko na rynek rosyjski.

Scania rozpoczęła w Słupsku montaż autobusów latem 1993 r - zakupując 65 % udziałów w firmie Kapena. W 2003 roku podjęta została decyzja przez koncern Scania o przejęciu całej firmy Kapena. Początkowo produkcja opierała się na montowaniu pojazdów z części dostarczanych z zagranicy. Obecnie fabryka, w której produkowane są podwozia i nadwozia zatrudnia ponad 400 pracowników. Autobusy ze Słupska jeżdżą m.in. po ulicach Londynu i Seulu. W październiku 2005 roku koncern wygrał przetarg na dostawę 125 autobusów niskopodłogowych dla jednego z największych operatorów komunikacji miejskiej Paryża. Zgodnie z kontraktem, autobusy dostarczane będą ze Słupska w kilku etapach w latach 2006-2008. W tym też okresie może zapaść decyzja co do zamówienia kolejnych 175 sztuk typu Scania OmniCity bez konieczności ogłaszania kolejnego przetargu.

Przeczytaj także:

Scania na ulicach Paryża (2005-10-28)

Scania wprowadza nowości (2005-10-14)

Kondycja polskiej motoryzacji (2005-07-22)


Podobne wiadomości:

Luksusowa Scania prosto z Polski

Luksusowa Scania prosto z Polski

Ciężarówki i Autobusy 2017-06-29

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.