mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wielki tryumf Audi w Le Mans

Wielki tryumf Audi w Le Mans

Audi wygrało po raz dziewiąty legendarny 24-godzinny wyścig w Le Mans i tym samym w klasyfikacji najlepszych samochodów w tym francuskim długodystansowym klasyku dogoniło Ferrari. Więcej zwycięstw odniosło dotychczas tylko Porsche.

Wielki tryumf Audi w Le Mans
Podczas 78 edycji wyścigu po raz kolejny decydującą rolę odegrała efektywność i niezawodność. Trzy Audi R15 TDI zespołu Audi Sport Joest pokonały cały dystans bez najmniejszych problemów technicznych i w najszybszym dotychczas wyścigu na tym torze zajęły trzy pierwsze miejsca. Zatem po 2000, 2002 i 2004 roku marce Audi udało się po raz trzeci umieścić trzy swoje samochody na trzech pierwszych pozycjach w Le Mans.

„Po zajęciu trzeciego miejsca w ubiegłym roku naszym celem był powrót pucharu Le Mans do Ingolstadt i Neckarsulm, i udało nam się osiągnąć ten cel w spektakularny sposób” – powiedział dyrektor Audi Motorsport Dr. Wolfgang Ullrich. „Jestem nieskończenie dumny z załogi i z całego serca dziękuję całemu zespołowi i wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.”

Dziewiąty triumf marki w Le Mans był możliwy między innymi dzięki nowej technologii, którą przez ostatnie trzy lata Audi Sport w pełnej tajemnicy przystosowywało do sportu wyścigowego – turbosprężarce ze zmienną geometrią turbiny (VTG) w silniku V10 TDI o mocy 440 kW w Audi R15 TDI.

W 2010 roku ograniczenia w regulaminie postawiły przed silnikami wysokoprężnymi wyjątkowo wysokie wymagania. „Uzyskanie większej mocy bez pogorszenia niezawodności było wielkim wyzwaniem, z którym nasz zespół doskonale sobie poradził” – powiedział po wyścigu szef Audi Motorsport Dr. Wolfgang Ullrich. „W tym roku nie wykorzystaliśmy jeszcze w pełni potencjału silnika V10 TDI i dlatego nie mogliśmy być zbyt pewni siebie. Przed wyścigiem było dla nas jasne, że nie będziemy mieć najszybszego samochodu, ale za to nasze auto będzie bardzo niezawodne i efektywne. Celem przy konstruowaniu R15 plus była efektywność wyższa o około 20 procent.

Zwycięskie Audi R15 TDI, za którego kierownicą zmieniali się Timo Bernhard (Niemcy), Romain Dumas (Francja) i Mike Rockenfeller (Niemcy) przejechało w ciągu 24 godzin łącznie 397 okrążeń.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi Le Mans wyscig

Podobne wiadomości:

Audi wprowadza nowe oznaczenia

Audi wprowadza nowe oznaczenia

Aktualności 2017-08-31

Nowe Audi A7 oficjalnie zaprezentowane

Nowe Audi A7 oficjalnie zaprezentowane

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando