mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wielkie stolice zakażą Diesli

Wielkie stolice zakażą Diesli

Paryż, Madryt, Ateny i Meksyk będą pierwszymi metropoliami, które zabronią wjazdu samochodom z silnikami Diesla. To efekt szczytu C40, gdzie przedstawiciele największych miast z całego świata dyskutowali na temat zmian klimatycznych i zanieczyszczenia powietrza.

Wielkie stolice zakażą Diesli
Władze wspomnianych wyżej miast od długiego czasu zmagają się ze zbyt dużym zanieczyszczeniem powietrza, ale dopiero teraz zamierzają sięgać po bardziej drastyczne środki. Zakaz wjazdu dla samochodów z silnikami wysokoprężnymi zacznie obowiązywać od 2025 roku. Póki co, jest to tylko hasło, ponieważ nie określono w jaki sposób ma wyglądać cały proces.

Specjaliści oceniają, że powinien postępować stopniowo, wykluczając na początek najstarsze pojazdy. Nie poruszono natomiast kwestii przewozu towarów oraz komunikacji miejskiej. Większość takich pojazdów jest napędzana właśnie silnikami Diesla, ale można się spodziewać, że zakaz nie obejmie tych środków transportu. Alternatywą dla dużych miast jest inwestycja w pojazdy elektryczne.

Według koalicji zajmującej się sprawami klimatu i zanieczyszczenia powietrza w ONZ, pyły emitowane przez samochody z silnikami Diesla są jednymi z największych czynników wpływających na zdrowie i ocieplenie klimatu.

Wnioski ze szczytu C40 pokazują, w jakim kierunku będą podążać w następnych latach kolejne duże miasta. Kilka miesięcy temu niemieccy politycy podjęli decyzję o wprowadzeniu zakazu zakupu jakichkolwiek aut spalinowych, która zostanie wprowadzona do 2030 roku. W tej chwili burmistrz Londynu pobiera opłatę miejską w wysokości 10 funtów za samochody nie spełniające normy powyżej Euro 4. Dotyczy to większości aut wyprodukowanych do 2005 roku.

Pozostaje pytanie, co w najbliższych latach zrobią władze polskich miast, gdzie problem ze smogiem z roku na rok staje się coraz poważniejszym zagadnieniem.

Podobne wiadomości:

Volkswagen skasuje 40 modeli

Volkswagen skasuje 40 modeli

Aktualności 2016-06-22

Co wybrać - diesel czy benzyna?

Co wybrać - diesel czy benzyna?

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-09-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa ustawa ograniczy oszustwa na tachografach
Nowa ustawa ograniczy oszustwa na tachografach
Prezydent podpisał ustawę, która zakłada ograniczenie oszustw i manipulacji przy korzystaniu z tachografów. Ma być bezpieczniej, bo trudniejsze będzie choćby wykonywanie przewozów przez przemęczonych kierowców.