mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wielozadaniowy kierowca

Wielozadaniowy kierowca

Zgodnie z badaniami brytyjskiego dziennika "The Daily Telegraph", statystyczny kierowca ponad 7 razy w przeciągu godziny jazdy reguluje radio, a ponad 10 razy szuka czegoś w samochodzie, jednocześnie go prowadząc.

Wielozadaniowy kierowca
Nie chodzi tu o to, że są to czynności bardzo obsorbujące uwagę kierowcy, jednak podczas tych kilku sekund przerwy w skupieniu, kierowcy umyka bardzo wiele niepozornych informacji, które jednak mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Oczywiście nie możemy podczas takich przerw nie zauważyć takich rzeczy jak np. przyczepy tira, jadącego przed nami, w odległości już tylko metra od naszej maski, bo istnieją bardzo duże przypuszczenia, że jednak zauważylibyśmy ją wcześniej, podobnie jak stado jeleni, jednak weźmy pod uwagę taką sytuację: jedziemy dwupasmową drogą gdzieś w okolicach Zakopanego, odwracamy głowę od drogi w poszukiwaniu okularów przeciwsłonecznych i dokładnie w tym momencie kilkadziesiąt lub kilkaset metrów przed nami na szosę wskakuje niedźwiedź - gdybyśmy nie szukali okularów, mielibyśmy o wiele więcej czasu na reakcję i wyhamowanie oraz wytracenie prędkości, jednak przez rzeczone szukanie tracimy kilka sekund cennego czasu.

Obliczono, że podczas jazdy z prędkością 50 km/h, kierowca styka się z około 1320 informacjami na minutę, zatem poziom jego skupienia powinien być wysoki, aby mógł on przetworzyć je wszystkie i umiejętnie na nie zareagować.

Instruktorzy Szkoły Jazdy Renault, jako jedną z najbardziej niebezpiecznych rzeczy podają rytunę oraz "jazdę na pamięć", w związku z czym zalecają co jakiś czas zmieniać swoją trasę dojazdu np. do pracy na inną, aby stymulować mózg oraz dostarczać mu nowych bodźców.

Instruktorzy stworzyli listę, której przestrzeganie może zwiększyć bezpieczeństwo na drodze:

- podczas jazdy nie dekoncentruj swojej uwagi nawet najdrobniejszymi czynnościami, które nie mają związku z prowadzeniem samochodu;
- pamiętaj o tym, że jeśli obserwujesz drogę, a np. ustawiasz nawigację czy regulujesz radio, nie powinno trwać to dłużej niż 15 sekund;
- zwracaj uwagę na wszystkie znaki które mijasz – zarówno pionowe jak i poziome, ale pamiętaj, że one same w sobie nie gwarantują ci bezpieczeństwa. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od ciebie;
- pamiętaj, aby nie jeździć „na pamięć”;
- stymuluj mózg i unikaj długotrwałego poruszania się tymi samymi trasami, jeśli jest to możliwe, od czasu do czasu wybieraj różne trasy, np. jadąc do pracy.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.