mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wielton ma się dobrze

Wielton ma się dobrze

Największy polski producent przyczep i naczep, firma Wielton, opublikował raport analityczny sporządzony przez Biuro Maklerskie Banku BGŻ. Wynika z niego, że pomimo niekorzystnej sytuacji gospodarczej, spółka osiągnęła rekordowe wyniki finansowe.

Wielton ma się dobrze
Działająca na polskim rynku od ponad 10 lat firma Wielton to krajowy lider w produkcji przyczep, naczep oraz zabudów. Wielton S.A. należy również do 10 największych europejskich producentów w tej branży. W zeszłym roku spółka sprzedała 4848 pojazdów osiągając 380,5 mln zł przychodu netto. W 2007 roku udział Wielton S.A. w krajowym rynku przyczep i naczep był największy spośród wszystkich polskich producentów i wynosił 8,5%.

Według raportu sporządzonego przez Biuro Maklerskie Banku BGŹ, w pierwszej połowie 2008 roku firma osiągnęła rekordowe przychody ze sprzedaży oraz zyski. Mimo niekorzystnego umocnienia się złotego (80% przychodów spółka otrzymuje w euro), przychody ze sprzedaży wzrosły o 19,0% z 180,9 mln zł. w I połowie 2007 roku do 215,2 mln zł w I połowie 2008 roku. Od początku bieżącego roku spółka sprzedała 2820 pojazdów, czyli o 553 (24,4%) więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Wzrost przychodów osiągnięty został dzięki dynamicznie rozwijającej się sprzedaży eksportowej. Wartość eksportu wzrosła w I połowie 2008 o 91,9% (z 65 do 124,7 mln zł), a jego udział w przychodach ze sprzedaży wzrósł z 35,9% do 57,9%. Jednocześnie krajowa sprzedaż spółki zmniejszyła się o 21,9% (z 115,9 do 90,5 mln zł). Spadek sprzedaży spowodowany był ochłodzeniem koniunktury na krajowym rynku przyczep i naczep, jakie nastąpiło po ubiegłorocznym szale zakupów.

Dzięki poprawie rentowności oraz wzrostowi sprzedaży, dynamicznie wzrosły także zyski spółki. Zysk ze sprzedaży zwiększył się o 54,5 % w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku (z 23,7 do 36,7 mln zł), zysk operacyjny o 54,3% (z 24,2 do 37,4 mln zł), natomiast zysk netto aż o 96,3% (z 18,3 do 35,9 mln zł).

Firma Wielton jest obecnie właścicielem dwóch zakładów produkcyjnych w Wieluniu i prowadzi program inwestycyjny, który ma na celu zwiększenie mocy produkcyjnych do 11-12 tys. sztuk oraz zwiększenie przychodów ze sprzedaży do 1 mld zł rocznie po jego zakończeniu. Spółka posiada najszerszą ofertę asortymentową na polskim rynku, oferując ponad 60 typów pojazdów. Dzięki temu może zaspokajać potrzeby różnego rodzaju klientów, od firm transportowych i budowlanych (przyczepy służące do transportu maszyn budowlanych) po rolnicze. Wielton S.A. stawia również na automatyzację procesu produkcji oraz wytrzymałość i jakość swoich produktów. Wysoki standard produktów, działania marketingowo-promocyjne (uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych targach, konferencjach, spotkaniach z klientami) oraz rozwinięta sieć obsługi serwisowej przyczyniły się do uznania i rozpoznawalności marki zarówno w kraju jak i zagranicą. Wielton wykonuje zabudowy dla największych europejskich producentów pojazdów ciężarowych jak Scania, Man, Volvo, Mercedes czy Iveco.
Tematy w artykule: polska motoryzacja lodzkie Wielton

Podobne wiadomości:

Wielton podbija Europę

Wielton podbija Europę

Ciężarówki i Autobusy 2017-01-30

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.