mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wielton ma się dobrze

Wielton ma się dobrze

Największy polski producent przyczep i naczep, firma Wielton, opublikował raport analityczny sporządzony przez Biuro Maklerskie Banku BGŻ. Wynika z niego, że pomimo niekorzystnej sytuacji gospodarczej, spółka osiągnęła rekordowe wyniki finansowe.

Wielton ma się dobrze
Działająca na polskim rynku od ponad 10 lat firma Wielton to krajowy lider w produkcji przyczep, naczep oraz zabudów. Wielton S.A. należy również do 10 największych europejskich producentów w tej branży. W zeszłym roku spółka sprzedała 4848 pojazdów osiągając 380,5 mln zł przychodu netto. W 2007 roku udział Wielton S.A. w krajowym rynku przyczep i naczep był największy spośród wszystkich polskich producentów i wynosił 8,5%.

Według raportu sporządzonego przez Biuro Maklerskie Banku BGŹ, w pierwszej połowie 2008 roku firma osiągnęła rekordowe przychody ze sprzedaży oraz zyski. Mimo niekorzystnego umocnienia się złotego (80% przychodów spółka otrzymuje w euro), przychody ze sprzedaży wzrosły o 19,0% z 180,9 mln zł. w I połowie 2007 roku do 215,2 mln zł w I połowie 2008 roku. Od początku bieżącego roku spółka sprzedała 2820 pojazdów, czyli o 553 (24,4%) więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Wzrost przychodów osiągnięty został dzięki dynamicznie rozwijającej się sprzedaży eksportowej. Wartość eksportu wzrosła w I połowie 2008 o 91,9% (z 65 do 124,7 mln zł), a jego udział w przychodach ze sprzedaży wzrósł z 35,9% do 57,9%. Jednocześnie krajowa sprzedaż spółki zmniejszyła się o 21,9% (z 115,9 do 90,5 mln zł). Spadek sprzedaży spowodowany był ochłodzeniem koniunktury na krajowym rynku przyczep i naczep, jakie nastąpiło po ubiegłorocznym szale zakupów.

Dzięki poprawie rentowności oraz wzrostowi sprzedaży, dynamicznie wzrosły także zyski spółki. Zysk ze sprzedaży zwiększył się o 54,5 % w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku (z 23,7 do 36,7 mln zł), zysk operacyjny o 54,3% (z 24,2 do 37,4 mln zł), natomiast zysk netto aż o 96,3% (z 18,3 do 35,9 mln zł).

Firma Wielton jest obecnie właścicielem dwóch zakładów produkcyjnych w Wieluniu i prowadzi program inwestycyjny, który ma na celu zwiększenie mocy produkcyjnych do 11-12 tys. sztuk oraz zwiększenie przychodów ze sprzedaży do 1 mld zł rocznie po jego zakończeniu. Spółka posiada najszerszą ofertę asortymentową na polskim rynku, oferując ponad 60 typów pojazdów. Dzięki temu może zaspokajać potrzeby różnego rodzaju klientów, od firm transportowych i budowlanych (przyczepy służące do transportu maszyn budowlanych) po rolnicze. Wielton S.A. stawia również na automatyzację procesu produkcji oraz wytrzymałość i jakość swoich produktów. Wysoki standard produktów, działania marketingowo-promocyjne (uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych targach, konferencjach, spotkaniach z klientami) oraz rozwinięta sieć obsługi serwisowej przyczyniły się do uznania i rozpoznawalności marki zarówno w kraju jak i zagranicą. Wielton wykonuje zabudowy dla największych europejskich producentów pojazdów ciężarowych jak Scania, Man, Volvo, Mercedes czy Iveco.
Tematy w artykule: polska motoryzacja lodzkie Wielton

Podobne wiadomości:

Przetarg na S14 ogłoszony

Przetarg na S14 ogłoszony

Polskie drogi 2015-10-05

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

„Tak dla S14” - powstało stowarzyszenie

Polskie drogi 2017-05-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.