mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wiosna za oknem - czas na porządki!

Wiosna za oknem - czas na porządki!

Od kilku dni mamy już astronomiczną i kalendarzową wiosnę. Co ważne, a co nie jest w naszym kraju wcale takie oczywiste, również za oknem panuje już wiosenna aura. A to oznacza, że najwyższy już czas przyjrzeć się skrupulatnie naszemu autu i doprowadzić go do właściwego stanu. I nie chodzi tu wcale tylko o estetyczny wygląd, ale bardziej o zapewnienie jego dłuższej bezproblemowej eksploatacji oraz o kwestie naszego bezpieczeństwa.

Wiosna za oknem - czas na porządki!
Wśród kierowców panuje bowiem przekonanie, że najbardziej niebezpieczną porą do jazdy samochodem są miesiące jesienno-zimowe. Padające deszcze, śnieg, przymrozki, oblodzone nawierzchnie powodują, że na drodze o wypadek nie jest trudno. Paradoksalnie jednak to latem dochodzi do największej liczby wypadków w naszym kraju, a co za tym idzie do większej liczby ofiar w ludziach. Większy ruch na drogach, wyższe rozwijane prędkości oraz przeświadczenie, że jest bardziej bezpiecznie skutkują właśnie takimi statystykami. Dlatego, mając to również na uwadze, do okresu wiosenno-letniego powinniśmy przygotować się równie dokładnie, jak przed zimą. Dotyczy to, zarówno nas kierowców, jak i naszych samochodów.

Śnieg, błoto pośniegowe, sól i piasek, którymi posypywane są nasze drogi powodują, że naszemu samochodowi należy się po zimie porządna kąpiel. Dotyczy to również tych właścicieli, którzy regularnie, nawet przy minusowych temperaturach, odwiedzali myjnie samochodowe. Tylko gruntowne czyszczenie pozwoli nam się pozbyć wszelkich brudów, jakie mogą tkwić w różnych niewidocznych zakamarkach. Po zimie zaleca się również mycie podwozia, gdyż to tutaj najczęściej zalegają pozimowe resztki, które mogą stać się przyczyną powstania zalążków korozji.

Najlepiej do tego celu udać się do profesjonalnej myjni, w której, wprawdzie zapłacimy nieco więcej, ale mamy gwarancje, że nasz samochód został bardzo dokładnie wyczyszczony. Automatyczne myjnie przy stacjach benzynowych nam tego nie zapewniają. To tak jakby porównać kąpiel w wannie z bardzo szybkim prysznicem.

Po dokładnym umyciu warto bardzo dokładnie przyjrzeć się nadwoziu. Jeśli zawczasu dostrzeżemy jakieś odpryski na lakierze, czy inne uszkodzenia jest szansa na szybkie i skuteczne działanie. Po myciu koniecznie powinniśmy zakonserwować całe nadwozie. Możemy oczywiście powierzyć to fachowcom, ale jeśli sami na przykład myjemy nasz samochód, wówczas warto skorzystać z różnych środków konserwujących dostępnych na rynku. Konserwacji należy poddać także wszelkiego rodzaju uszczelki oraz zawiasy.

Pielęgnacji auta nie powinniśmy poprzestać na umyciu, i to nawet bardzo dokładnym, nadwozia oraz ewentualnie podwozia. Również i wnętrzu należy się pozimowe czyszczenie. I nie powinno ono się ograniczyć tylko do wytrzepania dywaników z resztek brudu. Podstawą będzie tu dokładne odkurzenie kabiny, a także porządne jej wysuszenie. Zimową porą do wnętrza dostało się zapewne sporo wody i niewykluczone, że całkowicie wilgoci jeszcze się nie pozbyliśmy. Wiosną możemy także wymienić dywaniki z gumowych na bardziej eleganckie i wygodne welurowe.

Powyższe zabiegi pielęgnacyjne mają za zadanie przede wszystkim zadbać o ładny wygląd naszego auta, choć mają też spory wpływ na utrzymanie nadwozia przez jak najdłuższy okres w dobrym stanie. Wiosną warto jednak także przyjrzeć się niektórym układom w naszym aucie, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Jazda po śniegu, śnieżnych muldach czy wręcz bryłach lodu może spowodować mechaniczne uszkodzenia podwozia. Mogą ucierpieć i układ hamulcowy, jak i zawieszenie. Wiele osób, które raz w roku oddaje swoje auto na przegląd, czyni to właśnie po zimie, aby niejako przy okazji sprawdzić stan techniczny najważniejszych układów w swoim pojeździe. Jeśli nie mamy jednak takiego zwyczaju, to sygnałem do pojawienia się w warsztacie powinny być wszelkiego rodzaju nietypowe stuki czy piski dochodzące z podwozia, luzy na kierownicy oraz widoczne plamy, świadczące o możliwych wyciekach różnych płynów eksploatacyjnych.

Wczesną wiosną jest też okazja do wymiany płynów eksploatacyjnych z zimowych na letnie, choć akurat coraz więcej producentów stosuje tu już płyny całoroczne. Wśród elementów, które okresowo podlegają wymianie, po zimie warto sprawdzić filtr kabiny. Szczególnie, jeśli nie wiedzieliśmy o tym, że klimatyzację powinno się użytkować także, przynajmniej od czasu do czasu, zimową porą. W przeciwnym razie grozi nam nie tylko gorsza sprawność tego układu, ale wręcz groźne dla zdrowia pojawienie się zarodników grzybów. Tu alarmem dla nas powinien być nieprzyjemny zapach, jaki może towarzyszyć włączonej klimatyzacji.

Sami za to możemy sprawdzić stan naszego oświetlenia oraz wycieraczek. Szczególnie te drugie mogą podczas zimy ulec zniszczeniu. Przymarzające do szyb, często odrywane na siłę są niszczone także, gdy ziarenka piasku lub soli dostaną się na szybę. Pamiętajmy, że wiosna to pora roku, kiedy częściej padają deszcze, a bez sprawnych wycieraczek nie ma co liczyć na dobrą widoczność, gwarantującą nam bezpieczną jazdą. Tym bardziej, że koszt zakupu piór wycieraczek nie jest zbyt duży.

Początek wiosny to oczywiście również czas na wymianę opon z zimówek na letnie. Oczywiście dotyczy to tych kierowców, którzy nie poruszają się na jednym komplecie przez cały rok. Panujące temperatury za oknem, brak śniegu oraz optymistyczne prognozy co do przyszłych dni powodują, że już pierwsi kierowcy dokonali takiej zamiany. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dodatnie temperatury i to na poziomie minimum 6-7 stopni Celsjusza nie utrzymują się jeszcze przez całą dobę. Dlatego ci, którzy poruszają się częściej wczesnym rankiem czy nocą, chyba jeszcze powinni poczekać na wyraźniejsze ocieplenie. O ile bowiem spóźnienie z zamianą opon przed atakiem zimy może wyraźnie pogorszyć nasze bezpieczeństwo na drodze, to już wiosną aż takiego ryzyka nie ma. Co najwyżej pogorszy się komfort jazdy oraz nieco szybciej będą się zużywać zimówki.

Podobne wiadomości:

Pirelli gra w kolory

auto motor i sport 0000-00-00

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~b 2011-03-25

i amen

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.