mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Włosi na złom

Włosi na złom

Ponad połowa wszystkich złomowanych samochodów to Fiaty. - Najwięcej jest popularnych „maluchów” czyli Fiatów 126, które powoli znikają z polskich dróg - mówi Przemysław Oleś z Olmetu, lidera w recyklingu samochodów na Śląsku.

Włosi na złom
Firma Olmet i organizatorzy ekologicznej kampanii "Odwracamy Polskę" podliczyli, jakie marki były markami najczęściej złomowanymi w tym roku w Polsce. - Generalnie złomujemy to, czego było najwięcej na polskich drogach piętnaście, dwadzieścia lat temu. Kilka lat wstecz, najwięcej złomowaliśmy Fiatów 125 – mówi Przemysław Oleś, pełnomocnik Olmetu.

Drugie miejsca w statystykach przypada Fordowi - aż 10% wszystkich złomowanych aut stanowią produkty tej marki. Później, z wartością 8,5%, jest Polonez i Opel, który ma 7,5-proc. udział w rynku.

Jak zapewne zauważyliście, brak tutaj Volkswagenów. Według ekspertów auta tej marki jeszcze trochę pojeżdżą po polskich drogach. Fiat i Polonez są w czołówce z racji tego, że jeździło ich tutaj najwięcej. Ford i Opel doszły do czołówki, ponieważ są tanie, ale już nie za bardzo wytrzymują próbę czasu. Volkswageny są tanie i również jest ich bardzo dużo, ale z kolei są bardzo niezawodne i, w razie ewentualności, łatwo się je naprawia.

- Polacy patrzą na samochód jak na dobro, które musi być zawsze nasze, jak dom. Dlatego jeśli tylko mogą, to wolą naprawić swój pojazd. – mówi Witold Rogowski z Profi-Auto, jednej z największych w Polsce sieci hurtowni, sklepów i warsztatów motoryzacyjnych.

W 2009 roku do recyklingu Polacy oddali 190 tys. samochodów. – Ta liczba, z roku na rok, prawdopodobnie będzie się zwiększać. Według statystyk Polska ma najstarszy park samochodowy w Europie. Niemal 70% aut jeżdżących po polskich drogach ma więcej niż 10 lat – mówi Przemysław Oleś z Olmetu.

Podobne wiadomości:

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już działa

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już...

Finanse i prawo 2017-12-19

Rządowy Chevrolet z czasów PRL odnaleziony i na aukcji

Rządowy Chevrolet z czasów PRL odnaleziony i...

Aktualności 2015-07-29

Komentuj:

~dsa 2010-10-31

Prosta zależność np na zachodzie złomują najwięcej golfów

~Tomasz z tonącej wyspy Tuska 2010-10-29

Szkoda że w Polsce nie ma ulg za złomowane auta, to by pomogło branży moto. Na Zachodzie takie ulgi wiele dały i poprawiło się bezpieczeństwo ruchu. U nas wszystko leży....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.