mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Włoski biznes na Śląsku

Włoski biznes na Śląsku

Województwo Śląskie obok Dolnośląskiego i Wielkopolskiego stanowi centrum dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego. W efekcie "kuli śnieżnej" każda kolejna inwestycja motoryzacyjna (lub reinwestycja firm, które już są w Polsce obecne) pobudza rozwój kolejnych firm oraz powstawanie nowych miejsc pracy.

Włoski biznes na Śląsku

Firma Fondalmec kończy stawiać halę magazynową, której powierzchnia będzie dwukrotnie większa od wyjściowych 4300 m2. Wraz z zakończeniem inwestycji zwiększy się też zatrudnienie, o kolejne 30 osób. Obecnie TMP Fondalmec Poland, legitymująca się certyfikatem ISO/TS dla przemysłu motoryzacyjnego, zatrudnia ponad 150 pracowników.

Prężnie rozwijający się dziś Fondalmec rozpoczął działalność od dostaw komponentów dla włoskiego Magnetti Marelli, który z kolei rozpoczął w 1998 roku w Polsce produkcję układów wydechowych dla Fiata. Włoski dostawca, aby nie stracić kontrahenta, postanowił więc uruchomić produkcję w naszym kraju. Polskim udziałowcem stała się firma "Leta" z Wodzisławia Śląskiego, dealer samochodów Fiata.

Ponieważ polski udziałowiec dysponował wolną halą, tam właśnie rozpoczęto produkcję. Na początku wykorzystywano tylko połowę hali, zatrudniano ośmiu pracowników. Z czasem wykorzystano całą infrastrukturę hali, a ilość zatrudnionych osób wzrosła do trzydziestu. Montowano kompletne elementy do układów wydechowych dla Magnetti Marelli. "W roku 2001 firma zaczęła myśleć o dywersyfikacji klientów" - prezes Jerzy Pieronek. "Doszliśmy do wniosku, że nie można opierać się na jednym odbiorcy. W tym czasie doszło też do przekształcenia spółki. Do spółki dołączyli nowi inwestorzy. Pojawiły się nowe zamówienia, a razem z nimi potrzeba większej hali produkcyjnej. I tak znaleźliśmy się na terenach KSSE"- dodaje Jerzy Pieronek. Tu z kolei okazało się, że firma TMP Foldalmec Poland produkować będzie nie tylko dla Magnetti Marelli ale i dla bielskiego Fiat-GM Powertrain. 

Firma Techno Morando Polska obok TMP Fondalmec Poland jest już drugą inwestycją włoskiej spółki-matki ulokowaną w Podstrefie Jastrzębsko-Żorskiej KSSE. Inwestycja została ulokowana na terenie o powierzchni około 2 ha. Firma zajmuje się produkcją rur technologicznych dla przemysłu motoryzacyjnego: rurek do poduszek powietrznych, zawieszeń samochodów, układów wydechowych, systemów klimatyzacyjnych. Budowa zakładu to koszt ponad 19 mln złotych oraz docelowo 95 miejsc pracy.

Intensywny program inwestycyjny prowadzony jest także przez Grupę Toora. W skład Toory Poland wchodzą dwa zakłady: odlewnia aluminium Nimet w Nisku oraz właśnie spółka Fondalmec w Żorach. Łączna wartość nakładów na zwiększanie mocy wytwórczych strategicznych produktów oraz na poszerzanie oferowanego asortymentu wyniosła już około180 mln zł. Od końca 2002 w obu firmach trwa intensywny proces inwestycyjny i rozwój strategicznych produktów: aluminiowych komponentów samochodowych, felg oraz aluminiowych grzejników. W Tarnobrzeskiej i Katowickiej SSE powstało już 600 nowych miejsc pracy.

A na tym nie koniec. Przypomnijmy o inwestycji włoskiej Grupy Brembo. Producent systemów hamulcowych do samochodów i motocykli, z końcem 2004 roku poinformował o budowie (kosztem 40 milionów Euro) na terenie KSSE nowej odlewni żeliwa do produkcji tarcz hamulcowych. Według deklaracji przedstawicieli koncernu do końca 2007 roku powstanie 200 nowych miejsc pracy. Docelowo w nowej odlewni w Dąbrowie Górniczej wytwarzanych będzie 70 tys. ton żeliwa i 8 milionów tarcz hamulcowych rocznie.

Brembo działa w Polsce od 1992 roku, kiedy to włoska spółka uruchomiła swój pierwszy zakład w Częstochowie. Obecnie w istniejącym zakładzie Brembo Poland Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej zatrudnionych jest ponad 250 osób. Do końca 2007 roku ich liczba wzrośnie do 450 osób. Po uruchomieniu odlewni fabryka w Dąbrowie Górniczej będzie najnowocześniejszym tego typu zakładem w Grupie Brembo.

Kolejnym projektem realizowanym w KSSE będzie inwestycja wyłonionej w drodze przetargu włoskiej spółki Ergomoulds. W produkcję skrzynek formierskich do każdego materiału, matryc formierskich, wzorów i form, spółka zainwestuje ponad 20 mln złotych oraz zatrudni co najmniej 40 pracowników. Projekt realizowany będzie na obszarze Dańdówka w Sosnowcu.

Przeczytaj także:

Z ziemi włoskiej do polskiej (2005-10-17)

 


 


Podobne wiadomości:

Z ziemi włoskiej do polskiej

Z ziemi włoskiej do polskiej

Aktualności 2005-10-17

Komentuj:

~Zuzu 2013-01-22

Jak zwykle ile ludzi tyle opinii. <br /> Mogę Wam polecić: [pkt. 5 regulaminu forum. admin] nie będziecie żałować

~obserwator 2007-11-13

do mar... ale żeby od razu pisać kocham

~Mar... 2007-11-07

A ja tam kocham tą firmę i jest mi w niej dobrze.Lubie bezład ponieważ jest TWÓRCZY.

~były 2007-11-01

chopy szukajta nowej roboty bo tam to ino garba sie dorobita, nie liczta na podwyzki od nowego roku, sniady wam nie da a moze i zabiere cos,pozdro

~Da Vinci 2007-10-17

Pozdro dla nowego Fondalmecu, żegnaj Tooro. DOR jestem z wami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq GT – pierwszy SUV coupe
Skoda Kodiaq GT – pierwszy SUV coupe
Skoda nie zwalnia tempa i prezentuje kolejny model. Jest nim SUV w nadwoziu w stylu coupe – Skoda Kodiaq GT.