Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wodorowa Mazda RX-8

Wodorowa Mazda RX-8

Mieszkańcy Starego Kontynentu będą mieli okazję zobaczyć model Mazda RX-8 Hydrogen RE, napędzany wodorem, podczas konferencji poświęconej alternatywnym źródłom energii, która odbędzie się w norweskim mieście Stavanger.

Wodorowa Mazda RX-8

Podczas konferencji odbędzie się także ceremonia otwarcia pierwszej stacji benzynowej, oferującej wodór, która zostanie umiejscowiona niedaleko miasta Stavanger. Producent samochodów marki Mazda postanowił wykorzystać to wydarzenie, aby zaprezentować po raz pierwszy poza granicami Japonii swój nowy samochód.

Prezes Hydrogen Group. Staoil ASA oraz członek HyNor National Board, Brage W. Johansen podkreśla, że pierwsza stacja wodorowa w Norwegii będzie przełomowym krokiem w eksplorowaniu możliwości płynących z wykorzystania wodoru jako paliwa napędowego. Dodał także, iż jest bardzo dumny z tego, że Mazda postanowiła również uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Rozwój znaczenia nowego paliwa alternatywnego początkowo wzbudzał niepewność obu stron, zarówno producentów aut oraz koncernów paliwowych. Producenci samochodów czekali na rozwinięcie sieci dystrybucyjnych stacji paliwowych, aż w końcu druga strona podjęła się ryzyka, które w rzeczywistości opłaciło się.

HyNor zamierza promować wodór jako paliwo alternatywne poprzez budowę większej sieci stacji paliwowych. Ponad trzydzieści firm współpracować będzie przy budowie 'wodorowej' infrastruktury w Norwegii. Początkowym celem będzie możliwość podróży samochodem napędzanym na wodór pomiędzy miastem Stavanger, a Oslo. Wiosną 2007 planowane jest już rozszerzenie zasięgu stacji aż po Grenlandię.

Prezentowany model Mazdy wejdzie niebawem do masowej produkcji. Producent czeka jeszcze na to ile europejskich krajów zaangażuje się w to przedsięwzięcie. Ekologiczny pojazd może być także napędzany przez konwencjonalne paliwo, lecz po kliknięciu klawiszem, może znów zamienić się w maszynę napędzaną przyjaznym dla środowiska paliwem. Analitycy rynku motoryzacyjnego oceniają, że wprowadzenie tego modelu do masowej produkcji stanowić będzie krok milowy w rozwoju tej technologii.

Czytaj także:

RX-8 Hydrogen RE na drogach (2006-02-16)

Rekordowa Mazda RX-8  (2005-10-05)


Podobne wiadomości:

Mazda MX-5 RF - ruszyła produkcja

Mazda MX-5 RF - ruszyła produkcja

Aktualności 2016-10-06

Mazda MX-5 po tuningu BBR

Mazda MX-5 po tuningu BBR

Aktualności 2016-09-07

Komentuj:

~Margol 2006-08-24

I nareszcie będziemy mieli tanie w eksploatacji samochody. Tanie paliwo i szybka jazda...pytanie tylko, ile będzie trzeba zapłacić za taki samochodzik?? :>

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe silniki i skrzynia biegów z polskich fabryk Toyoty
Nowe silniki i skrzynia biegów z polskich fabryk Toyoty
Pod koniec 2018 r. w Wałbrzychu Toyota Motor Manufacturing Poland rozpocznie produkcję nowych przekładni do hybrydowych modeli Toyoty. Z kolei w 2017 i 2019 roku będą montowane nowe silniki w fabyrce w Jelczu-Laskowicach.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj