mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wodorowe BMW w produkcji

Wodorowe BMW w produkcji

Niemieckie BMW rozpoczęło właśnie produkcję limitowanej wersji modelu serii 7, która będzie pierwszym luksusowym samochodem, wyposażonym w napęd zasilany wodorem. Jej debiut nastąpi podczas targów motoryzacyjnych w Los Angeles, które odbędą się pod koniec listopada tego roku.

Wodorowe BMW w produkcji

Kilka tygodni po prezentacji,  pierwsze samochody trafią już w ręce nabywców. W przyszłym roku bawarski producent zamierza wyprodukować tylko 700 egzemplarzy tego samochodu. Nie będzie on jednak dostępny dla klientów prywatnych. Na początek  BMW oferować będzie samochód wyłącznie w leasingu, do momentu kiedy nowoczesna technologia stanie się bardziej powszechna.

Model Hydrogen 7 napędzany jest przy pomocy specjalnie zaprojektowanej jednostki V12 o pojemności sześciu litrów, która może być zasilana przy pomocy konwencjonalnej benzyny bezołowiowej oraz wodoru. Wewnątrz samochodu znajdują się dwa baki na oba rodzaje paliwa. Pierwszy, 74 litrowy, przeznaczony jest na benzynę bezołowiową. Pozwala on na przejechanie 482 kilometrów. Drugi, nieco bardziej zaawansowany może przechować osiem kilogramów wodoru pod ciśnieniem pięciu barów i temperaturze minus 250 stopni Celsjusza. Zasięg jazdy na alternatywnym paliwie wynosi maksymalnie około 200 kilometrów.

Podczas jazdy na wodorze nowe BMW emituje zerowe zanieczyszczenia, bowiem w procesie przekształcania wodoru w energię, efektem ubocznym jest jedynie para wodna. Moc silnika pozostaje taka sama, niezależnie od rodzaju napędu. W porównaniu ze zwykłym BMW 760i jest ona jednak słabsza, gdyż maksymalna moc nowoczesnego silnika wynosi jedynie 256 KM, a nie 445 KM jak u poprzednika. BMW Hydrogen 7 rozpędza się do prędkości 100 km/h w przeciągu 9,5 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 230 km/h.

Czytaj także:

BMW Hydrogen 7 (2006-09-13)

Wodorowe BMW w 2007 (2006-03-14)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

BMW Seria 7
BMW Seria 7
Cena podstawowa już od: 420 200 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Nowe BMW M5 - silnik, dane techniczne, osiągi

Nowe BMW M5 - silnik, dane techniczne, osiągi

Aktualności 2017-08-31

BMW X2 - kolejny crossover z Bawarii

BMW X2 - kolejny crossover z Bawarii

Aktualności 2017-10-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.