mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wodorowy Nissan

Wodorowy Nissan

Testy modelu Xterra zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowym

Wodorowy Nissan

Nissan Motor Co., Ltd. ogłosił niedawno oficjalnie, że w kwietniu zamierza rozpocząć testy drogowe modelu Xterra FCV (Fuel Cell Vehicle) - pojazdu zasilanego wodorem i energią uzyskiwaną z ogniw paliwowych. Badania będą prowadzone w okolicach zakładów Nissana w Sacramento, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych.

Program testów bazuje na planie ogłoszonym w listopadzie ubiegłego roku z okazji uroczystego otwarcia kwatery głównej Partnerstwa Na Rzecz Ogniw Paliwowych Kalifornii (California Fuel Cell Partnership - CaFCP). Nissan już w przeszłości przeprowadzał wewnętrzne testy samochodu wyposażonego w ogniwa paliwowe, zasilane metanolem. Nissan Xterra FCV jest pierwszym pojazdem Nissana, napędzanym wodorowymi ogniwami paliwowymi i jednocześnie pierwszym, który będzie testowany na drogach publicznych.

Testy przeprowadzane w realnych warunkach drogowych mają dwa główne cele:

Zebrać doświadczenia wynikające z codziennej eksploatacji po drogach publicznych pojazdu niemalże gotowego do wprowadzenie do seryjnej produkcji i uwzględnienie wyników tych testów w pracach badawczo-rozwojowych nad przyszłymi pojazdami.

Posunąć do przodu badania nad technicznymi standardami i infrastrukturą systemu zaopatrzenia w paliwo dla pojazdów typu FCV na stacjach paliwowych należących do CaFCP i przekazanie wyników testów pozostałym członkom Partnerstwa.

Nissan Xterra FCV jest hybrydowym pojazdem wyposażonym w neodymowy, magnetyczny silnik synchroniczny i kompaktowe, wysoko wydajne akumulatory litowo-jonowe. Część z tych technologii została już wykorzystana i przetestowana w modelach Altra EV, Hypermini EV i Tino Hybrid – hybrydowym pojeździe spalinowo-elektrycznym.

Nissan stoi na stanowisku, że dzięki wyjątkowej wydajności nowego napędu i braku emisji szkodliwych związków, wodorowe ogniwa paliwowe będą stanowić źródło napędu pojazdów przyszłości. Dlatego producent planuje przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych nad pojazdami wyposażonymi w wysoko wydajne ogniwa paliwowe, opartymi na współczesnych technologiach EV (Electrical Vehicle) i HEV (Hybrid Electrical Vehicle)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.