Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wodorowy bus

Wodorowy bus

Ford Motor Company wyprodukuje w tym miesiącu pierwszą flotę samochodów użytkowych napędzanych silnikiem wodorowym (H2ICE). Pierwsze osiem samochodów przejedzie wzdłuż Stany Zjednoczone i odwiedzi kurorty wypoczynkowe oraz uniwersytety na Florydzie.

Wodorowy bus

Sztab inżynierów nadzorujących projekt H2ICE jest zadowolony z osiągniętego sukcesu, gdyż może się on przyczynić w bardzo dużym stopniu do postrzegania marki Ford jako koncernu przygotowującego innowacyjne produkty spełniające wymogi przyszłościowego transportu. Potencjalne korzyści z nowoczesnej technologii wodorowej mogą być bardzo duże. Po pierwsze zmniejszone zostanie uzależnienie od wzrastających ciągle cen ropy naftowej oraz wpłynie to znacznie na emisję gazów cieplarnianych. Jak na razie największym problemem jest niewielka ilość stacji benzynowych oferujących nietypowe paliwo. Drugim problemem jest to, że nowy Ford z zatankowanym do pełna bakiem przejechać może jedynie od 240-320 kilometrów.

Problem nad którym głowią się ostatnimi czasy konstruktorzy to skonstruowanie nowego pojemnika na paliwo, który będzie zdolny pomieścić jak najwięcej wodoru, gdyż dotychczasowe są po prostu za mało wydajne i drogie. Bus produkcji Forda o nowoczesnym napędzie po raz pierwszy pojawił się podczas Północnoamerykańskich targów motoryzacyjnych w Detroit w 2005 roku i był wyposażony w 140 litrowy zbiornik zdolny do przechowywania wodoru o bardzo wysokim sprężeniu. Połączono go z jednostką napędową o pojemności 6,8 litra, emitującej zerowe ilości spalin.

Gerhard Schmidt, wiceprezes ds. rozwoju twierdzi, że nowoczesny silnik Forda napędzany wodorem jest kolejnym krokiem milowym w kierunku wprowadzenia tego typu napędów na szeroki rynek.

Czytaj także:

Nowoczesna hybryda (2006-06-05)

Super-oszczędny patent (2006-05-09)


Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford Ford Shuttle h2ice

Podobne wiadomości:

Ford Fiesta ST - od teraz także w wersji 5-drzwiowej

Ford Fiesta ST - od teraz także w wersji...

Aktualności 2016-09-27

Kolejni producenci wycofują się z salonu w Paryżu

Kolejni producenci wycofują się z salonu w...

Aktualności 2016-09-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opel Cascada - nowa wersja zamiast face liftingu
Opel Cascada - nowa wersja zamiast face liftingu
Opel Cascada jest na rynku już trzy lata, więc aby go nieco odświeżyć, koncern General Motors wprowadzi nową wersję "Supreme". Czym się wyróżnia ta odmiana?