mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wojna z pijanymi kierowcami przynosi efekty

Wojna z pijanymi kierowcami przynosi efekty

Większa liczba kontroli drogowych, w czasie których kierowcy są poddawani badaniu na obecność alkoholu w organizmie, powoli zaczyna przynosić efekty w postaci zmniejszającej się liczby zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierujących.

Wojna z pijanymi kierowcami przynosi efekty
Od początku tego roku funkcjonariusze drogówki skontrolowali 3.881.348 kierowców. W ubiegłym roku, w analogicznym okresie przebadano 2.250.892 kierujących pojazdami. Liczba kontroli wzrosła więc o 42 proc.

Prewencyjne działania policjantów z drogówki już przynoszą wymierne rezultaty. Znacznie zmalała liczba zdarzeń drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców. Od stycznia do marca tego roku funkcjonariusze odnotowali 319 wypadków i 1.356 kolizji spowodowanych przez pijanych na drogach. W analogicznym okresie rok wcześniej doszło do 350 wypadków (o 9 proc. więcej niż w 2013 roku) i 1.610 kolizji (o 15,5 proc. więcej). W wyniku brawury nietrzeźwych kierowców w omawianym okresie w 2013 roku doszło do 49 śmiertelnych wypadków, w wyniku których życie straciło 53 osoby, a 23 zostały poszkodowane. W 2014 roku policjanci odnotowali spadek tragicznych zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierowców. W wyniku 34 śmiertelnych wypadków życie straciło 47 osób, a 24 osoby zostały ranne.

Wzmożona w bieżącym roku walka z pijanymi kierowcami to m.in. pokłosie tragedii w Kamieniu Pomorskim. Przypomnijmy, że do tragicznych wydarzeń doszło w Nowy Rok. 26-letni Mateusz S., będący pod wpływem alkoholu i środków odurzających, wjechał autem w grupę ludzi idących chodnikiem. Na miejscu zginęło pięcioro dorosłych, jedno z trójki ciężko rannych dzieci zmarło po przewiezieniu do szpitala. Wśród ofiar był policjant, jego żona i ich dziecko. Odpowiedzią na tragiczne wydarzenia były zapewnienia ministra Bartłomieja Sienkiewicza o zwiększeniu liczby kontroli stanu trzeźwości prowadzących pojazdy.

Na terenie całego kraju policjanci prowadzą akcje związane z tzw.  trzeźwymi porankami. Chodzi o badania kierowców stojących np. w korkach, na wyjazdach z osiedli lub wjeżdżających do centrów miast. Policjanci wyrywkowo sprawdzają stan trzeźwości siedzących za kółkiem, bez legitymowania ich.

- Chodzi o stworzenie sytuacji, w której ktoś, kto kieruje pojazdem po spożyciu alkoholu, ma w tyle głowy przekonanie, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż zostanie skontrolowany na drodze – tłumaczył prewencyjne akcje policjantów z drogówki minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Rutynowe działania funkcjonariuszy przynoszą efekty. Coraz mniej osób decyduje się usiąść za kółkiem z promilami we krwi. Od stycznia do marca 2014 roku policjanci ujawnili 26.868 kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odrzucającego. To o 5,5 proc. mniej niż w 2013 roku, gdy policja zatrzymała 28.433 osób pod wpływem niedozwolonych substancji.

- Częstotliwość kontroli prewencyjnych i ich nieuchronność wpływa znacząco na zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych na drogach - uważa minister Bartłomiej Sienkiewicz. W 2013 r. w porównaniu do 2012 r. liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach zmniejszyła się o 8 proc. Tendencja spadkowa widoczna jest również już w tym roku.

Walka z pijanymi kierowcami to jeden z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Od 2009 roku liczba kontroli trzeźwości wzrosła z ponad 2,3 mln do ponad 8,8 mln. rocznie.
Tematy w artykule: policja pijani kierowcy

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed wyjazdem?

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed...

Aktualności 2017-05-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.