mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wspólne silniki PSA i BMW

Wspólne silniki PSA i BMW

Przedstawiciele grup PSA i BMW zaprezentowali w Monachium dwa nowe napędy, które powstały w wyniku współpracy obu koncernów. Silniki ustanawiają nowe standardy w dziedzinie napędów benzynowych.

Współpraca zapoczątkowana w roku 2002 przyniosła doskonały efekt. Silniki podnoszą wysoko poprzeczkę w dziedzinie dynamiki, kultury pracy, redukcji wibracji i hałasu oraz niskiego zużycia paliwa i emisji spalin. Na początku roku 2006 oba silniki trafią pod maski małych samochodów Peugeota, Citroena i MINI. Oczekuje się rocznej produkcji około miliona jednostek napędowych.

W Monachium w Centrum Badawczo Rozwojowym BMW przedstawiono dwa agregaty 1,6-litrowy zasilany atmosferycznie o mocy 115 KM, oraz 1,6-litrowy z bezpośrednim wtryskiem benzyny o mocy maksymalnej 143 KM. Są to dwa z przygotowywanej większej rodziny silników, która obejmować będzie napędy od 75 KM do 170 KM.

Obydwie jednostki prezentują nowoczesne rozwiązania technologiczne:
- system zmiennych faz rozrządu,
- pompę oleju z pełną kontrolą przepływu,
- pojedynczy pasek klinowy zasilający wszystkie urządzenia,
- głowicę produkowaną w technologii odlewu półpłynnego.

Dodatkowo zastosowano kilka znaczących udoskonaleń:
- wtrysk bezpośredni benzyny (stabilizacja mocy),
- podwójny kanał przepływu turbodoładowania (poprawa reakcji i komfortu jazdy),
- samoaktywująca pompa wodna (redukcja konsumpcji i emisji spalin).

Współpraca BMW i PSA wskazuje na duży potencjał, jaki kryją w sobie silniki benzynowe. W chwili kiedy europejscy producenci i klienci coraz więcej uwagi poświęcają napędom diesla pojawił się sygnał, który amatorzy jednostek benzynowych powitają z zadowoleniem.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.