mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wspólny mały model Forda i Fiata

Wspólny mały model Forda i Fiata

Fiat oraz Ford najprawdopodobniej będą wspólnie wytwarzać nowy mały samochód. Wprawdzie firmy nie potwierdzają tych doniesień, jednak ze źródeł zbliżonych do obu stron wynika, iż nowy model mógłby powstawać już za 2-3 lata.

Fiat, po rozwiązaniu umowy partnerskiej z General Motors, szuka nowego koalicjanta, by ograniczyć ryzyko związane z wprowadzeniem na rynek nowego modelu, zmniejszyć koszty, co ma pomóc w odzyskaniu rentowności przez spółkę. We wtorek szef Fiata, Sergio Marchionne, potwierdził, iż nowy partner będzie znany już niedługo. Zaprzeczył też, że będzie to jakikolwiek azjatycki producent i że dojdzie do wymiany udziałów pomiędzy firmami.

Obecnie Fiat rozpoczął współpracę z grupą PSA Peugeot Citroen przy tworzeniu aut dostawczych w Turcji. Jednocześnie wspólnie z Suzuki wytwarza terenowy model, który pojawi się na rynku jeszcze w tym roku.
 
Współpraca z Fordem wydaje się być najbardziej logiczna. Amerykański koncern przymierza się powoli do zastąpienia najmniejszego w swojej gamie modelu Ka, zaś Fiat niedługo rozpocznie produkcję małego auta nawiązującego do popularnego Cinquecento.

Bardzo możliwe, iż wspólne auto będzie produkowane w polskiej fabryce Fiata w Tychach.

Konkurencja w segmencie małych aut jest bardzo duża. Graupa PSA wytwarza wspólnie z Toyotą małe samochody w czeskim Kolinie. Volkswagen importuje Foxa z Brazylii, zaś GM sprzedaje wytworzone w Korei Pd. Chevrolety. Wcześniej mówiło się także o możliwej współpracy Fiata z koncernem DaimlerChrysler. Przynoszący straty smart wydawał się być logicznym partnerem, jednak kierownictwo DaimlerChrysler zaprzeczyło, jakoby firma rozważała jakiekolwiek partnerstwo w tym zakresie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.