mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Współpraca Daimlera i aliansu Renault-Nissan nabiera tempa

Współpraca Daimlera i aliansu Renault-Nissan nabiera tempa

Podczas wystawy w Paryżu władze koncernu Daimler oraz aliansu Renault-Nissan poinformowali o kolejnych wspólnych przedsięwzięciach, jakie zostaną podjęte w niedalekiej przyszłości.

Firmy Renault-Nissan i Daimler rozpoczęły współpracę w 2010 roku. Jej pierwotny zakres obejmował trzy projekty realizowane głównie w Europie. Współpraca firm uległa jednak czterokrotnemu rozszerzeniu i obejmuje dziś aż 12 projektów w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Obie firmy przygotowują się do wprowadzenia na rynek pierwszych w całości wspólnie opracowanych pojazdów. Są to nowe Renault Twingo oraz Smart ForTwo i Smart Forfour. Sprzedaż Renault Twingo rozpoczęła się w Europie we wrześniu, modele Smart ForTwo i Smart Forfour natomiast będzie można kupić już od listopada.

W czerwcu firmy Nissan i Daimler przedstawiły plany współpracy nad opracowaniem wysokiej klasy pojazdów kompaktowych i ich produkcją w Meksyku.

Budowa wspólnego zakładu produkcyjnego w Aguascalientes, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już fabryki Nissana, rozpocznie się na początku przyszłego roku. Produkcję zainaugurują w 2017 roku modele Infiniti. Niedługo później, bo już w roku 2018 rozpocznie się produkcja pojazdów Mercedes-Benz.

Po pełnym rozwinięciu skrzydeł zakład w Meksyku zyska możliwości produkcyjne na poziomie 300 000 samochodów rocznie. Modele kompaktowe będą również produkowane w innych zakładach Daimler i Nissan na całym świecie, w tym w Europie i Chinach.

Na razie koncerny będą sobie wzajemnie dostarczały mechanizmy napędowe. We wrześniu firma Renault rozpoczęła dostawy silników wysokoprężnych 1.6 do nowych Mercedesów klasy C i vana Mercedes Vito. Renault dostarcza również 1-litrowy, 3-cylindrowy silnik benzynowy z naturalnym napowietrzeniem oraz turbodoładowany, 3-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 0.9 litra do modeli smart forfour i smart fortwo.

W czerwcu ruszyła wspólna produkcja 2-litrowego, turbodoładowanego benzynowego silnika 4-cylindrowego w nowo przygotowanym zakładzie produkcji mechanizmów napędowych Nissana i Daimlera w Decherd, w USA. Produkowane tam silniki będą początkowo montowane w europejskich wersjach samochodów Infiniti Q50 i Mercedes-Benz klasy C. Docelowo nowy zakład będzie miał możliwości produkcyjne na poziomie 250 000 pojazdów rocznie.

W segmencie vanów, Mitsubishi Fuso Truck, należąca do firmy Daimler, Bus Corporation i Nissan Motor podpisały właśnie umowę na dostawę gotowych vanów użytkowych na eksport. Zgodnie z umową Nissan dostarczy swojego vana użytkowego NV350 Urvan firmie Mitsubishi Fuso, która jeszcze w tym roku będzie sprzedawała go na Bliskim Wschodzie jako Canter Van.

Umowę końcową zawarto w rok po tym, jak 11 września 2013 roku firmy podpisały umowę wstępną.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Renault Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan Renault Daimler

Podobne wiadomości:

Nissan obniża ceny nowej Micry

Nissan obniża ceny nowej Micry

Aktualności 2017-09-27

Najlepsze modele do gazu LPG

auto motor i sport 0000-00-00

Nawet w drogim aucie koszt instalacji gazowej zwróci się po niespełna roku. Ale nie każdy silnik dobrze znosi ten rodzaj paliwa. Przedstawiamy 16 modeli stworzonych do gazowych przeróbek, dzięki którym Twoje wydatki na paliwo mogą spaść nawet o połowę.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.