mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Współpraca Daimlera i aliansu Renault-Nissan nabiera tempa

Współpraca Daimlera i aliansu Renault-Nissan nabiera tempa

Podczas wystawy w Paryżu władze koncernu Daimler oraz aliansu Renault-Nissan poinformowali o kolejnych wspólnych przedsięwzięciach, jakie zostaną podjęte w niedalekiej przyszłości.

Firmy Renault-Nissan i Daimler rozpoczęły współpracę w 2010 roku. Jej pierwotny zakres obejmował trzy projekty realizowane głównie w Europie. Współpraca firm uległa jednak czterokrotnemu rozszerzeniu i obejmuje dziś aż 12 projektów w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Obie firmy przygotowują się do wprowadzenia na rynek pierwszych w całości wspólnie opracowanych pojazdów. Są to nowe Renault Twingo oraz Smart ForTwo i Smart Forfour. Sprzedaż Renault Twingo rozpoczęła się w Europie we wrześniu, modele Smart ForTwo i Smart Forfour natomiast będzie można kupić już od listopada.

W czerwcu firmy Nissan i Daimler przedstawiły plany współpracy nad opracowaniem wysokiej klasy pojazdów kompaktowych i ich produkcją w Meksyku.

Budowa wspólnego zakładu produkcyjnego w Aguascalientes, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już fabryki Nissana, rozpocznie się na początku przyszłego roku. Produkcję zainaugurują w 2017 roku modele Infiniti. Niedługo później, bo już w roku 2018 rozpocznie się produkcja pojazdów Mercedes-Benz.

Po pełnym rozwinięciu skrzydeł zakład w Meksyku zyska możliwości produkcyjne na poziomie 300 000 samochodów rocznie. Modele kompaktowe będą również produkowane w innych zakładach Daimler i Nissan na całym świecie, w tym w Europie i Chinach.

Na razie koncerny będą sobie wzajemnie dostarczały mechanizmy napędowe. We wrześniu firma Renault rozpoczęła dostawy silników wysokoprężnych 1.6 do nowych Mercedesów klasy C i vana Mercedes Vito. Renault dostarcza również 1-litrowy, 3-cylindrowy silnik benzynowy z naturalnym napowietrzeniem oraz turbodoładowany, 3-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 0.9 litra do modeli smart forfour i smart fortwo.

W czerwcu ruszyła wspólna produkcja 2-litrowego, turbodoładowanego benzynowego silnika 4-cylindrowego w nowo przygotowanym zakładzie produkcji mechanizmów napędowych Nissana i Daimlera w Decherd, w USA. Produkowane tam silniki będą początkowo montowane w europejskich wersjach samochodów Infiniti Q50 i Mercedes-Benz klasy C. Docelowo nowy zakład będzie miał możliwości produkcyjne na poziomie 250 000 pojazdów rocznie.

W segmencie vanów, Mitsubishi Fuso Truck, należąca do firmy Daimler, Bus Corporation i Nissan Motor podpisały właśnie umowę na dostawę gotowych vanów użytkowych na eksport. Zgodnie z umową Nissan dostarczy swojego vana użytkowego NV350 Urvan firmie Mitsubishi Fuso, która jeszcze w tym roku będzie sprzedawała go na Bliskim Wschodzie jako Canter Van.

Umowę końcową zawarto w rok po tym, jak 11 września 2013 roku firmy podpisały umowę wstępną.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Renault Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan Renault Daimler

Podobne wiadomości:

Renault Koleos: Przez duże "K"

auto motor i sport 2009-08-12

Pierwsze Renault do jazdy w terenie. Jego nazwę możesz łatwo wymówić w każdym języku. Koleos to auto światowe, które Renault zamierza sprzedawać na pięciu kontynentach. To też pierwszy francuski samochód wytwarzany w Korei.  

Renault Scenic z nowym silnikiem

Renault Scenic z nowym silnikiem

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?