mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Współpraca Polski z Saksonią

Współpraca Polski z Saksonią

Współpraca gospodarcza Polski z Saksonią rozwija się w sposób dynamiczny. Wartość wzajemnych obrotów handlowych w 2004 r. wyniosła ponad 1,3 mld euro, przy czym polski eksport do Saksonii wyniósł 748 mln EUR. Od 2001 r. Polska posiada dodatnie saldo w wymianie handlowej (w 2004 r. prawie 190 mln euro).

Republika Federalna Niemiec jest od 1990 r. dla Polski najważniejszym partnerem handlowym. W 2004 r. ponad 30 proc. polskiego eksportu i 24,2 proc. polskiego importu przypadało na rynek niemiecki. Drugą, po handlu, dziedziną współpracy gospodarczej z Niemcami jest współpraca inwestycyjno-kapitałowa. W 2004 r. łączna wartość inwestycji niemieckich w Polsce na koniec 2004 r. wyniosła ponad 10 mld USD. Niemcy są czwartym, po Francji, Niederlandach i USA inwestorem zagranicznym w Polsce. Największymi inwestorami z udziałem kapitału niemieckiego w Polsce są: Metro AG, Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG, Volkswagen AG, Commerzbank AG, RWE Plus AG, Deutsche Bank, Siemens AG.

Polskie inwestycje w Niemczech szacuje się na ok. 540 mln euro. Wśród największych inwestorów znajdują się m.in. PKN Orlen SA, Boryszew S.A., Sanplast S.A. i Unimil S.A. Swoje oddziały w Niemczech ma ok. 100 polskich firm usługowo-budowlanych, w tym Budimex S.A., Kopex S.A., Polservice S.A. Większość inwestorów stanowią jednak firmy jednoosobowe. Szacuje się, że do niemieckiego rejestru działalności gospodarczej wpisanych jest ok. 20 tys. polskich firm.

Saksonia należy do krajów związkowych i posiada bogate tradycje przemysłowe. Swoją produkcję ulokowały tutaj takie firmy jak m.in. Volkswagen AG, Verbundnetz GAS AG, Evita Energie Sachsen-Brandenburg AG, F8 Zigarettenfabrik Dresden GmbH, Mitteldeutscher Rundfunk MDR, Porsche AG, BMW AG. Inwestycje w Saksonii opierają się przede wszystkim na branży motoryzacyjnej, a Saksonia określana jest mianem "Autoland-Sachsen". Saksonia posiada również nowoczesne i efektywne zaplecze energetyczne.

W strukturze towarowej polskiego eksportu do Saksonii dominują gotowe wyroby przemysłu (meble, wyroby z tworzyw sztucznych, maszyny i urządzenia, wyroby elektrotechniczne, pojazdy kolejowe), półprodukty (przędza, blachy, wyroby ze stali) oraz wyroby rolno-spożywcze. Polska stara się o wzmocnienie pozycji jako eksportera nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale również w innych branżach, szczególnie w zakresie poszerzonej współpracy małych i średnich firm.

Polska sprowadza z Saksonii wyroby przemysłu motoryzacyjnego, podzespoły samochodowe, tworzywa sztuczne, wyroby przemysłu chemicznego, materiały budowlane oraz pochodzenia mineralnego.

Wśród najważniejszych projektów kooperacyjnych w Polsce znajdują się: Stadtwerke Leipzig - GEPEC Gdańsk, Erwin Sick Engineering GmbH Ottendorf - Zakład Doświadczalny Sp. z o.o. z Lublina, FMA Maschinen und Anlagebau GmbH - OTL Jarocin Frankenberg, Coswig Tapetten GmbH - Skorpion (Wrocław), Novo (Chrzanów), Spring (Kraków), G.E.O.S Freiberg - ProGEO Wrocław. Zaangażowanie kapitałowe polskich firm na terenie Saksonii jest niewielkie. Do bardziej znanych przedsięwzięć inwestycyjnych należą: Firma Chepsa Farby Graficzne-Krapkowice (oddział w Lipsku), firma EcoGas (Lipsk), firma Sachsen Consult - Poznan (Lipsk).

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej przyniosło zdynamizowanie współpracy dwustronnej. Od 1 maja 2004 r. obserwuje się wzmożone zainteresowanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw saksońskich, które myślą o przeniesieniu produkcji do Polski. Saksończycy interesują się także dostawami kooperacyjnymi. Współpraca kooperacyjna między firmami odbywa się głównie w dziedzinach: produkcja i poddostawy w przemyśle motoryzacyjnym, konstrukcja i budowa maszyn, przemysł metalowy, informatyka, elektrotechnika, gospodarka wodna i energetyka.

II Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze we Wrocławiu jest kontynuacją pierwszej edycji, która odbyła się w kwietniu 2004 roku w Dreźnie. Podpisane w lutym bieżącego roku w Warszawie wspólne oświadczenie o współpracy gospodarczej stworzyło formalną podstawę do kontynuacji takich spotkań, przemiennie w Polsce i Saksonii.
Ramy prawne stosunków polsko-niemieckich określa m.in. Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy podpisany 17 czerwca 1991 r. W dniu 1 maja 2004 r. weszły dodatkowo w życie postanowienia Traktatu Akcesyjnego, podpisanego 16 kwietnia 2003 r.


 

Tematy w artykule: gospodarka wydarzenia

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.