mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wspomnienia o Bublewiczu

Wspomnienia o Bublewiczu

W tym roku, 20 lutego, minęło już 18 lat od tragicznej śmiercu Mariana Bublewicza, jednego z najlepszych kierowców rajdowych w historii naszego kraju. Między innymi dla tych wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o mistrzu kierownicy, powstała książka "6 bieg – wspomnienia o mistrzu rajdowym Marianie Bublewiczu".

Wspomnienia o Bublewiczu
Warto przypomnieć, że wkrótce po śmierci kierowcy 20 lutego 1993, ukazały się dwie pozycje "Odcinek Specjalny. Z Bublewiczem przez Europę" autorstwa Grzegorza Gaca i Henryka Gawucia oraz "Oesy Bubla" Janusza Śmiłowskiego i Zbigniewa Próchniaka, a w 2005 roku córka rajdowego mistrza, Beata Bublewicz opublikowała swoją książkę pod tytułem "Marian Bublewicz – wspomnienia".

Na początku 2010, w roku sześćdziesiątej rocznicy urodzin Mariana, Beata Bublewicz wpadła na pomysł opublikowania nowego wydawnictwa o swoim ojcu, które byłoby połączeniem dotychczasowych. Pomimo problemów ze sfinansowaniem przedsięwzięcia, dzięki wielkiemu wysiłkowi i nakładowi pracy pomysłodawczyni oraz wsparciu sponsorów i patronów medialnych, książka właśnie ukazuje się i z pewnością będzie wyjątkową atrakcją dla wszystkich kibiców sportu motorowego. W wydawnictwie zamieszczono nowe, niepublikowane dotąd zdjęcia, co będzie dodatkowym magnesem dla czytelników.

Z inicjatywy Beaty Bublewicz, posłanki na Sejm RP i przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, książka została uzupełniona o rozdział poświęcony tej tematyce.
 
W czwartkowej uroczystości w Olsztynie, prowadzonej przez dziennikarza TVP Macieja Iwańskiego wzięło udział troje współautorów Beata Bublewicz, były pilot Mariana Grzegorz Gac i dziennikarz Henryk Gawuć.

Oto, co powiedzieli autorzy obecni na premierze.

Beata Bublewicz: "Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki. Historia życia mojego taty potwierdza banalną prawdę, że marzenia się spełniają, trzeba tylko bardzo tego chcieć. Często zastanawiam się, skąd on czerpał wiarę w siebie, siłę i cierpliwość w dążeniu do celu."

Grzegorz Gac: "Pamięć o Marianie jest wciąż żywa, dlatego z wielką radością przyjąłem inicjatywę wydania książki. To był wspaniały kierowca i wyjątkowy człowiek, prawdziwy wzór do naśladowania dla młodzieży. Sportowa przygoda z Marianem to najwspanialsze wspomnienie z całej mojej kariery."

Henryk Gawuć: "Ogromnie się cieszę z wydania książki. W ciągu minionych lat w rajdach wiele się zmieniło, ale jedna rzecz pozostała niezmienna: aby wygrywać, trzeba być wielkim sportowcem, takim jak Marian Bublewicz. I dlatego zawsze warto przypominać młodym kibicom tę postać."

Książka jest wydawnictwem charytatywnym.  Autorzy zrezygnowali ze swoich honorariów, a całkowity dochód zostanie przeznaczony na Fundację im. Mariana Bublewicza, która wspiera młodych sportowców ze  Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza w Olsztynie oraz na działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach.
Tematy w artykule: rajd Marian Bublewicz

Podobne wiadomości:

Tych ludzi w roku 2015 straciła motoryzacja

Tych ludzi w roku 2015 straciła motoryzacja

Aktualności 2015-10-31

WRC: Kubica zaskoczył świat rajdów!

WRC: Kubica zaskoczył świat rajdów!

Aktualności 2014-01-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.