mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wszystkich Świętych na drogach

Wszystkich Świętych na drogach

Okres Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu na drogach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Niestety, statystyki policyjne są nieubłagalne. W tym okresie dochodzi do większej liczby wypadków drogowych, a co za tym idzie, do większej liczby ofiar na drogach. Jak co roku zwracamy się więc z apelem o zachowanie jak największego bezpieczeństwa.

Wszystkich Świętych na drogach

W tym roku Wszystkich Świętych oraz przypadające dzień później Święto Zmarłych, czyli popularne zaduszki, wypadają w sobotę i niedzielę. Z tego tytułu można się spodziewać zdecydowanie większego natężenia ruchu w te dwa świąteczne dni, niż gdyby święta wypadły w tygodniu i mielibyśmy do czynienia z uwielbianym u nas długim weekendem. Większość osób może zrezygnować z wzięcia urlopu i będzie chciała odwiedzić swoich bliskich na cmentarzach właśnie w te dwa wolne dni. Nie oznacza to jednak, że drogi będą gorzej przejezdne tylko w weekend. Już w piątek można się z dużym prawdopodobieństwem spodziewać sporych utrudnień, szczególnie na ulicach i drogach wokół wszelkich cmentarzy oraz na drogach dojazdowych do większości miejscowości w całym kraju. Podobnie z poniedziałkiem i kolejnymi dniami. Oczywiście będzie już znacznie luźniej, ale wciąż powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Tym bardziej, że mamy już jesień w pełni i warunki pogodowe mogą nam utrudnić sprawne poruszanie się po drogach. Po ubiegłotygodniowej zmianie czasu na zimowy, nie wszyscy jeszcze mogli się do tej zmiany przyzwyczaić. A oznacza ona przede wszystkim to, iż o godzinę szybciej robi się ciemno. Oczywiście jesień, to także inne niespodzianki, jakie mogą nas czekać w podróży. A więc deszcz, mgła, miejscowe przymrozki. Na szczęście w tym roku, raczej nie zdarzy się pierwszy atak zimy w okresie Wszystkich Świętych.

Sprawdź informacje o wszystkich drogach w Polsce - utrudnieniach, fotoradarach...

Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż koniecznie należy sprawdzić stan naszego pojazdu. Oczywiście o jakimś większym przeglądzie z racji braku czasu już nie ma mowy, ale podstawowe elementy możemy przecież sprawdzić we własnym zakresie. Przede wszystkim, czy wycieraczki dobrze zbierają wodę, czy mamy odpowiednią ilość płynu do spryskiwaczy, czy aby któraś z żarówek nie jest przepalona i czy światła są dobrze ustawione. 1 listopada to ten moment, po którym zaleca się wymianę opon na zimowe, choć oczywiście wszystko zależy głównie od temperatury otoczenia. Jeśli już wymieniliśmy lub też jesteśmy jeszcze przed wymianą i okazało się, że nie trafiliśmy z pogodą, wówczas nie należy panikować, tylko zachować najwyższy z możliwych stopień ostrożności.

Przed podróżą, zwłaszcza tą dłuższą, warto dokładnie przygotować sobie trasę naszego wyjazdu. Krótsza kilometrowo droga, wcale nie musi okazać się krótszą czasowo. Warto też przygotować sobie w razie potrzeby, np. jakiegoś nagłego korka, trasę alternatywną, którą moglibyśmy ominąć najbardziej zatłoczone miejsce.

Zaplanuj swój wyjazd z serwisem drogiwpolsce.pl

Długa podróż to także, szczególnie w okresie jesiennym, szybciej dopadające nas zmęczenie. Jeżeli nie mamy takiego komfortu w postaci drugiego kierowcy, to niezbędne będą przerwy w drodze. Wystarczy co 2 godziny zatrzymać się nawet na chwilę, choćby na 15 minut. Przed samą podróżą należy oczywiście porządnie wypocząć. Senność i związany z tym brak koncentracji to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Naturalnie obok alkoholu, po którym wciąż wielu kierowców siada za kółkiem...

Aby podróż na groby i z powrotem do domu przebiegła bezpiecznie, bezwględnie należy przestrzegać jeszcze jedną podstawową zasadę. Prędkość jazdy należy dostosować do panujących warunków na drodze. Nawet najlepiej wyposażony samochód i bardzo dobry kierowcy mogą nie sprostać nagłym i niespodziewanym sytuacjom. Ograniczone pole widzenia i dłuższa droga hamowania w połączeniu ze zmęczeniem mogą przynieść najbardziej niepożądane zakończenie naszej podróży.

Tematy w artykule: Święto Zmarłych

Podobne wiadomości:

Tych ludzi w roku 2015 straciła motoryzacja

Tych ludzi w roku 2015 straciła motoryzacja

Aktualności 2015-10-31

Tymczasowy bilans akcji

Tymczasowy bilans akcji "Znicz"

Aktualności 2006-11-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.