mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wszystko o rejestracji auta z zagranicy

Wszystko o rejestracji auta z zagranicy

Największy szał na sprowadzanie samochodów z za granicy już minął, ale nadal sporo osób kusi się na to by poszukać "okazji" za miedzą, a nawet sporo dalej. Dowiedz się, jak zarejestrować taki pojazd.

Wszystko o rejestracji auta z zagranicy
Na początek musimy wiedzieć o tym, że na rejestrację samochodu sprowadzonego zza granicy mamy 30 dni. W tym czasie warto poszukać tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy dla nas wszystkie dokumenty potrzebne do załączenia przy wniosku o rejestrację. Koszt takiej usługi wynosi od 100 do 150 złotych, jeżeli auto jest sprowadzane z jakiejś popularnej destynacji (np. Niemcy, Włochy, Francja).

Jeżeli samochód nie posiada w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym ważnego badania technicznego lub został zakupiony poza terenem Unii, to musimy je wykonać. Taka operacja będzie kosztować około 150 złotych.

Kolejna rzecz, którą musimy załatwić to opłacenie akcyzy. W urzędzie skarbowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania musimy postarać się o zaświadczenie o zapłaceniu akcyzy. Do tego potrzebne będą nam takie dokumenty jak: deklaracja uproszczona nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U (jeżeli auto zostało zakupione na terenie UE), dowód opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, dokument zakupu samochodu (umowa kupna-sprzedaży, faktura, rachunek) oraz dowód rejestracyjny lub karta pojazdu.

Stawka akcyzy dla samochodów osobowych o pojemności silnika nie przekraczającej 2000 cm3 wynosi 3,1% podstawy opodatkowania. Z kolei dla samochodów o pojemności przekraczającej 2000 cm3 wynosi 18,6 procent podstawy opodatkowania. Jeżeli wartość samochodu zostanie zaniżona, urzędnik wyliczy właściwą wg katalogu.

Akcyzę przelewamy na rachunek bankowy Izby Celnej. W tytule przelewu musimy podać markę oraz numer nadwozia pojazdu. Do tego dochodzi jeszcze opłata skarbowa za wydanie potwierdzenia zapłaty podatku akcyzowego. Tam również podajemy markę oraz numer nadwozia samochodu.

W ciągu siedmiu dni powinniśmy także uzyskać zaświadczenie VAT-25 potwierdzające opłacenie podatku VAT. Dotyczy to aut nabytych poza Unią Europejską. W innym przypadku nie musimy płacić VAT, ale załatwienie zaświadczenia o zwolnieniu z VAT będzie nas kosztować 160 złotych. Kolejny koszt jaki musimy ponieść to 500 zł na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, czyli tzw. opłata recyklingowa.

Przed złożeniem wniosku o rejestrację samochodu w wydziale komunikacji powinniśmy upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Przede wszystkim potrzebny będzie wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego zza granicy. Kolejna rzecz to dokument potwierdzający opłatę akcyzy. Wraz z dowodem własności pojazdu, czyli umową, fakturą lub rachunkiem dołączamy także tłumaczenia tego dokumentu. To samo dotyczy dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu. Jeżeli posiadamy dotychczasowe, zagraniczne tablice rejestracyjne to również musimy je złożyć. W innym przypadku składamy oświadczenie o ich braku. Jeżeli w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym nie ma dokonanego wpisu o wyrejestrowaniu, przedkładamy takie świadectwo. Nie zapominamy także o dowodzie tożsamości lub zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. W komplecie dokumentów nie powinno zabraknąć zaświadczenia VAT-25 oraz dowodów uiszczenia opłat komunikacyjnych i ewidencyjnych. Do tego kompletu dołączamy jeszcze potwierdzenie przelewu opłaty recyklingowej.

Pierwsza rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy kosztuje 256 złotych. Składają się na to takie opłaty: tablice rejestracyjne zwyczajne (80 zł), dowód rejestracyjny (54 zł), karta pojazdu (75 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł), nalepka kontrolna (18,50 zł), nalepka legalizacyjna (12,50 zł), opłata ewidencyjna (2,50 zł). W przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych całkowita kwota rejestracji wyniesie 1176 złotych.

Po złożeniu wniosku otrzymujemy decyzję o czasowej rejestracji pojazdu ważną przez 30 dni wraz z tzw. miękkim dowodem. Od razu powinniśmy zarejestrować nasz samochód. W ciągu miesiąca otrzymamy twardy dowód.

Podobne wiadomości:

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za...

Finanse i prawo 2018-01-15

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Fiat 500X po face liftingu
Fiat 500X po face liftingu
Fiat przeprowadził face lifting modelu 500X. Auto z zewnątrz zmieniło się nieznacznie, za to od strony technicznej całkiem sporo. Nowe są silniki, wyposażenie i wygląd kabiny.