mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wygląda jak samolot, kosztuje 7,5 miliona

Wygląda jak samolot, kosztuje 7,5 miliona

Acabion GTBO, bo tak nazywa się to cudo, jest mieszanką samochodu, samolotu i motocykla. Połączenie szwajcarsko-brytyjskiej technologii, włoskiego designu oraz komponentów prosto z amerykańskiego dragstera zostało opracowane i połączone przez dr Petera Maskusa, szwajcarskiego inżyniera.

Wygląda jak samolot, kosztuje 7,5 miliona

Nadwozie tego nietypowego pojazdu wygląda niczym kosmiczna kapsuła. Cała jego obudowa została wykonana z ultralekkiego karbonu i włókien szklanych uformowanych w bardzo opływową całość. Pod "maską" znajduje się silnik o pojemności 1,3 litra pochodzący z... Suzuki Hayabusa, który został doposażony turbosprężarką. Komponenty zawieszenia, a także układ jezdny zostały zapożyczone od jednego z amerykańskich konstruktorów aut typu Hot Rod.

Moc wehikułu zależy od klienta, który do dyspozycji ma 550 lub 700 koni mechanicznych. Tyle wystarczy aby rozpędzić model Acabion do zawrotnej prędkości 600 km/h. Jednak licznika zamknąć się nie da, gdyż prędkość maksymalna została ograniczona do 550 km/h. Jest to spowodowane szwajcarskimi przepisami. Przyspieszanie od 200 do 300 km/h zajmuje mu niecałe pięć sekund.

Acabion GTBO posiada napęd hybrydowy. Dwa małe elektryczne motory uaktywniają się podczas manewrowania i parkowania, a także jazdy z małymi prędkościami. Powyżej 70 km/h kierowca musi mocno skupiać się na utrzymaniu kierunku jazdy, gdyż pojazd waży jedynie 370 kilogramów. Wychodzi więc na to że stosunek mocy do masy wynosi w nim 1.500 KM na tonę. Poza imponującymi osiągami, Acabion może pochwalić się bardzo niskim zużyciem paliwa. Nie przekracza ono 3l/100km, przy zachowaniu dozwolonych prędkości.

Producent pojazdu zamierza zmontować jedynie 26 jego egzemplarzy. Pierwsze trzy są właśnie w montażu. Całkowita produkcja według planów zakończy się w 2011 roku. Cena tego wynalazku jest bardzo adekwatna do osiągów i wynosi w przeliczeniu 7,5 miliona złotych.

Czytaj także:

SSC szykuje rekordowe auto (2007-03-16)

Brytyjski "kot" z piekła rodem (2007-02-01)

Szybszy niż Veyron (2006-07-25)

Najdroższe samochody świata (2006-03-24)

Komentuj:

~cyb 2007-04-17

Zdaje sie, ze jakis szejk juz go ujezdza. :D (zdjecie 2)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.