mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wyjątkowo bezpieczne Skody

Wyjątkowo bezpieczne Skody

Wprawdzie testy Euro NCAP niezwykle szczegółowo badają bezpieczeństwo pojazdów, to jednak crash-testy przeprowadzane są przez tę organizację przy stosunkowo niewielkich prędkościach. Skoda postanowiła zatem sprawdzić, jak jej modele zachowają się przy znacznie wyższych prędkościach.

Wyjątkowo bezpieczne Skody

We wrześniu bieżącego roku samochody czeskiej marki zostały poddane nietypowemu testowi zderzeniowemu. Skoda Yeti rozpędzona do prędkości 90 km/h uderzyło w stojącą Skodę Superb Combi (przypomnijmy, czołowe testy zderzeniowe Euro NCAP przeprowadza przy 64 km/h, zaś boczne przy 50 km/h).

Zderzenie zostało przeprowadzono na torze testowym w czeskiej miejscowości Úhelnice. W obu pojazdach znajdowały się cztery manekiny przypięte pasami. Po analizie wszystkich danych, eksperci ds. rozwoju technologicznego doszli do jednoznacznego wniosku - pasażerowie obu samochodów, w przypadku prawdziwej kolizji, wyszliby z takiego wypadku bez szwanku.

 

Inspiracją dla wykonania tego testu zderzeniowego był prawdziwy wypadek samochodowy, który przekazano do analizy zespołowi badawczemu Skoda Auto ds. bezpieczeństwa ruchu. Fotografie wykonane podczas testu pokazały, że cała siła zderzenia przy prędkości 90 km/h została pochłonięta przez przednią część samochodu. Przestrzeń wokół pasażerów w żaden sposób nie została zdeformowana.

Podczas analizy ujęć pochodzących z kamer wykonujących setki zdjęć na sekundę, widać wyraźnie natychmiastową reakcję elektronicznych systemów w samochodzie, które aktywują takie elementy bezpieczeństwa, jak napinacze pasów czy poduszki powietrzne. Już po upływie 45 milisekund od pierwszego zetknięcia zderzaków, wszystkie poduszki były gotowe do przejęcia energii ludzkiego ciała.

 

Choć był to inny rodzaj uderzenia i prędkość zderzenia była wyższa niż w testach Euro NCAP, to podczas testu użyto metodologii porównania siły nacisku na pasażerów, stosowanej przez to stowarzyszenie. Dzięki zdjęciom, można dokładnie stwierdzić, ile punktów przyznałoby Euro NCAP, oceniając samochód. Bezpieczeństwo dorosłych pasażerów siedzących w Superbie Combi (zobacz wyniki testu zderzeniowego Skody Superb) określono by na poziomie 98,25%. Z kolei bezpieczeństwu dzieci podróżujących tym samochodem przyznano by komplet punktów, czyli 100%. Dla Skody Yeti (zobacz wyniki testu zderzeniowego Skody Yeti) wartości te wyniosłyby odpowiednio: 99,94% dla dorosłych i 93,19% dla dzieci.

Przypomnijmy, w testach bezpieczeństwa Euro NCAP oba samochody uzyskały maksymalną notę pięciu gwiazdek.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Skoda Superb
Skoda Superb
Cena podstawowa już od: 90 650 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Krótka historia walki o życie

auto motor i sport 0000-00-00

Od dziesiątek lat producenci sprawdzają, czy ich samochody są bezpieczne, roztrzaskując je o betonowe bloki. Oto historia bezpieczeństwa biernego - od pierwszych prób zderzeniowych aż po Euro-NCAP.

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Aktualności 2018-02-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando