mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wyjeżdżasz na długi weekend? Pamiętaj o tym!

Wyjeżdżasz na długi weekend? Pamiętaj o tym!

Długi weekend sprzyja wyjazdom nie tylko poza miasto, ale również za granicę. Warto się do tego przygotować, żeby niespodzianka nie zepsuła nam wyjazdu. Zobacz, o czym warto pamiętać.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Pamiętaj o tym!
Pierwsza sprawa, o jakiej powinniśmy pomyśleć, zanim gdziekolwiek wyruszymy o stan naszego samochodu. Jeżeli na wizytę w warsztacie jest już za późno, warto samemu sprawdzić kilka podstawowych elementów.

Na początek sprawdzamy, czy wszystkie światła są sprawne. Gdy znajdziemy przepaloną żarówkę, to wymieniamy ją na nową. Warto też zaopatrzyć się w zestaw zapasowy, co pozwoli uniknąć kłopotów w podróży.

Kolejną rzeczą, którą jesteśmy w stanie sprawdzić sami, jest stan płynów w różnych układach. Zaczynamy od płynu do spryskiwaczy, a następnie sprawdzamy poziom oleju w silniku, płynu hamulcowego oraz chłodniczego. W przypadku, gdy poziom któregoś z nich będzie poniżej normy - uzupełniamy go.

Przygotowanie przed wyjazdem należy rozpocząć również przez sprawdzenie stanu ogumienia oraz poziomu ciśnienia powietrza w kołach. Wielu kierowców zapomina o sprawdzaniu stanu  koła zapasowego. Warto zajrzeć i w razie czego dopompować je. Jeżeli oczywiście nasz samochód został wyposażony w takowe. Coraz częściej bowiem zamiast koła zapasowego możemy spotkać tzw. zestaw naprawczy. Uratuje on nas jedynie wtedy, gdy opona zostanie uszkodzona w niewielkim stopniu. W innym wypadku potrzebna będzie pomoc drogowa. Przy tej okazji warto sprawdzić ubezpieczenie w samochodzie, a także doczytać warunki assistance, jeżeli ich nie pamiętamy. Bardzo często okazuje się, że najtańsze pakiety assistance obejmują pomoc wyłącznie w razie kolizji lub wypadku, z określonym limitem kilometrów. Przy okazji warto mieć gdzieś w samochodzie zapisany numer na infolinię.

Na koniec sprawdzamy obowiązkowe wyposażenie samochodu. W bagażniku powinny się znajdować: apteczka, trójkąt odblaskowy oraz gaśnica. Ta ostatnia powinna być zalegalizowana.

Zanim wybierzemy się w trasę, warto zaplanować sobie wcześniej podróż korzystając z mapy, a następnie zaprogramować ją w nawigacji samochodu. Mimo tego, warto czasami zabrać ze sobą papierową mapę.

Wyjeżdżając na długi weekend w podróż po kraju warto pamiętać o ostatniej zmianie przepisów. Policja będzie kontrolować nie tylko prędkość i trzeźwość, ale także zapinanie pasów oraz korzystanie z telefonów komórkowych.

Do tego zgodnie z przepisami, które weszły w życie 18 maja tego roku, kierowca przekraczający prędkość w obszarze zabudowanym o 50 km/h straci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli w tym czasie wsiądzie za kółko, kara będzie automatycznie przedłużana do 6 miesięcy. Jeżeli mimo zakazu, wsiądzie po raz kolejny za kółko, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień. W ostatnich tygodniach policjanci zatrzymali już ponad 1200 praw jazdy powołując się na ten przepis.

Za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających grozi kara więzienia, a nawet dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo sąd orzeka grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Przypominamy, że dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,2 promila.

Podobne wiadomości:

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczna jazda 2017-02-28

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Aktualności 2017-06-19

Komentuj:

~groskon 2015-06-14

Ja już po pierwszej awarii auta w nocy zagranicą nauczyłem się, żeby zawsze ten assistance na czas wyjazdu chociaż mieć w generali czy gdzieś wykupiony. Tym bardziej, że co roku jeździmy z rodziną autem, żeby od nikogo nie zależeć i zobaczyć wszystko co chcemy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.