mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wyliczą sobie emisję CO2

Wyliczą sobie emisję CO2

Europejscy producenci pojazdów użytkowych ogłosili opracowanie narzędzia - kalkulatora umożliwiającego określenie poziomu rzeczywistej emisji CO2 pojazdów ciężarowych i autobusów jeszcze przed ich nabyciem.

Inicjatywa ta wnosi istotny wkład w realizację programu przewidzianego dla sektora LCV (lekkich pojazdów użytkowych) "Vision 2010", mającego na celu redukcję emisji CO2 do roku 2020 o 20%.

Realia rynkowe odgrywają zasadniczą rolę w redukcji emisji CO2 w transporcie drogowym, a tak dokładne narzędzie będzie już wkrótce wspierać potencjalnych nabywców w decyzji o wyborze pojazdu energooszczędnego, o optymalnych parametrach dostosowanych do konkretnej dziedziny transportu. Kalkulator będzie uwzględniał takie czynniki jak praca układu silnik-skrzynia biegów; cechy aerodynamiczne pojazdu oraz rodzaj użytych opon. Jego zadaniem będzie również dostarczenie udziałowcom rynku oraz decydentom obszernej wiedzy na temat złożoności i różnorodności transportu drogowego.

Emisja w poszczególnych pojazdach użytkowych (ciężarówki, LCV, autobusy) jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od masy całkowitej pojazdu, jego kształtu oraz rodzaju wykonywanego przewozu. Z tego względu - w przeciwieństwie do pojazdów osobowych - nie można tu określić średniej emisji CO2 dla pojedynczego pojazdu użytkowego. Metoda zastosowana w kalkulatorze polega na symulacji komputerowej przeprowadzanej w oparciu o rzeczywiste testy z użyciem ciężarówek i autobusów prawie wszystkich dostępnych kategorii: począwszy od autobusów miejskich poprzez śmieciarki i samochody dostawcze, na pojazdach do transportu długodystansowego skończywszy.

Emisje są wyliczane w gramach CO2 dla wartości: tona ładunku/km; m3 ładunku/km oraz przewozu pasażera/km - aby jak najdokładniej odzwierciedlić przeznaczenie i eksploatację pojazdu przed jego nabyciem.

Od roku 1970, Europejscy producenci pojazdów użytkowych z sukcesem ograniczyli zużycie paliwa w oferowanych przez siebie pojazdach o ponad jedną trzecią. Szkodliwe emisje np. tlenku azotu i cząstek stałych zostały zredukowane o 85%, a od roku 1980 – o 95%.

Podobne wiadomości:

Niemcy zakazują sprzedaży aut koncernu Fiata

Niemcy zakazują sprzedaży aut koncernu Fiata

Aktualności 2016-05-23

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Aktualności 2016-11-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.