mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wyniki eksportu po trzech kwartałach 2008

Wyniki eksportu po trzech kwartałach 2008

Polska Izba Motoryzacji opublikowała dane dotyczące ubiegłorocznego eksportu polskiego przemysłu motoryzacyjnego. PIM przeanalizowała do tej pory dziewięć miesięcy ubiegłego roku, podczas których zaobserwowano znaczny wzrost kondycji tej branży. Ostateczne wyniki będą znane dopiero po zebraniu danych z ostatnich trzech miesięcy 2008 roku.

Wyniki eksportu po trzech kwartałach 2008
Po dziewięciu miesiącach 2008 roku na rynki zagraniczne trafiły produkty motoryzacyjne, pochodzące z polskich fabryk, o łącznej wartości 14,16 mld euro. W porównaniu do trzech pierwszych kwartałów 2007 roku odnotowano wyraźną zmianę na krajowych rynku motoryzacyjnym. W tym okresie eksport tej branży wzrósł o 22,39 %. Można zatem powiedzieć, że kondycja przemysłu samochodowego w Polsce w badanym okresie była dobra. Na przestrzeni czterech lat sytuacja jest co roku podobna. Rok rozpoczyna się w miarę stabilnie, w okresie przedwakacyjnym notowane są spadki, natomiast zaraz po okresie urlopowym eksport rośnie.

Ten sektor polskiej gospodarki w Polsce jest w dalszym ciągu silnie uzależniony od rynków zbytu w krajach Unii Europejskiej, na które przypada prawie 83% całości eksportu. Najważniejszym rynkiem zbytu pozostają Niemcy, do których trafiło 29,83% całości eksportu. Drugie miejsce przypadło Włochom (20,53%). Na trzecim miejscu utrzymuje się Wielka Brytania (8,61%). Czwarte miejsce przypadło Francji (6,46%). Pierwsza piątkę zamyka Hiszpania (6,04%).

W eksporcie polskiego przemysłu motoryzacyjnego dominującą rolę odgrywają trzy grupy produktów: samochody osobowe i samochody dostawcze, części i komponenty oraz silniki wysokoprężne. Ich łączny udział w eksporcie po dziewięciu miesiącach wyniósł 83,5%. Największą część od lat stanowi eksport samochodów osobowych i dostawczych (5,24 mld euro po dziewięciu miesiącach 2008). Drugim filarem eksportu są części i komponenty. W okresie styczeń-wrzesień 2008 wyeksportowano ich na łączną kwotę ponad 4,42 mld euro. Trzecią istotną grupą produktów motoryzacyjnych są silniki wysokoprężne. Wartość ich eksportu w tym samym okresie wyniosła ponad 2,16 mld euro.

Rok 2008, a szczególnie trzeci kwartał, kiedy to zaczęły się problemy związane z ogólnoświatowym kryzysem, przyniósł całemu rynkowi wiele niewiadomych odnośnie przyszłości branży. Obecnie PIM jest na etapie zbierania danych za ostatnie trzy miesiące 2008 roku, które zobrazują skalę problemu. Wyniki eksportu z czwartego kwartału 2008 roku są oczekiwane z niepokojem, ponieważ właśnie wtedy dostawcy zanotowali spadki zamówień od 15% do 25%. Po przeanalizowaniu wyników za dziewięć miesięcy, PIM podtrzymuje jednak swoja prognozę, według której wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce w 2008 roku osiągnie poziom pomiędzy 18,5, a 19 mld euro i będzie to prawdopodobnie rekord.

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.