mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wypadek to nie przypadek!

Wypadek to nie przypadek!

23 kwietnia rozpoczyna się Pierwszy Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (The First United Nations Global Road Safety Week) pod hasłem "Wypadek to nie przypadek" ("Road safety is no accident"). Jednocześnie będzie obchodzony Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (27 kwietnia, Bruksela).

Wypadek to nie przypadek!

W ramach tygodnia planowane są wydarzenia o charakterze międzynarodowym, jak Światowe Zgromadzenie Młodzieży dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (23-24 kwietnia, Genewa) czy Światowe Forum Instytucji działających na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (25 kwietnia, Genewa). Na całym świecie odbędą się też setki lokalnych i narodowych inicjatyw podejmowanych przez rządy, organizacje pozarządowe i międzynarodowe, (ONZ, WHO), sektor prywatny i wszystkich, którym bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) leży na sercu. Mają one zwrócić uwagę decydentów i społeczeństwa na problem BRD, nadać mu wyższy priorytet oraz zapoczątkować nowe i efektywne działania w kolejnych latach.

Pierwszy Światowy Tydzień BRD, wzorowany na organizowanych w latach poprzednich przez Europejską Komisję Gospodarczą i Światową Organizację Zdrowia (WHO) Tygodniach BRD, koncentruje się na problemie bezpieczeństwa dzieci i młodych użytkowników dróg (piesi, rowerzyści, motocykliści, młodzi kierowcy i pasażerowie), którzy stanowią grupę najwyższego ryzyka.  Ponad 40 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych to właśnie osoby do 25. roku życia. Stąd też niezbędne są szerokie akcje społeczne wpływające na świadomość użytkowników dróg, kształtujące właściwe postawy i zmieniające niewłaściwe zachowania w ruchu drogowym.

Na podstawie światowych danych zlokalizowano pięć najistotniejszych obszarów zagrożeń: nietrzeźwość kierowców, nadmierna prędkość, niezapinanie pasów, brak widoczności (ciemne stroje, brak odblasków) i nieużywanie kasków przez rowerzystów. Odpowiednio do tych pięciu obszarów Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała serię plakatów, które ukazują skutki niefrasobliwości, przemawiając do wyobraźni młodych użytkowników dróg. Spójna kreacja ma przemawiać do ludzi na wszystkich kontynentach.

Głównym koordynatorem organizacji Pierwszego Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Polsce jest Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do obchodów Tygodnia włączyło się wielu partnerów, m.in..: Instytut Transportu Samochodowego, Komenda Główna Policji, Komenda Stołecznej Policji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Żandarmeria Wojskowa, Związek Harcerstwa Polskiego, PCK, Straż Pożarna, Telewizja Dziecięca Jetix Play, Mc Donald’s Polska oraz Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Szczególną rolę w tych działaniach odgrywa współpraca KRBRD z Partnerstwem dla Bezpieczeństwa Drogowego, działającego pod patronatem Banku Światowego i organizacji międzynarodowej Global Road Safety Partnership w Genewie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.