mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wyróżnienia dla autobusów MAN i Neoplan

Wyróżnienia dla autobusów MAN i Neoplan

Jury renomowanej nagrody ekologicznej „ÖkoGlobe 2011“ wyróżniło niskopodłogowy autobus miejski z napędem hybrydowym MAN Lion´s City Hybrid trzecią nagrodą w kategorii „Innowacyjne pojazdy dla transportu publicznego“, natomiast luksusowy autobus NEOPLAN Cityliner spotkał się z uznaniem jury i publiczności na międzynarodowych targach pojazdów użytkowych Comtrans 2011 w Moskwie. Na tych samych targach Autobus MAN Lion´s Regio został wyróżniony za największą efektywność. 

Wyróżnienia dla autobusów MAN i Neoplan

Autobusy z napędem hybrydowym MAN Lion´s City Hybrid są już powszechnie stosowane w wielu zakładach komunikacyjnych w Niemczech i w Europie. Zewnętrzny design autobusu, a zwłaszcza sklepienie dachu, pod którym umieszczony jest kondensator energii elektrycznej, zostały doskonale dobrane do przyszłościowego autobusu. Właśnie za wzornictwo pojazd ten otrzymał już w 2011 roku nagrodę red dot award.
Wyróżniony autobus firmy MAN jest wyposażony seryjnie w hybrydowy układ napędowy i zużywa nawet o 30 procent mniej paliwa, ograniczając odpowiednio emisję CO2. Ogłoszenie laureatów przez rzecznika jury, prof. Dr. Ferdinanda Dudenhöffera, dyrektora CAR Center Automotive Research przy uniwersytecie Duisburg-Essen, miało miejsce 6 września 2011 roku w Karlsruhe. W skład jury wchodzą przedstawiciele przemysłu samochodowego oraz politycy zajmujący się transportem i ochroną środowiska.

Ruch miejski jest idealnym obszarem zastosowania autobusów wyposażonych seryjnie w hybrydowy układ napędowy. Pojedyncze pojazdy o masie 18 ton poruszają się z niską prędkością średnią i bardzo często przyspieszają do 40 - 50 km/h, po czym ponownie hamują. Tradycyjne autobusy przekształcają w energię cieplną dużą ilość energii kinetycznej uwalnianej przy hamowaniu, która bezpowrotnie zostaje utracona. Natomiast miejski autobus z napędem hybrydowym MAN Lion’s City Hybrid odzyskuje energię uwalnianą podczas hamowania i przekształca ją w energię napędową. Dodatkowo automatyczny system start-stop pozwala ograniczyć zużycie paliwa i emisję zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że autobusy miejskie aż 25 do 40 procent czasu spędzają na postojach na przystanku lub na światłach.

COMTRANS 2011
Na międzynarodowych targach pojazdów użytkowych COMTRANS 2011 w Moskwie autobus NEOPLAN Cityliner otrzymał tytuł „Bus of the Year” w konkursie „The Best Commercial Vehicle of the Year in Russia“. Jury tej nagrody składało się z dwunastu dziennikarzy wiodących mediów specjalistycznych w dziedzinie pojazdów użytkowych. Autokar turystyczny klasy Premium zachwyca futurystyczną konstrukcją, wyjątkowym wzornictwem i najnowocześniejszą techniką. Oba wyróżnienia ekskluzywnego autobusu NEOPLAN Cityliner – „red dot design award: best of the best“ za wzornictwo w roku 2007 oraz tegoroczny tytuł „Bus of the Year“ – stanowią potwierdzenie jego zalet wizualnych i technicznych. NEOPLAN Cityliner jako najczęściej sprzedawany w Rosji model autobusów NEOPLAN ponownie wyprzedził swoich konkurentów.

Autobus NEOPLAN Cityliner o całkowitej długości 13,8 metrów może przewozić 41 pasażerów. Piękna forma i innowacyjne wzornictwo przyciągają wzrok nie tylko miłośników autobusów. Atrakcyjny wygląd zewnętrzny autobusu Cityliner podkreślają dodatkowo jego zalety wewnętrzne. Szeregowy sześciocylindrowy silnik turbo diesel MAN D 2066 LOH 03 o mocy 400 PS sprzyja szybkiemu dojazdowi do celu. W wersji seryjnej autobus posiada także przyjazny dla środowiska otwarty filtr cząsteczkowy MAN PM-KAT®. Komfortowe wyposażenie oraz najnowocześniejsze urządzenia techniczne i elementy bezpieczeństwa są gwarantem komfortu podróży na pokładzie autobusu NEOPLAN Cityliner.

Wyróżnienie w Rosji otrzymał także autokar turystyczny MAN Lion´s Regio. Na corocznej konferencji „Pojazdy przez pryzmat klienta: posiadanie pojazdu w opinii specjalistów i niezależnych ekspertów“, zorganizowanej w lipcu 2011 przez rosyjskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów (OAR), spółkę doradczą ASM Holding i największe rosyjskie czasopismo specjalistyczne branży samochodowej „Za Ruljom“, autobus MAN Lion´s Regio zwyciężył w grupie autobusów o całkowitej długości od 8,1 do 12 metrów w kategorii najniższych kosztów eksploatacji. 


Podobne wiadomości:

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Aktualności 2016-11-25

ITD ostro kontroluje autobusy i gimbusy

ITD ostro kontroluje autobusy i gimbusy

Aktualności 2016-10-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.