mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wystarczy zdjęcie i będzie mandat

Wystarczy zdjęcie i będzie mandat

Być może w przeciągu trzech następnych miesięcy do parlamentu trafi projekt ustawy mówiący o tym, że do ukarania za wykroczenie takie jak np. przekroczenie prędkości wystarczy tylko zdjęcie tablic rejestracyjnych pojazdu. Taką wiadomość podał do informacji publicznej w-ceminister Marek Surmacz.

Wystarczy zdjęcie i będzie mandat

Przy obecnym stanie policja musi udowadniać kierowcy, że to on był za kierownicą podczas dokonania wykroczenia. Sam fakt bycia posiadaczem auta nie wystarczy żeby otrzymać mandat. Andrzej Grzegorczyk, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wyjaśnił, że istotą całego projektu ma być automatyzm karania. Dodał też, że wykroczenie zarejestrowane na wideoradarze będzie notowane na podstawie numeru rejestracyjnego. Jednak kierowcy zostanie postawiona możliwość złożenia wyjaśnień w przypadku gdy np. pożyczył on samochód osobie trzeciej.

Grzegorczyk ocenia, że w Polsce jest już dość duża liczba radarów, lecz obecny system prawny zakłada procedury, które za bardzo wydłużają proces łapania i karania. Według twórców zmiany mają uwolnić od służby znaczną ilość policjantów. Będą to raczej kary o charakterze administracyjnym. Głównym zadaniem reformy jest też zwiększenie ściągalności mandatów, co w konsekwencji powinno wyrobić w obywatelach poczucie nieuchronności kary za złamanie przepisów.

Wiceminister oznajmił, że poprawa stanu bezpieczeństwa wymaga zmian w trzech podstawowych sferach, w kwestii nadmiernej prędkości, nietrzeźwych kierowców, a także stosowania pasów bezpieczeństwa.

Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~Georg 2008-08-29

Fotoradary są tylko utrudnieniem w ruchu drogowym. Nie zawsze ograniczenie prędkości eliminuje zagrożenie na drodze. Budowa obwodnic omijajacych tereny zabudowane, to skuteczny i tylko jedyny na bardzo znaczny wzrost ilości pojazdów mechanicznych eksploatowanych na polskich drogach. Polska jest krajem zaścianka europy, jeżeli chodzi o stan nawierzchni dróg krajowych oraz rozwiązania bezkolizyjne, szczególnie dla ruchu tranzytowego.

~Johny 2007-03-23

Fajne!??? A ile nadużyć może być przy tym???? Mały montaż zdjęcia z nakładką daty i już mamy więcej „szmalu”w rządzie! Bez tłumaczenia BUL! Bo są na zdjęciu twoje tablice! …..I to z datą i prędkością????? ….zmontowane !!!!

~JACEK 2007-03-22

To teraz będzie karany samochód widoczny na zdjęciu,a nie kierowca który nim jechał?

~Artur 2007-03-22

W mojej firmie jest kilkanaście samochodów. Kto zapłaci mandat? Firma leasingowa? Moja firma? Czy jeden z kilkudziesięciu pracowników? Jeśli tak, to który, skoro nie widać jego twarzy na zdjęciu?

~Przemo 2007-03-22

Słusznie- na zachodzie nikogo nie obchodzi kto prowadzi auto. Jeżeli pożyczyłeś lub udostępniłeś samochód osobie nieodpowiedzialnej- to twój problem i z tą osobą się rozlicz bo to nie zmartwienie Policji. Na drugi raz takiej osobie pokażesz drzwi a nie kluczyki od wozu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.