mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wystawa IAA 2013 we Frankfurcie rozpoczęta!

Wystawa IAA 2013 we Frankfurcie rozpoczęta!

Tygodnie, a nawet miesiące oczekiwać za nami. Dziś, pierwszym dniem prasowym, rozpoczęła się 65. edycja międzynarodowej wystawy samochodowej we Frankfurcie nad Menem - największa tego typu impreza motoryzacyjna drugiej połówki roku. A na niej ponad tysiąc wystawców i to, na co wszyscy czekają - aż 159 światowych premier.

Wystawa IAA 2013 we Frankfurcie rozpoczęta!
Salon samochodowy IAA (Internationale Automobil-Ausstellung) to jedna z najstarszych tego typu imprez na świecie. Jej początki sięgają 1897 roku i wystawy w berlińskim hotelu Bristol, gdzie pokazanych zostało zaledwie osiem samochodów. Od tego jednak czasu targi IAA z roku na rok się rozrastały, kilkakrotnie zmieniano miejsca wystawy (m.in. Berlin, Hanower), aż wreszcie w 1951 roku zakotwiczyły już na stałe we Frankfurcie nad Menem. Po czterdziestu latach od tego wydarzenia nastąpiło rozdzielenie aut osobowych i użytkowych, które do tego czasu były wystawiane w jednym roku. W latach nieparzystych we Frankfurcie odbywa się wystawa IAA z autami osobowymi, zaś w parzystych w Hanowerze z pojazdami użytkowymi. Warto też dodać, że frankfurcka część wystawy IAA gromadzi, poza producentami samochodów, bardzo wielu producentów części motoryzacyjnych.

W tegorocznej, 65. edycji wystawy swoje produkty zaprezentuje łącznie 1.091 wystawców z 35 krajów, z czego aż 42 proc. to wystawcy zagraniczni. Cały czas rośnie liczba azjatyckich firm, na czele z firmami z Chin. W tym roku ten największy na świecie kraj będzie reprezentowany aż przez 129 wystawców (dziesięć razy więcej niż dwa lata temu!). Kolejne miejsca pod względem liczebności firm zajmują Wlk. Brytania (85 wystawców), Francja (34) i Japonia (31). Stany Zjednoczone będą reprezentowane przez dość skromną liczebnie grupę 21 firm.

We frankfurckich halach wystawowych zostanie zaprezentowanych aż 159 światowych premier, w tym aż 70 całkowicie nowych modeli (lub nowych generacji).

Tegoroczne targi IAA będą mieć dwa wiodące tematy - elektryczność oraz łączność. Jak pokazuje choćby lista premierowych modeli, e-samochody nie są już tylko kwestią bliższej lub dalszej przyszłości. To już się dzieje. Najlepszym przykładem może być tu elektryczne BMW i3, które dwa lata temu, również we Frankfurcie, debiutowało jako model koncepcyjny, a już teraz będzie możliwość obejrzenia z bliska wersji produkcyjnej. Tylko do końca przyszłego roku niemieccy producenci wprowadzą na rynek 16 różnych modeli, które zasilaną będą energią elektryczną (poza autami wyłącznie na prąd, także hybrydy typu plug-in), a przecież motoryzacja na Niemczech się nie kończy.

Drugi z wiodących tematów - szeroko rozumiana łączność samochodowa - również już się dzieje na naszych oczach. Samochód stanie się wkrótce jedną wielką platformą komunikacyjną, a kierowca będzie cały czas online. Dzięki temu uzyska on szybciej i sprawniej wiele niezbędnych informacji o tym, co w danym momencie jest dla niego niewidoczne.

W tym roku we Frankfurcie nie zabraknie nikogo z liczących się producentów samochodów. To ważne, bo jeszcze dwie edycje wstecz z powodu kryzysu nieobecne były m.in. Honda i Mitsubishi. Obecnie motoryzacja już chyba odbiła się od dna i z każdym rokiem powinno być coraz lepiej.
 
Dla tych miłośników motoryzacji, którzy planują wyjazd do Frankfurtu prezentujemy poniżej najważniejsze informacje o tegorocznej edycji targów. Dla tych zaś, którzy zostaną jednak w domach, przygotowaliśmy specjalny serwis z najważniejszymi informacjami prosto z Frankfurtu. Zapraszamy!


Oficjalny kalendarz IAA 2009:
10-11.09 - dni prasowe
12-13.09 - dni handlowe
14-22.09 - wystawa otwarta dla publiczności

Godziny otwarcia:
9.00-19.00

Bilety:
Dni handlowe - 45,00 euro
Otwarta wystawa dla publiczności:
   - bilet dwudniowy (na dwa następujące po sobie dni) - 18,00 euro
   - w ciągu tygodnia - 13,00 euro
   - w ciągu weekendu - 15,00 euro
   - uczniowie, studenci -   7,50 euro
   - osoby niepełnosprawne, dzieci do lat 6 - wstęp wolny
   - bilety wieczorne (od godz. 15.00, podczas drugiego tygodnia dla publiczności, 16-20.09) - 8,00 euro dorośli i 4,50 euro uczniowie i studenciPodobne wiadomości:

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na IAA

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na...

Premiery 2017-09-14

Mercedes-AMG Project One - Z F1 na drogi

Mercedes-AMG Project One - Z F1 na drogi

Premiery 2017-09-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.