mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wywrotka KH-KIPPER wyróżniona

Wywrotka KH-KIPPER wyróżniona

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w dniu 10 maja 2012, jury Targów Autostrada-Polska wyróżniło firmę KH-KIPPER za wywrotkę trójstronną W3H z nową burtą hydrauliczną. W nowym rozwiązaniu lewa burta otwiera się w dół o pełne 180°. Dzięki temu możliwe jest podjechanie wózkiem widłowym pod samą zabudowę i sprawny załadunek palet. Szerokość wewnętrzna skrzyni wynosi 2 410 mm, więc obok siebie mieszczą się dwie takie palety 1200 mm każda.

Wywrotka KH-KIPPER wyróżniona
Ze względu na swoją innowacyjność i inne zalety wywrotka z lewą burtą otwieraną hydraulicznie wypiera klasyczne wywrotki z burtami uchylnymi w górnej osi. Zabudowa najczęściej wykonywana jest w wersji dwustronnej W2H z wywrotem na lewo i do tyłu.

Na rynku polskim i w Europie Zachodniej szczególnie popularne są zabudowy dwustronne W2H z wywrotem do tyłu i na bok wyposażone w lewą burtą otwieraną hydraulicznie, a prawą stałą. Montowane są głównie na podwozia 6x4, 6x6 i 8x4 oraz czasami na 8x6, 8x8 i 4x2/4 o dopuszczalnej masie całkowitej 18 ton. Obecnie większość 2- i 3-stronnych wywrotek KH-KIPPER na 3- i 4-osiowych podwoziach stanowią wywrotki z lewą burtą hydrauliczną.

Wywrotka 3-stronna typ W3H z lewą burtą hydrauliczną to klasyczna prostokątna zabudowa samowyładowawcza z siłownikiem pod podłogą zamontowana na 4-osiowym podwoziu. Prawa burta z górnymi zawiasami otwiera się dzięki centralnemu zamkowi na burcie przedniej, a burta tylna z górnymi zawiasami otwierana jest automatycznie przy podniesieniu skrzyni.

Przy opuszczeniu burty o ok. 90° możliwy jest załadunek z rampy lub wysyp ładunku na bok w pewnej odległości od pojazdu. Jest to szczególnie pomocne przy sypaniu wałów bądź zasypywaniu wykopów wzdłuż drogi, gdyż materiał nie zanieczyszcza bocznych elementów podwozia.

Pojazd ma uniwersalne zastosowanie: służy do transportu materiałów sypkich (piasek, żwir), materiałów spaletyzowanych, małogabarytowych maszyn budowlanych (walce drogowe). Burta tylna w formie klapo-drzwi otwieranych na boki umożliwia transport długich elementów, np. rur kanalizacyjnych.

Sterowanie burtą hydrauliczną odbywa się za pomocą joysticka zamocowanego w kabinie przy siedzeniu kierowcy. Obsługa jest możliwa zarówno z ziemi jak i z siedzenia bez konieczności wysiadania z kabiny, co jest ważne przy pracy w ciężkich warunkach terenowych bądź przy złej pogodzie.

Głównym wyzwaniem stojącym przed producentami zabudów jest zapewnienie dużej ładowności pojazdów i jednoczesne zachowanie wytrzymałości i trwałości montowanych na te podwozia zabudów. Ponieważ waga podwozia jest stała, to jedynym sposobem na zwiększenie ładowności jest zmniejszenie ciężaru zabudowy. Do produkcji skrzyni o objętości 15,2 m3 użyto stali trudnościeralnych: podłoga - Raex/Hardox, burty – Optim/Domex. Prezentowana w Kielcach skrzynia typ W3H posiada burty gięte bez użebrowań wzmacniających, tzw. szpant. Gładkie ściany dodatkowo umożliwiają klientowi łatwe naklejenie reklamy. Zastosowane stale umożliwiają znaczne obniżenie masy zabudów i zwiększenie ładowności pojazdu przy zachowaniu wymaganej wytrzymałości. Materiały trudnościeralne, bardziej odporne na ścieranie i korozję w porównaniu ze zwykłą stalą, w znaczący sposób wydłużają czas bezawaryjnej pracy wywrotki. Również nowy mechanizm otwierania burty hydraulicznej wykonany jest z wysokogatunkowej stali. Mechanizm umożliwia otwarcie burty o pełny kąt 180⁰, przy czym gabaryt zabudowy nie przekracza dopuszczalnej szerokości 2 550 mm. Na prezentowane rozwiązanie został złożony wniosek patentowy.

Zastosowanie samochodowego żurawia hydraulicznego bądź dołączenie przyczepy wywrotki centralnoosiowej zwiększa funkcjonalność i uniwersalność wywrotki. Zabudowa może być również wyposażona w hydraulicznie otwierany dach aluminiowy.

KH-KIPPER posiada w swojej ofercie również wywrotki trójstronne bez burty hydraulicznej, ale nie są one popularne ze względu na mniejszą funkcjonalność spowodowaną wysypem ładunku pod koła pojazdu i na elementy podwozia, jak bariery boczne, pokrywa akumulatora, zbiornik paliwa, zbiorniki powietrza itp. Po wyładunku auto musi częściowo przejechać po wysypanym ładunku, a resztki ładunku pozostają na elementach podwozia.

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

IKEA testuje paliwo LNG

IKEA testuje paliwo LNG

Ciężarówki i Autobusy 2015-06-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.