mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wyzwanie dla złodzieja

Wyzwanie dla złodzieja

Już piąty rok z rzędu brytyjska organizacja Thatcham opublikowała wyniki testów samochodów, które są najlepiej zabezpieczone przed kradzieżą oraz do których najtrudniej jest się włamać. Ponownie najlepszą marką okazało się Audi, choć bardzo dobrze wypadły też modele Citroena.

Wyzwanie dla złodzieja
Badania zostały przeprowadzone przez specjalistów z organizacji Thatcham przy współudziale brytyjskiego Departamentu Transportu, związku samochodowego oraz zakładów ubezpieczeniowych. Nagroda dla najlepiej zabezpieczonych samochodów została ustanowiona w 2004 roku i wprawdzie dotyczy modeli oferowanych na rynku brytyjskim, ale jak widać poniżej wszystkie są dostępne także i u nas.

Nagrody przyznawane są w kilkunastu kategoriach odpowiadającym najważniejszym segmentom rynkowym. Nie uwzględniają one jednak kosztów zakupów danych modeli ani "atrakcyjności" danych marek i modeli wśród złodziei. Na łączną ocenę składają się dwa kryteria - zabezpieczenie przed włamaniem się do pojazdu oraz ochrona przed jego kradzieżą.

W tym celu każdy model poddawany jest próbie włamania przez drzwi, okna, klapę bagażnika oraz maskę silnika, oczywiście bez użycia kluczyków. Następnie, również bez oryginalnych kluczyków, następuje próba uruchomienia silnika. Na ocenę w pierwszym badanym kryterium (zabezpieczenie przed włamaniem do auta) wpływ mają wszelkie fabrycznie montowane elementy, które utrudniają dostęp do wnętrza auta, jak skomplikowanie zewnętrznych zamków, działanie alarmu, dodatkowe zamknięcia (schowka, klapy bagażnika), a także łatwość skopiowania kluczyka. W drugim kryterium poddano ocenie dodatkowo blokady zapłonu i kierownicy, immobiliser oraz elektroniczny system namierzania auta.

Nagroda dla najlepszego producenta w zakresie ochrony przed złodziejami przyznawana jest na podstawie łącznej liczby modeli spełniającej podstawowe kryteria ochrony. Po raz trzeci z rzędu to wyróżnienie przypadło Audi, którego aż osiem modeli spełniało te kryteria. Kolejne w rankingu Volkswagen, Mazda oraz Volvo (zwycięzca w dwóch pierwszych edycjach konkursu) miały po sześć takich modeli.

Najlepiej zabezpieczone modele przed włamaniem i kradzieżą:

małe auta:
1. Mini 2. Citroen C3 3. Volkswagen Polo
klasa niższa średnia:
1. Citroen C4 2. Volvo C30 3. Audi A3
klasa średnia:
1. Citroen C5 2. Peugeot 407 3. Volkswagen Passat
klasa średnia premium:
1. Audi A4 2. Mercedes klasa C 3. Cadillac BLS 4. Lexus IS
minivany:
1. Citroen C4 Picasso 2. Volkswagen Touran 3. Mazda 5
vany:
1. Ford S-Max 2. Ford Galaxy 3. Chrysler Grand Voyager
kabriolety:
1. Audi TT Roadster 2. Volkswagen Eos 3. Saab 9-3 Kabrio
kompaktowe 4x4:
1. Volkswagen Tiguan 2. Chevrolet Captiva 3. Mazda CX-7 4. Subaru Forester
duże 4x4:
1. Toyota Land Cruiser V8 2. Audi Q7 3. Volkswagen Touareg 4. Volvo XC90
klasa wyższa:
1. Citroen C6 2. Peugeot 607 3. Audi A6 4. Volvo S80
auta luksusowe:
1. Volkswagen Phaeton 2. Audi A8 3. Mercedes klasa S 4. Lexus LS
klasa "performance":
1. Audi S8 2. Mercedes CL 3. Peugeot 407 Coupe 4. Citroen C4 VTS
producent:
1. Audi 2. Volkswagen 3. Mazda 4. Volvo
Tematy w artykule: kradzież

Podobne wiadomości:

Kradzież Bentleya - 10 tys. nagrody za...

auto motor i sport 0000-00-00

Cyber-kradzież

Cyber-kradzież

Technika 2006-08-08

Komentuj:

~Zdzisiek 2009-08-10

Taaa, picu picu. Niemieckie samochody najlepiej zabezpieczone i najlepiej dają się kraść :)

~danmk 2008-06-26

Wy jeszcze wierzycie w statystyki jak dzieci ? Przecież za tym stoją zbyt potężne pieniądze, żeby byle jaka firma badawcza czy jeden ludek w firmie popsuł image marki lub modeli. Ludzie, logiki trochę. Nasz GUS przecież też tak działa i jest wszystko pięknie w kraju :) (aka. obowiązek sprawozdawczości w małych firmach)

~Marcin 2008-06-26

W sumie ciekawe wnioski. Mimo, że Citroen jest pięć razy na pierwszym miejscu, a Audi tylko trzy, Audi wygrywa. Przyznając 3 punkty za 1 miejsce, 2 za drugie i 1 za trzecie obie firmy zdobywają po 15 punktów. Ale Audi wygrywa :))

~hjokiel 2008-06-26

Nie wiem skąd taki tytuł? Chyba z piłki nożnej? Citroen może mieć wszystkie pierwsze miejsca, a i tak wygrają Niemcy :))

~milicjant 2008-06-26

Statystki kradzieżowe mówią co innego. Co drugi Passat idzie na części, bez większego problemu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando