mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wzrost eksportu autobusów z Polski

Wzrost eksportu autobusów z Polski

W ciągu 9 miesięcy bieżącego roku, produkcja autobusów w Polsce osiągnęła poziom 2 471 sztuk, czyli prawie 10% więcej niż w analogicznym okresie 2006 r. Cały czas podstawowym motorem produkcji jest rosnący eksport.

Wzrost eksportu autobusów z Polski

W bieżącym roku polskie fabryki wyeksportowały łącznie 1 688 autobusów, czyli o 79 sztuk więcej niż analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznacza to ciągłość pozytywnego trendu panującego w tym sektorze gospodarki od 2001 r. O sile eksportu w polskim przemyśle autobusowym świadczy ulokowanie w naszym kraju fabryk największych europejskich potentatów w tej branży (MAN, Volvo, Scania i Solaris). W tym roku również dynamicznie rosnąca sprzedaż autobusów w Polsce przyczyniła się do wzrostu produkcji. Lider krajowej sprzedaży (Solaris Bus & Coach) właśnie polskim klientom zawdzięcza swój tegoroczny dobry wynik w produkcyjnym rankingu.

Liderem polskiego eksportu autobusów jest MAN, który w ciągu 9 miesięcy roku sprzedał zagranicznym klientom łącznie 579 autobusów. Drugie miejsce zajmuje Volvo z wynikiem 468 egzemplarzy, a trzecie Scania, która również nieznacznie poprawiła swój zeszłoroczny rezultat osiągając poziom 310 sztuk. Grupę najważniejszych eksporterów zamyka Solaris, który wysłał za granicę 207 autobusów.

Fabryki zlokalizowane w Polsce osiągnęły już swoje aktualne moce produkcyjne. Jednak nie oznacza to wcale, że eksport nie będzie rósł w najbliższych latach, ponieważ planowana jest dalsza rozbudowa zakładów produkujących autobusy i związany z tym wzrost produkcji. Takie plany ma zarówno MAN, który obecnie realizuje operację przeniesienia do Polski linii produkcyjnych z niemieckiego zakładu z Saltzgitter, jak i Scania, która prawdopodobnie rozpocznie budowę nowej fabryki w Słupsku. Również główny polski eksporter, Solaris, sukcesywnie rozbudowuje swój zakład.

Przeczytaj także:

MAN stawia na Polskę (2007-10-25)

Autobusy Scania z Redzikowa (2007-10-22)


Podobne wiadomości:

Autobusy Scania z Redzikowa

Autobusy Scania z Redzikowa

Aktualności 2007-10-22

MAN stawia na Polskę

MAN stawia na Polskę

Aktualności 2007-10-25

Komentuj:

~pasażer 2007-11-07

ja to autobusami jeżdżę tylko jako pasażer...

~Orzi 2007-11-06

"Najwięksi potentaci europejscy MAN, Volvo, Scania i ... SOLARIS" !!! i to mi się podoba ;D

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.