mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wzrost eksportu autobusów z Polski

Wzrost eksportu autobusów z Polski

W ciągu 9 miesięcy bieżącego roku, produkcja autobusów w Polsce osiągnęła poziom 2 471 sztuk, czyli prawie 10% więcej niż w analogicznym okresie 2006 r. Cały czas podstawowym motorem produkcji jest rosnący eksport.

Wzrost eksportu autobusów z Polski

W bieżącym roku polskie fabryki wyeksportowały łącznie 1 688 autobusów, czyli o 79 sztuk więcej niż analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznacza to ciągłość pozytywnego trendu panującego w tym sektorze gospodarki od 2001 r. O sile eksportu w polskim przemyśle autobusowym świadczy ulokowanie w naszym kraju fabryk największych europejskich potentatów w tej branży (MAN, Volvo, Scania i Solaris). W tym roku również dynamicznie rosnąca sprzedaż autobusów w Polsce przyczyniła się do wzrostu produkcji. Lider krajowej sprzedaży (Solaris Bus & Coach) właśnie polskim klientom zawdzięcza swój tegoroczny dobry wynik w produkcyjnym rankingu.

Liderem polskiego eksportu autobusów jest MAN, który w ciągu 9 miesięcy roku sprzedał zagranicznym klientom łącznie 579 autobusów. Drugie miejsce zajmuje Volvo z wynikiem 468 egzemplarzy, a trzecie Scania, która również nieznacznie poprawiła swój zeszłoroczny rezultat osiągając poziom 310 sztuk. Grupę najważniejszych eksporterów zamyka Solaris, który wysłał za granicę 207 autobusów.

Fabryki zlokalizowane w Polsce osiągnęły już swoje aktualne moce produkcyjne. Jednak nie oznacza to wcale, że eksport nie będzie rósł w najbliższych latach, ponieważ planowana jest dalsza rozbudowa zakładów produkujących autobusy i związany z tym wzrost produkcji. Takie plany ma zarówno MAN, który obecnie realizuje operację przeniesienia do Polski linii produkcyjnych z niemieckiego zakładu z Saltzgitter, jak i Scania, która prawdopodobnie rozpocznie budowę nowej fabryki w Słupsku. Również główny polski eksporter, Solaris, sukcesywnie rozbudowuje swój zakład.

Przeczytaj także:

MAN stawia na Polskę (2007-10-25)

Autobusy Scania z Redzikowa (2007-10-22)


Podobne wiadomości:

MAN stawia na Polskę

MAN stawia na Polskę

Aktualności 2007-10-25

Autobusy Scania z Redzikowa

Autobusy Scania z Redzikowa

Aktualności 2007-10-22

Komentuj:

~pasażer 2007-11-07

ja to autobusami jeżdżę tylko jako pasażer...

~Orzi 2007-11-06

"Najwięksi potentaci europejscy MAN, Volvo, Scania i ... SOLARIS" !!! i to mi się podoba ;D

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.