mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > ZUS doprowadzi do ruiny firmy transportowe

ZUS doprowadzi do ruiny firmy transportowe

ZUS wydał już pierwsze decyzje, w których żąda od firmy transportowych zapłacenia składek od diet wypłaconych kierowcom międzynarodowym wraz z odsetkami z ostatnich 10 lat. Dla wielu przewoźników oznaczałoby to bankructwo - pisze  „Rzeczpospolita”.

Do kontroli w firmach przyczyniła się uchwała z listopada 2008 r., w której Sąd Najwyższy uznał, że kierowca transportu międzynarodowego odbywający podróże w ramach wykonywania umówionej pracy i na określonym w umowie obszarze nie jest w podróży służbowej w rozumieniu kodeksu pracy. Zgodnie z tą interpretacją nie należą mu się diety. Jeśli zostały wypłacone, należy je potraktować jako część wynagrodzenia. To oznacza, że należy obłożyć je wszystkimi obowiązującymi składkami. ZUS może ich zażądać (wraz z odsetkami) nawet za okres ostatnich dziesięciu lat czytamy w „Rzeczpospolitej”

Specjaliści mówią, że takie rozwiązanie może doprowadzić do bankructwa firmy. Powszechną praktyką w branży transportowej jest wypłacanie kierowcom wynagrodzenia minimalnego i diet z tytułu podróży służbowej.

- Diety nie są ani opodatkowane, ani oskładkowane i stanowią lwią część dochodu kierowcy. Skala problemu jest ogromna. Od jednej z firm ZUS zażądał składek wraz z odsetkami za ośmiu kierowców za półtora roku i wyniosły one ponad 100 tys. zł – mówi dziennikowi Robert Walczak, radca prawny specjalizujący się w prawie transportowym.

Sprawą zainteresowali się posłowie i zaproponowali już zmianę przepisów. Nowelizacja przewiduje wypłacanie świadczeń rekompensujących zwiększone wydatki utrzymania kierowcy.

Podobne wiadomości:

Odmłodzona “tepiątka”

auto motor i sport 0000-00-00

Nowe zdjęcie do prawa jazdy

Nowe zdjęcie do prawa jazdy

Finanse i prawo 2016-03-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Już za kilka tygodni na salonie motoryzacyjnym w Genewie zadebiutuje nowe wcielenie koreańskiego przedstawiciela segmentu aut kompaktowych. Kolejne wcielenie Kii Ceed pojawi się w dwóch wersjach nadwoziowych.