mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Z Ameryki do Polski przez Niemcy

Z Ameryki do Polski przez Niemcy

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu, w którym znajdą się przepisy wprowadzające sięgające nawet 5 tys. euro opłaty za homologację samochodów sprowadzanych np. z USA i z innych krajów spoza UE.

Z Ameryki do Polski przez Niemcy
Mogłoby to oznaczać koniec tego biznesu dla licznych firm sprowadzających takie auta, bo Polacy korzystają z taniego dolara i coraz chętniej kupują samochody za granicą, ze względu na niższą cenę. Jednak przedstawiciele importerów nie przejmują się planami resortu infrastruktury i twierdzą, że rozwiązaniem będzie import aut przez Niemcy.

"Jeśli takie rozwiązanie rzeczywiście wejdzie w życie, w proponowanym pierwotnie kształcie będzie to oznaczało mniejsze wpływy dla budżetu. Zarobią za to Niemcy" - mówi Janusz Klimczak z firmy Crashes Cars.

Z danych firmy USA Auto System wynika, że 90 proc. klientów wybiera jako miejsce oclenia samochodu Niemcy. Płacą tam niższy VAT niż w Polsce (19 proc. zamiast 22 proc.), nieco niższe są też koszty transportu. Fracht dla typowego samochodu to koszt około 650 dol. do niemieckiego Bremerhaven, a do Gdyni 900 dol.

Sami sprowadzający rekomendują klientom tę drogę, bo zgodnie twierdzą, że Polscy celnicy każdego sprowadzającego tanie auta traktują jak potencjalnego oszusta. Efekt jest taki, że do niemieckiego budżetu trafia 10 proc. cła i potem 19 proc. podatku. Polski budżet musi zadowolić się akcyzą w wysokości od 3,1 proc. lub 13,6 proc. wartości pojazdu.

Efektem są statystyki dotyczące importu aut spoza krajów UE pokazujące niecałe 24 tys. sprowadzonych aut, które można uznać za zaniżone. Sporo samochodów z USA czy Kanady trafia do polski przez Niemcy i w statystykach figurują jako sprowadzone z UE.
Tematy w artykule: USA akcyza

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Komentuj:

~aa 2008-02-29

ziobro to cwaniak i populista, robi ludziom gówno z mózgu - że ten jeszcze tacy naiwni są.... proszę bez polityki...

~sem 2008-02-29

Od dawien dawna wiadomo ,ze 90 % politykow to ZLODZIEJE - przeciez dlatego pozbyli sie Ziobro bo probowal zrobic znimi porzadek, ale jeden uczciwy nie wygra z banda zlodzieji i DEBILI.

~Bart 2008-02-28

Sprowadzilem Mazde Millenie 2002 rok w tytule salvage: lekko przytarty lewy bok ( poprawka lakiernicza) Auta niemoge zarejestrowac bo polski ch.j znajacy perfect angielski przeczytal ze wczesniej to auto mialo tytul total loss. Nie daly sie tlumaczenia! Z autem sie pozegnalem! W sumie stratny jestem 42.000 zl! Dziekuje Ci Polsko! PS. w niemczech ten samochod przeszedl by wszytsko bez zadnego ALE :[

~skrzynek 2008-02-28

Planuje sprowadzić Volvo. Idioci - poltycy nie chcą mojej kasy to dostaną Niemcy. Ha..ha. ha..ha..ha..ha... Róbcie tak dalej. POWODZENIA!!!

~Znowu POlacy myślą o POlakach 2008-02-28

Znowu POlacy myślą o POlakach i to wszystko. Kolejne lobby

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.