mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Z Częstochowy do Turcji

Z Częstochowy do Turcji

W Turcję inwestują międzynarodowe koncerny samochodowe oraz dostawcy części motoryzacyjnych, jednak o rozpoczęciu działalności w tym regionie myślą także polskie firmy. Przykładem jest Exact Systems z Częstochowy, dostawca rozwiązań w zakresie kontroli jakości części i komponentów motoryzacyjnych, który w tym roku otworzył w Turcji swoją kolejną spółkę.

Zainteresowanie międzynarodowych producentów samochodów oraz części motoryzacyjnych tureckim rynkiem wynika z kilku czynników. Po pierwsze, tamtejszy biznes rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki sprawnie wprowadzanym przez rząd reformom gospodarczym oraz ułatwieniom handlowym w ramach unii celnej z UE. Po drugie, zagranicznych inwestorów przyciągają wykształceni i wykwalifikowani pracownicy, których koszty zatrudnienia są relatywnie niższe niż w Europie Zachodniej. I w końcu, ze względu na położenie geograficzne – Turcja stanowi dogodne miejsce zarówno dla producentów europejskich jak i azjatyckich – podkreśla Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

Potencjał tureckiego rynku motoryzacyjnego potwierdzają dane Międzynarodowej Organizacji Producentów Pojazdów Samochodowych o światowej produkcji: w 2011 r. Turcja wyprodukowała blisko 1,2 mln samochodów, z których siedem na dziesięć zostało skierowanych na eksport. Z takim wynikiem zajmuje 7. miejsce w Europie i 17. na świecie. Co więcej, w ciągu ostatnich dziesięciu lat (2002-2011) liczba wyprodukowanych na rynku tureckim aut została potrojona. Takie rezultaty zostały wypracowane w zdecydowanej większości przez zagraniczne firmy. W Turcji swoje zakłady produkcji mają takie koncerny jak Toyota, Ford, Renault czy Hyundai. Również spektrum producentów części i technologii motoryzacyjnych jest bardzo szerokie, m.in. Bosch, Vestel, Valeo czy Delphi.

Rozwijającą się turecką bazę produkcji samochodów oraz części do nich dokładnie śledzą polskie firmy działające w sektorze Automotive. Na początku tego roku decyzję o otwarciu swojego przedstawicielstwa w Turcji podjął częstochowski Exact Systems, dostawca rozwiązań w zakresie kontroli jakości części i komponentów motoryzacyjnych. W tym przypadku, podobnie jak miało to miejsce z naszymi spółkami w Czechach,  Rosji czy Rumunii, zrobiliśmy tzw. follow za klientem. Obserwujemy ekspansję naszych obecnych i potencjalnych klientów – międzynarodowych producentów samochodów i dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego – i idziemy w ich ślady. W ten sposób my zyskujemy nowy rynek zbytu, a firmy motoryzacyjne mogą skorzystać z outsourcingu kontroli jakości, którego nie są w stanie zapewnić im krajowe firmy – mówi Paweł Gos.

Paweł Gos zwraca także uwagę na specyfikę Exact Systems, odróżniającą firmę od innych, które poszerzają portfel swoich klientów o rynki zagraniczne, jaką jest ekspansja według modelu organicznego. Zgodnie z nim nie przejmujemy zagranicznych spółek, lecz tworzymy je od nowa. Tylko w ten sposób możemy w 100% przenieść dobrze działający i efektywny model polski na inne rynki – wyjaśnia Paweł Gos.

Turcja, to już szóste państwo, w którym Exact Systems ma swoje przedstawicielstwa. Firma jest już obecna w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji i Rosji. Popyt na kompleksowe rozwiązania w zakresie kontroli jakości stale rośnie. Większość firm działających na rynku Automotive dąży do uelastycznienia swojego biznesu tak, aby szybciej i łatwiej reagować na czynniki zewnętrzne i ograniczyć niepotrzebne koszty. Stąd mamy ręce pełne pracy w otwartych już spółkach, a jednocześnie cały czas prowadzimy rozmowy dotyczące nowych inwestycji w kolejnych krajach, m.in. w Rumunii, gdzie prace nad uruchomieniem przedstawicielstwa już są na ukończeniu, oraz w Chinach – dodaje Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

Podobne wiadomości:

Nowy włoski sedan już za 2 tygodnie

Nowy włoski sedan już za 2 tygodnie

Aktualności 2015-05-05

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.