mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Z Sadów na daleką północ

Z Sadów na daleką północ

Jednym z większych odbiorców autobusów Lions City budowanych w Sadach była Norwegia. Łącznie bramy podpoznańskiej fabryki opuściło 31 autobusów w wersji solo i 4 przegubowe. Wszystkie trafiły do AS Sporveisbussene i Nexus Trafikk AS obsługujących głównie stolicę Norwegii – Oslo.

Z Sadów na daleką północ
Autobusy zostały wyposażone w dodatkowe urządzenia ułatwiające eksploatację w trudnych warunkach zimowych. Obok zewnętrznych przyłączy sprężonego powietrza, w autobusie zamontowano podgrzewacz zbiornika paliwa oraz czterokomorowy filtr paliwa Rosho, dzięki czemu pojazdy mogą być eksploatowane nawet w temperaturze –27 stopni C. Obydwa modele wyróżniają się bardzo bogatym wyposażeniem wnętrza. W przestrzeni pasażerskiej zamontowano wysokie fotele Kiel Lite, zapewniających odpowiedni komfort podróży nawet na dalszych dystansach. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi trendami autobusy wyposażono w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej Webasto Aerosphere. W przypadku autobusów przegubowych zastosowano 2 klimatyzatory. Dla poprawy bezpieczeństwa w pojazdach zamontowano system monitoringu wnętrza niemieckiej firmy RP oraz dodatkowo kamerę cofania. Całość wyposażenie dopełnia komputer pokładowy Copilot firmy Init z funkcją satelitarnej lokalizacji GPS, współpracujący z elektronicznymi tablicami kierunkowymi Mobitec.

Autobusy wyposażono w dwunastolitrowe, leżące silniki D2866 LUH 51 o mocy 191 kW (260 KM) w przypadku autobusów dwunastometrowych oraz 228 kW (310 KM) w przypadku autobusów przegubowych, które spełniają normę czystości spalin Euro-4. Należy podkreślić, że władze Oslo kładą silny nacisk na ochronę środowiska. W chwili obecnej na ulicach norweskiej stolicy są eksploatowane wyłącznie autobusy z silnikami Euro-2 i Euro-3.

W 2005 roku na linie wyjechały pierwsze autobusy z silnikami Euro-4, o rok wcześniej niż wymagają tego przepisy unijne. Łącznie w latach 2000-2005 bramy fabryki w Sadach opuściło blisko 100 pojazdów przeznaczonych na rynek norweski.


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

Polskie drogi 2016-05-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.