mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Z Turynu do Pekinu

Z Turynu do Pekinu

W Lingotto w Turynie rozpoczęła się kilka dni temu wielka przygoda za kierownicą kultowego modelu Fiat 500, czyli podróż na dystansie 20.000 kilometrów mająca w sposób symboliczny zjednoczyć dwie przyszłe stolice olimpijskie: Turyn i Pekin

Z Turynu do Pekinu

Bohaterami tej wyprawy są Danilo Elia i Fabrizio Bonserio, którzy przejadą przez dwa kontynenty Fiatem 500 R z 1973 roku zakupionym specjalnie do realizacji tego przedsięwzięcia. Ten ponad 30-letni samochód, który przejechał sporo kilometrów po ulicach Rzymu, przeszedł dokładny przegląd, a niektóre elementy mechaniczne zostały zastąpione oryginalnymi częściami zamiennymi dzięki pomocy stacji obsługi Fiata.

Plan podróży przewiduje średnio 2000 km tygodniowo, po drogach krajowych i lokalnych aż do Placu Tien An Men w Pekinie, gdzie samochód zaparkuje obok Muzeum Historii Chin u stóp zegara, który odlicza brakujące dni do Olimpiady w 2008 roku. Po Mediolanie i postoju w nowej Fiat Cafe otwartej w ubiegłym tygodniu, dwaj podróżnicy skierują się w stronę Werony, Treviso i przekroczą granicę ze Słowenią w Gorycji.

Będą kontynuować podróż w stronę Węgier i Ukrainy aż do granicy z Rosją. W Rosji przejadą przez Wołgograd, Astrachań i wjadą do Kazachstanu od strony dorzecza Wołgi. Przejadą północnym brzegiem Morza Kaspijskiego i skierują się w stronę Jeziora Aral. Przemierzą cały Kazachstan, a następnie Kirgistan i Uzbekistan. Odwiedzą antyczne miasta Bukara i Samarkanda i ruszą w stronę Turkmenistanu dawnym Jedwabnym Szlakiem.
 
Po przebyciu Niebieskich Gór znajdą się w Xinjang i stamtąd od celu podróży będzie ich dzielić około 4 tysiące km, które mają przejechać w 10 dni przez Mongolię przekraczając po drodze Wielki Mur Chiński. W ten sposób, po kilku miesiącach podróży, Fiat 500 dotrze do Pekinu po raz pierwszy drogą lądową z Włoch.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.