mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Z Turynu do Pekinu

Z Turynu do Pekinu

W Lingotto w Turynie rozpoczęła się kilka dni temu wielka przygoda za kierownicą kultowego modelu Fiat 500, czyli podróż na dystansie 20.000 kilometrów mająca w sposób symboliczny zjednoczyć dwie przyszłe stolice olimpijskie: Turyn i Pekin

Z Turynu do Pekinu

Bohaterami tej wyprawy są Danilo Elia i Fabrizio Bonserio, którzy przejadą przez dwa kontynenty Fiatem 500 R z 1973 roku zakupionym specjalnie do realizacji tego przedsięwzięcia. Ten ponad 30-letni samochód, który przejechał sporo kilometrów po ulicach Rzymu, przeszedł dokładny przegląd, a niektóre elementy mechaniczne zostały zastąpione oryginalnymi częściami zamiennymi dzięki pomocy stacji obsługi Fiata.

Plan podróży przewiduje średnio 2000 km tygodniowo, po drogach krajowych i lokalnych aż do Placu Tien An Men w Pekinie, gdzie samochód zaparkuje obok Muzeum Historii Chin u stóp zegara, który odlicza brakujące dni do Olimpiady w 2008 roku. Po Mediolanie i postoju w nowej Fiat Cafe otwartej w ubiegłym tygodniu, dwaj podróżnicy skierują się w stronę Werony, Treviso i przekroczą granicę ze Słowenią w Gorycji.

Będą kontynuować podróż w stronę Węgier i Ukrainy aż do granicy z Rosją. W Rosji przejadą przez Wołgograd, Astrachań i wjadą do Kazachstanu od strony dorzecza Wołgi. Przejadą północnym brzegiem Morza Kaspijskiego i skierują się w stronę Jeziora Aral. Przemierzą cały Kazachstan, a następnie Kirgistan i Uzbekistan. Odwiedzą antyczne miasta Bukara i Samarkanda i ruszą w stronę Turkmenistanu dawnym Jedwabnym Szlakiem.
 
Po przebyciu Niebieskich Gór znajdą się w Xinjang i stamtąd od celu podróży będzie ich dzielić około 4 tysiące km, które mają przejechać w 10 dni przez Mongolię przekraczając po drodze Wielki Mur Chiński. W ten sposób, po kilku miesiącach podróży, Fiat 500 dotrze do Pekinu po raz pierwszy drogą lądową z Włoch.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.