mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Z ziemi włoskiej do polskiej

Z ziemi włoskiej do polskiej

Inwestycje włoskiego koncernu Toora sięgnęły już 180 mln zł a w Tarnobrzeskiej i Katowickiej SSE utworzono 600 nowych miejsc pracy. Polski oddział firmy specjalizuje się w produkcji aluminiowych komponentów samochodowych, felg oraz aluminiowych grzejników.

Od 2002 roku czyli momentu rozpoczęcia działalności w naszym kraju przez Grupę Toora dwie krajowe spółki prowadzą intensywny program inwestycyjny. Łączna wartość nakładów na zwiększanie mocy wytwórczych strategicznych produktów oraz na poszerzanie oferowanego asortymentu wyniosła już około 180 mln zł. W samym I półroczu 2005 Grupa Toora Poland zainwestowała niemal 33 mln zł. Od końca 2002 w obu firmach trwa intensywny proces inwestycyjny i rozwój strategicznych produktów: aluminiowych komponentów samochodowych, felg oraz aluminiowych grzejników.

Dzięki inwestycjom grupa dysponuje dziś:

  • Felgi aluminiowe: 3 liniami produkcyjnymi, 2 piecami do wytapiania aluminium,  oddziałem obróbki mechanicznej - zdolności produkcyjne: 2 800 felg na dobę; 
  • Aluminiowe komponenty samochodowe: 7 prasami wysokociśnieniowymi,  2 piecami do wytapiania aluminium, działem obróbki mechanicznej;
  • Kaloryfery: 2 liniami produkcyjnymi, 3 prasami, 1 piecem do wytopu aluminium - moce produkcyjne: 3 mln elementów kaloryferów rocznie.

Dalszy plan inwestycyjny spółki (rozwój mocy produkcyjnych) do końca 2007 r. zakłada nakłady o wartości przekraczającej 100 mln zł.

Działalność w Polsce okazała się dla spółki bardzo korzystna. Grupa Toora Poland miała w 2004 r. 143,9 mln zł przychodów i 15,2 mln zł zysku netto. "Rozpoczęliśmy działalność w Polsce, bo lokują tu swoje zakłady nasi klienci z branży motoryzacyjnej," powiedział Renzo Poli, Prezes Toora Poland. "Postrzegamy ten rynek i cały region Europy Centralnej jako bardzo perspektywiczny. Będąc blisko naszych odbiorców możemy zaoferować im dużą elastyczność oraz produkty zaawansowane technologicznie po atrakcyjnych cenach," kontynuował. "Kolejny argument, jaki przemawia za inwestycjami w Polsce to wykształcona i doświadczona kadra inżynierów."

Odbiorcami aluminiowych komponentów i felg wyprodukowanych przez Toora Poland są producenci samochodowi oraz dostawcy części i komponentów samochodowych. Główni klienci spółki to: Fiat, producent systemów bezpieczeństwa do samochodów TRW, producent silników Fiat GM Powertrain, produkujący podzespoły samochodowe Magneti Mirelli, Faurecia zajmująca się wytwarzaniem m.in. układów wydechowych. Wszystkie te firmy posiadają zakłady produkcyjne w Polsce. To właśnie dlatego włoska Grupa zdecydowała się kilka lat temu rozpocząć działalność w naszym kraju.

Spółka jest częścią włoskiej Grupy Toora, która od ponad 25 lat specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji części wytwarzanych z aluminium, przeznaczonych dla rynku motoryzacyjnego. Zakłady produkcyjne Toora położone są we Włoszech i w Polsce (w obu krajach zatrudnione jest ponad 1000 osób, z czego ok. 600 w Polsce). W skład polskiej grupy kapitałowej wchodzą dwie spółki: Toora Poland i TMP Fondalmec Poland.


Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.