mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Za co najczęściej dostajemy mandat?

Za co najczęściej dostajemy mandat?

Nikt nie lubi dostawać mandatów, ale jednak co jakiś czas każdemu z nas zdarza się chwila zapomnienia, która może kosztować kilkaset złotych oraz kilka punktów do kolekcji. Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, które wykroczenia nalezą do najpopularniejszych, oto odpowiedź.

Za co najczęściej dostajemy mandat?

Funkcjonariusze drogówki mają ręce pełne roboty. Według ostatniego zestawienia przygotowanego przez Komendę Główną Policji w zeszłym roku wystawiono aż 2,4 miliona mandatów. Tak więc na pewno wśród waszych najbliższych znajomych znalazły się osoby, które zostały ukarane za przewinienia za kółkiem. Być może nawet sami zaliczacie się do tego grona. 

Do tego zestawienia nie wliczają się mandaty za złe parkowanie, gdyż ten rodzaj wykroczeń to specjalność Straży Miejskiej. Przypuszczamy, że ich działalność mogłaby zdominować taki ranking. Mimo wszystko według statystyk policji najczęściej mandaty otrzymujemy w piątek lub sobotę. Najczęściej mandaty są wypisane w godzinach popołudniowych. 

Oto zestawienie najpopularniejszych wykroczeń za ubiegły rok. 

Przekroczenie prędkości
Nietrudno było odgadnąć. Najczęściej zdarza nam się wcisnąć zbyt mocno gaz, zapomnieć się lub po prostu spieszyć się na arcyważne spotkanie. Niestety policja ma wiele sposobów na to by nauczyć nas jazdy zgodnie z przepisami. W ich arsenale znajdują się radary, wideorejestratory oraz inne urządzenia pozwalające zmierzyć prędkość. W zeszłym roku prawie 1,5 miliona Polaków otrzymało na drodze taki mandat. Ta wątpliwa przyjemność może kosztować nawet 500 złotych oraz 10 punktów karnych. 

Brak zapiętych pasów
Mimo tego, że każdego roku różne organizacje wydają miliony złotych na uświadamianie jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa to i tak Polacy wydają kolejne miliony na płacenie mandatów za takie właśnie wykroczenie. Gdyby pomnożyć prawie 400 tysięcy mandatów przez 100 złotych (tyle wynosi wg taryfikatora takie wykroczenie) to wychodzi całkiem niezła suma. 

Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu
Z racji tego, że jesteśmy narodem ciągle zabieganym i spieszącym się na bardzo ważne spotkania, w czołówce najpopularniejszych wykroczeń nie mogło zabraknąć pozycji związanej z nieprawidłowym wyprzedzaniem. Robimy to równie namiętnie przy podwójnej ciągłej jak też i z prawej strony. Za taki wybryk może nas spotkać kara w postaci 200 złotowego mandatu na którym widnieją jeszcze 3 punkty karne. Prawie 80 tysięcy osób otrzymało taki blankiecik z drukiem wpłaty w zeszłym roku. 

Brak kierunkowskazu
Jeżeli ciągle nam się spieszy to z reguły nie marnujemy czasu na używanie sygnalizacji świetlnej informującej innych uczestników ruchu drogowego o tym, że chcemy zmienić pas ruchu lub skręcamy. Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu jest wykroczeniem, które kosztuje 250 złotych i 5 punktów karnych. 

Wymuszenie pierwszeństwa
Nie ma tygodnia, żebyśmy nie znaleźli się w sytuacji patowej, gdy na skrzyżowaniu dróg równorzędnych spośród kilku samochodów żaden nie wie, który ma jechać pierwszy. Wymuszenie pierwszeństwa to wykroczenie, które podlega karze 500 złotych oraz 6 punktów karnych. Jeżeli dojdzie do kolizji to jeszcze może ucierpieć na tym nasz samochód. Z kolei gdy będziemy sprawcami zdarzenia drogowego, to jeszcze podskoczy nam składka za ubezpieczenie. 

Przejazd na czerwonym świetle
Jednym z najpopularniejszych grzechów polskich kierowców jest ignorowanie czerwonego światła. Ponad 45 tysięcy osób zostało ukaranych mandatem w kwocie od 300 do 500 złotych oraz liczbą 6 punktów karnych. Policja z roku na roku coraz ostrzej podchodzi do tej kwestii i wysyła specjalne patrole drogówki, które wyłapują delikwentów przejeżdżających na "późnym żółtym". 

Nie ustępujemy pieszym
Do kultury jazdy jaka panuje w zachodniej Europie niestety jest nam jeszcze bardzo daleko. Widać to po statystykach dotyczących stwarzania zagrożenia dla pieszych, mimo że doskonale wiemy, że za takie wykroczenie można dostać najwyższy wymiar kary czyli 500 złotych i 10 punktów karnych. To w przypadku gdy omijamy pojazd, który zatrzymał się by przepuścić pieszego. Bardzo często również nie ustępujemy pierwszeństwa na pasach, a także podczas skręcania w drogę poprzeczną. 

Warto przyjmować mandat?
Na to pytanie nie odpowiemy, ale na pewno warto dokładnie zastanowić się zanim podpiszemy mandat. Złożenie podpisu jest równoznaczne z przyznaniem się do winy. Policjant przed wypisaniem blankietu powinien poinformować nas o prawie odmowy przyjęcia mandatu, a także jego następstwach. Taka decyzja będzie skutkować skierowaniem sprawy do sądu. Ten organ ma rok na przeprowadzenie postępowania. Jeżeli tego nie uczyni, prawdopodobnie nie otrzymamy kary. 

Warto jednak brać pod uwagę kilka okoliczności związanych z postępowaniem sądowym. Po pierwsze, sprawa będzie się toczyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca popełnienia wykroczenia, czyli możemy zostać wezwani na przesłuchanie lub sprawę na drugim końcu Polski. Sąd nie jest zobowiązany do korzystania z taryfikatora mandatów. Za czym który w "cenniku" miał przypisana kwotę kilkuset złotych może się zamienić na dużo wyższą karę. Jeżeli sprawę przegramy, zostaniemy obarczeni kosztami postępowania sądowego. Zwykle jest to kilkaset złotych. 

Decydując się na drogę sądową warto mieć mocne argumenty. Mogą to być zeznania świadków, opinie rzeczoznawców. Sąd w tym przypadku będzie rozstrzygał kwestię naszej winy, więc takie dodatkowo dowody mogą przeważyć szalę na naszą korzyść.


Podobne wiadomości:

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed wyjazdem?

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed...

Aktualności 2017-05-01

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z wideorejestratorami

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z...

Aktualności 2017-06-13

Komentuj:

Sklepmotonet_eu 2014-05-22

Moim zdaniem odpowiedź jest oczywista,najczęściej mandat otrzymujemy za przekroczenie prędkości i łamanie przepisów jak złe parkowanie czy wyprzedzanie na podwójnej ciągłej. To notoryczne wykroczenia polaków.

~Skisky 2014-04-07

Nie martwie sie już od dłuższego czasu o mandaty bo jeżdze z Icoyote i wszystko w czasie jazdy mam pokazane jak na dłoni :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.