mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Za mało kierowców

Za mało kierowców

Według Państwowej Inspekcji Pracy podstawową przyczyną stwierdzanych nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów o czasie pracy jest zbyt mała liczba zatrudnionych pracowników.

Za mało kierowców

Jak stwierdził główny inspektor pracy Tadeusz J. Zając, ochronna funkcja norm czasu pracy polega przede wszystkim na zakazie zbyt długiego pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Zważywszy jednak na dużą ilość pracy i zbyt małą obsadę kadrową, zatrudnieni kierowcy wykonują pracę powyżej dopuszczalnych norm, jak również w niedziele i święta.

Najwięcej nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów o czasie pracy inspektorzy pracy stwierdzają wśród pracodawców zatrudniających od 1 do 9 osób. Najmniej uchybień występuje w dużych zakładach pracy, zatrudniających więcej niż 250 pracowników.

Nieprawidłowości polegające na naruszeniu przepisów o czasie pracy w branży transportowej spowodowane są najczęściej nieznajomością przepisów lub liczbą zlecanych zadań, których wykonanie nie jest możliwe w ramach powszechnie obowiązujących norm czasu pracy.

Pracodawcy w wielu przypadkach nie rozróżniają również pojęcia czasu pracy i czasu prowadzenia pojazdu. W ocenie pracodawców jedynie czas prowadzenia pojazdu jest czasem pracy. Natomiast postoje, obsługa codzienna pojazdów oraz ustawowe przerwy w pracy pracodawcy traktują jako czas wolny i nie zaliczają tych czynności do czasu pracy kierowców, co jest niezgodne z przepisami.

Tematy w artykule: ciężarowe

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Nowe Iveco Daily w wersji 4x4

Nowe Iveco Daily w wersji 4x4

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-14

Komentuj:

~remmarek 2008-11-11

..i tylko co w tej sytuacji powinien robić kierowca? ...odejść? ...czy płacić mandaty? ... a może w takich wypadkach inspekcja drogowa zamiast stwierdzać, powinna pomagać kierowcom uwikłanym w takie zależności i wystawiać mandaty nie kierowcom, a pracodawcom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.